נציב התלונות על שופטים ביקר את השופט מרכוס על התבטאויותיו בפרשת התאומים

"אם מישהו פדופיל או רוצח - המדינה צריכה לבדוק"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שופט בית משפט לענייני משפחה בירושלים פיליפ מרכוס, שהתבטא ב"פרשת התאומים מהודו", הביע דעה שלילית על נטייתם המינית של דן גולדברג וחבריו ההומוסקסואלים. ביקורת חריפה ברוח זו כתב אתמול נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, על התבטאותו של מרכוס נגד הורות חד-מינית, בהחלטה שהפיץ אתמול לראשי מערכת המשפט.

תחילתה של הפרשה כשדן גולדברג ושני אבות הומוסקסואלים נוספים הגישו לבית משפט לענייני משפחה בירושלים בקשה לעבור בדיקת רקמות, שתוכיח כי הם האבות הביולוגיים של התינוקות שייוולדו להם בהודו, באמצעות אם פונדקאית. בדיון בבית המשפט אמר השופט מרכוס "אם יסתבר שאחד האנשים שיושבים כאן הוא פדופיל או רוצח סדרתי, אלו דברים שהמדינה צריכה לבדוק". בנוסף נרשמה בפרוטוקול תמיהה שהעלה מרכוס, לפיה "איזו ערובה יש לנו שהילדים האלה יזכו להיות אזרחים מועילים למדינת ישראל?".

מרכוס סירב תחילה להוציא את הצווים לבדיקת הרקמות, על אף שצווים דומים ניתנו על ידי שופטי משפחה עשרות פעמים. לאחר ערעור שהוגש על החלטתו, ניתן הצו לדן גולדברג באיחור, לאחר שנאלץ להמתין חודשיים במומבאי ללא מעמד חוקי לתאומים איתי ולירון, וללא ביטוח וטיפול רפואיים.

בתלונה שהגיש ביוני מנכ"ל הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות בירושלים, יונתן גר, נטען בין היתר, כי בהתבטאויותיו הביע מרכוס את דעתו כי הומואים הם בחזקת סוטים, רוצחים ופושעים סדרתיים אלא אם יוכח אחרת, וכי מרכוס עירב דעות קדומות בהליך המשפטי, ואף גרם לעיכובו שלא לצורך של דן גולדברג בהודו.

מרכוס השיב לנציב כי אכן הביע עמדה כי טובתו של ילד היא שיגדל אצל שני הורים, גבר ואשה, וכי במקרה הרגיל של גבר ואשה המגדלים ביחד את ילדם אין מקום לכך שהמדינה תבדוק את מטרות ההורות ואת האישיות של מי שמבקשים להיות הורים. לדבריו, הפנה לכל אחד מהאבות שאלות שמטרתן לקבל התרשמות ראשונית על אישיותו ומערכת התמיכה שתהיה לילדים כשיגיעו לארץ, זאת מבלי שלאוריינטציה המינית של ההורים היתה חשיבות בעיניו. "הטענה שדעותי חשוכות והטענה כי אני סבור שהומוסקסואלים הם בחזקת סוטים, רוצחים ופושעים סדרתיים אלא אם יוכח אחרת, אין לה בסיס...", הסביר מרכוס.

ביחס לאמירה "איזו ערובה יש לנו שהילדים האלה יזכו להיות אזרחים מועילים למדינת ישראל?", אמר השופט כי צבר ניסיון שהצביע על הקשיים של ילדים שגדלים במשפחה חד-הורית ובמקרה זה ללא דמות אם. בביקורתו אתמול קבע הנציב כי ההתבטאות הראשונה של מרכוס "לא היתה התבטאות מוצלחת" אולם קיבל את הסברו. לגבי האמירה השנייה קבע הנציב כי "התבטאות זו היתה מיותרת, פוגעת וחורגת מהתנהגות ראויה".

בתגובה להחלטת הנציב אמר אתמול גר: "אנו שמחים שתלונתנו נתקבלה, אך יש לזכור שהבעיה היא רחבה בהרבה: הומואים אינם יכולים להפוך להורים, אלא באמצעות יציאה לחו"ל, החושפת אותם לסבך ביורוקרטי וסכנות רבות. יש לקדם שינוי של חוק הפונדקאות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ