טבח הספורטאים הישראלים במינכן

6.9.1972 - היום לפני 38 שנה

יעל גרינפטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יעל גרינפטר

רבים, שבמשך יותר מיממה עקבו בדריכות אחר האירועים בכפר האולימפי במינכן ובשדה התעופה הצבאי הסמוך לעיר, שכבו לישון בשעת לילה מאוחרת כשהם משוכנעים לחלוטין בנכונות המידע שהועבר בשידורי הרדיו בישראל ובעולם, ושהסימוכין לו נראו בכותרת "הארץ" ביום רביעי ה-6 בספטמבר 1972 ולפיו "הישראלים שוחררו, נסתיים הקרב עם המחבלים", אלא שמה שהיה, כאמור, ברור בשעות הקטנות של הלילה, התגלה בבוקר כטעות טרגית וכאסון למשפחות הנספים, לעם בישראל ולעולם הספורט הישראלי.

שליח הארץ במינכן, יחיאל ארזי, דיווח בלילה על החלטת הוועד האולימפי שלפיה "המשלחת תשוב לישראל עם ארונות הנספים, משה ויינברג ויוסף רומנו". בהמשך דיווח ארזי כי "בשעת מסירת הידיעה מצפים כאן לבואם של הישראלים ששוחררו". (ב"כאן" התכוון כנראה ארזי לכפר האולימפי). איש לא ידע באותן שעות שתשעת בני הערובה נהרגו בקרב שהתנהל בין כוח המשטרה הגרמני למחבלים.

לפי ארזי, "בשעה 3 לפנות בוקר מסר שר הפנים הבאוורי כאן, כי הקרב עם המחבלים נסתיים וכי שניים מהם נתפסו. בעת מסירת הידיעה רק דבר אחד ברור בתכלית, שכל תשעת בני הערובה הישראלים שוחררו בלי פגיעה". כתבים זרים שהיו בשדה התעופה הצבאי פירסטנפלדברוק מסרו שבקרב היריות נהרג שוטר גרמני וכי אחדים נפצעו.

כתבים זרים דיווחו שבשדה התעופה "עולים באש הליקופטר ומטוס בואינג", וכי שומרים חמושים מלווים בכלבים מסיירים לאורך הגדרות כדי למנוע בריחת מחבלים. כתב רויטרס מסר כי "השומרים עצבנים ומגיבים על שאלות של עיתונאים באיום לשחרר את הכלבים".

כשקוראי "הארץ" לקחו לידיהם את עיתון יום רביעי, והציצו בכותרת שהשתרעה לרוחבו של העמוד הראשון, היה כבר ידוע לכולם שהקרב אכן הסתיים, אבל שמספר החללים היה גדול בהרבה.

הוועד האולימפי הבינלאומי שהתכנס במינכן בלילה שבין יום שלישי לרביעי, החליט ש"משחקי האולימפיאדה ה-20 יימשכו כמתוכנן, ויחודשו היום (ד') אחר הצהריים". גם שרי ממשלת ישראל שהתכנסו בשעות הלילה בבית ראש הממשלה גולדה מאיר צידדו בהחלטה להתיר את המשך השתתפותה של המשלחת הישראלית במשחקים האולימפיים. אולם, בשעה שתיים אחר חצות מסר סופרו המדיני של "הארץ" דן מרגלית כי "טרם התקבלה החלטה סופית, בגלל האבל על מות שני הספורטאים".

כתב "הארץ" בגרמניה צ'רלס ריצ'י דיווח כי "הקאנצלר וילי בראנדט שהופיע הערב בטלוויזיה, אמר שכל מדינות התרבות וממשלותיהן חייבות לשתף פעולה כדי לשים קץ לטרור, ובראש ובראשונה מדינות העולם הערבי, ויש לראות בכך אזהרה בוטה נוספת למדינות ערב ואות לכך שסבלנותו של הקאנצלר מתקרבת לקיצה".

מארה"ב דיווח כתב הארץ ר. רוטשטיין על "תגובות זעם בקרב יהודי ארה"ב". עוד כתב רוטשטיין כי "הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, מר משה ריבלין, נאם בעצרת מחאה מטעם הקונגרס היהודי האמריקאי", וכי "משקיפים יהודים בארה"ב אמרו כי ההתקפה היא סימן נוסף ליאוש האוכל את תנועת המחבלים, אשר בגלל כשלונה להשיג את מטרותיה העצמאיות, בחרה להמשיך בחטיפות ובצורות אחרות של טרור".

כותרת צנועה יותר באותו עמוד ראשון של עיתון ה-6 בספטמבר חושפת סברה ולפיה "ערפאת השתתף בתכנון מבצע מינכן, וגילה את הסוד לכמה מראשי מדינות ערב". סופר הארץ עודד זראי ציין כי ההתקפה על הספורטאים "תוכננה על ידי ראשי פתח (שארגון ספטמבר השחור הוא חלק ממנו) בשבועות האחרונים, ויש להניח שלמפקדת הארגון בביירות ולשלוחתה בדמשק היה חלק פעיל בהכנת ההתקפה, מסרו מקורות בביירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ