"איגרת לחייל בשטחים המוחזקים" מספקת הצצה לימים שהכיבוש היה נראה תקין

"איגרת לחייל בשטחים המוחזקים" מ-1969 מלמדת על האמונה הנאיבית כי בשטחים "מופעל ממשל תקין ויעיל", ולכן אין הכרח שהערבים יתקוממו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים לוינסון

40 שנה לפני מבצע עופרת יצוקה, ב-1969, קיבלו חיילי צה"ל ששירתו בשטחים הפלסטיניים הכבושים חוברת כיס קטנה: "איגרת לחייל בשטחים המוחזקים". זה היה מסמך מטכ"לי, שפירט את כללי האסור והמותר ביחס לאוכלוסייה שנשלטת תחת ממשל צבאי. המטרה היתה להנהיג ממשל צבאי הומני, מתחשב.

"במשך שנים רבות נתחנכה אוכלוסיית השטחים לשנוא את ישראל, בהיותה קורבן לתעמולה ולהסתה אנטי-ישראלית בלתי פוסקת", נכתב בחוברת, "נצחוננו הצבאי לא הפך את לבם לאהוד אותנו. עם זאת, עלינו להבחין הבחנה ברורה בין כלל התושבים לבין אותו מיעוט קטן, המעורב בפועל בהסתה ובהפגנות, ובפעולות טרור וחבלה נגדנו. יש לזכור כי פגיעה בחפים מפשע לא תביא לידינו אף לא חבלן אחד נוסף: היא רק עלולה להגביר את המרירות ולדחוף אנשים נוספים לסייע לחבלנים".

החוברת מספקת הצצה לעידן נשכח של שהות צה"ל בשטחים, עידן נאיבי, שבו האמינו ראשי הצבא שביכולתם לקיים ולתחזק כיבוש נאור. עידן שבו מפקדים כתבו לחיילים, ואף האמינו כי "מופעל ממשל תקין ויעיל. אווירה של ביטחון כללי וביטחון אישי לתושבים שוררת בשטחים".

תת-אלוף (במיל') דב שפי, שכיהן בעבר כפרקליט הצבאי הראשי, מונה ליועץ המשפטי ליהודה ושומרון עוד בעיצומה של מלחמת ששת הימים. בחודשים הראשונים, היה שפי ממגבשי המדיניות הישראלית.

"היו תקופות שאנשים לא יכלו להתמנות למושל צבאי של נפה, בלי לעבור ראיון אצל משה דיין", מספר שפי, "הוא רצה לוודא שהמנטליות מתאימה לתפקיד הזה, שאין אנשים שיש בהם אלמנט של רודנות. דיין לא רצה לעשות את הטעויות שהאמריקאים עשו בווייטנאם. כידוע, הוא חזר משם לפני המלחמה, והיה מלא תובנות ממה שראה".

לפי שפי, "כל עוד מאיר שמגר היה הפרקליט הצבאי הראשי ושלמה גזית היה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, לא היתה בדברים נאיביות. היתה כוונה אמיתית לעבוד לפי הספר ולתת לאנשים שם לחיות ללא רודנות ממשלתית, אלא חיה ותן לחיות. היה דגש חזק מאוד בנושא היחס לאוכלוסייה".

ואכן, בחוברת ניתן לראות ביטוי למדיניות זו: "בשטח המוחזק על ידי צה"ל מתגוררים תושבים רבים", נכתב, "מדיניותה המוצהרת והמעשית של ממשלת ישראל מכירה בזכותם המלאה של התושבים לחיות חיים תקינים בבתיהם. איננו חפצים לפגוע בהם ואיננו חפצים להתערב בענייניהם שלא לצורך. לתושבים אלה מסורת ומנהגים שונים משלנו. הם בעלי תודעה דתית עמוקה. חלילה לנו מלפגוע ברגשותיהם - פעולות ומעשים הנראים לנו שגרתיים ומקובלים עשויים להיראות ולהתפרש באורח שונה לחלוטין על ידי תושבי השטחים המוחזקים. נתבעים אנו על כן למשנה מחשבה וזהירות בכל מעשה ובכל צעד".

על החיילים נאסר לקבל הזמנות לאירוח או למסעדה, להשתתף באירועי שמחה ואבל, בכנסים מפלגתיים, לקיים קשר כלשהו עם נשים מקומיות, להלוות כספים, לתווך בסולחות, לדבר בערבית גרועה ולקנות מוצרים בהנחה מוגזמת.

החוברת הנחתה כיצד יש לנהוג בנשים: "לתושבי השטחים המוחזקים רגישות מיוחדת לגבי התנהגותו של הזולת כלפי נשותיהם", נכתב, "על כן הנך נדרש לקיים את הכללים הבאים: אל תערוך חיפושים על גופן של נשים ובבגדיהן. הימנע מכל קשר עם נשים ערביות. אל תפתח באש לעבר נשים וילדים".

האלוף (במיל') שלמה גזית, שהיה ראש אמ"ן בשנות ה-70, היה קודם לכן איש הממשל הצבאי. בספרו, "פתאים במלכודת", תיאר גזית את מטרות הממשל הצבאי ביחס לפלסטינים: "למדיניות הממשל הישראלי נודעה מטרה מרכזית: לדחות ככל האפשר את תהליך ההסלמה המעודד קיצוניות והמוליך להתפרצות מרד ומעשי אלימות. מדיניות זו נתכוונה לטפח הרגשה בקרב התושבים הפלסטינים, לפיה המפלה הצבאית הערבית ונוכחותם של כוחות ישראל בשטח כמעט שלא שינו דבר בשגרת חייו של הערבי והפלסטיני". גזית כותב כי "ככל שכוחות הכיבוש ייראו פחות, כן ייקל על התושבים להשלים עם מצבם".

המציאות, כמובן, טפחה על פני מעצבי המדיניות. הפגנות, שביתות והתקפות טרור הפכו חלק מהשגרה היומיומית. בנוגע לטיפול באלימות קיבלו החיילים פקודות מדויקות: באירוע של תקרית אש, יש "לפתוח באש רק לעבר יורה, זורק רימון, מטען או בקבוק מולוטוב, שאותר ומסרב לעצור ולהתמסר לידי כוחותינו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ