טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משרד החינוך מקדם מהפכה בשנת הלימודים: יוסיף חופשת סוף סמסטר בחורף ויקצר את החופש הגדול בשבועיים

לפי הצעת משרד החינוך שהגיעה לידי "הארץ", חופשת הקיץ תקוצר בתחילתה ובסופה, ובמקומה תיווצר חופשת סמסטר חדשה באמצע שנת הלימודים

תגובות

משרד החינוך מציע לקצר את חופשת הקיץ בבתי הספר בשבועיים, בתחילתה ובסופה, וליצור חופשה חדשה - חופשת סמסטר - באמצע שנת הלימודים. על פי ההצעה, החופשה החורפית תימשך כשבועיים. בנוסף, גם חופשות פסח וסוכות יתקצרו מעט.

ההצעה הוגשה לוועדה הציבורית, בראשות מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שמואל סלבין, שבוחנת מטעם משרד החינוך את מבנה שנת הלימודים ומבנה החופשות במערכת החינוך. לדברי מקורבים לוועדה, בין ההצעות זוכה תוכנית משרד החינוך להתייחסות המשמעותית ביותר. הוועדה תגיש את המלצותיה בעוד כמה שבועות.

לפני כחמישה חודשים מינה שר החינוך, גדעון סער, את סלבין לעמוד בראש הוועדה לבחינת מבנה שנת הלימודים. ההחלטה על הקמת הוועדה התקבלה, בין השאר, בשל קריאות של קבוצות הורים שחזרו על עצמן בשנים האחרונות, לקצר את החופש הגדול. תלונות אלה גם דחפו ח"כים להגיש כמה הצעות חוק בעניין.

לפי הצעת משרד החינוך, שהגיעה לידי "הארץ", תתחיל חופשת הקיץ ב-6 ביולי ותסתיים ב-21 באוגוסט.

לפי בדיקות שנעשו במשרד, חידוש הלימודים ב-22 באוגוסט יבטיח רצף למידה של כשבועיים עד תחילת החגים של השנה החדשה, שבדרך כלל מצוינים בחודש ספטמבר. היום מתחילה חופשת הקיץ ב-21 ביוני בחינוך העל-יסודי וב-1 ביולי ב היסודי.

במשרד החינוך גם מבקשים לבחון את הדרכים לניצול טוב יותר של ימי הלימודים. לדברי בכירים במשרד, התקופה שבין 1 בספטמבר לתחילת חופשות החגים (ראש השנה, יום הכיפורים וסוכות) היא "תקופה מבוזבזת, שאינה מאפשרת כמעט שום למידה. עד שהמורה מתחיל להכיר את התלמידים וללמד נושא, באים החגים וקוטעים את הרצף".

מרכיב נוסף בתוכנית הוא יצירת חופשת סמסטר באמצע שנת הלימודים, קרוב לט"ו בשבט (ינואר-פברואר). חופשה זו תימשך כשבועיים, שיתבססו על קיצור קל של חופשות סוכות ופסח, והוספת כמה ימי חופש. לדברי אחד הגורמים, יש "כיסוי" של כשבוע מתוך חופשה זו (כלומר, מבחינת המורים מדובר רק בהזזה של ימי חופש), ואילו לגבי יתר הימים כבר התקיימו דיונים עם משרד האוצר על תשלום למורים בשל ימי החופשה שאיבדו.

בנוסף להצעה זו, גיבשו במשרד החינוך חלופות שאינן כוללות חופשת חורף או שינוי במועד התחלת חופשת הקיץ. יש לציין כי מספר ימי החופש של המורים מעוגן בהסכם העבודה הקיבוצי, ועל כן נדרשת הסכמת ארגוני המורים לכל שינוי בנושא.

בהסתדרות המורים, המייצגת את רוב המורים בחינוך היסודי, לא פוסלים על הסף את השינויים המוצעים. "שום שינוי לא יבוא בלי תמורה, ואנו מוכנים לשבת ולדבר", אמרו אתמול בהסתדרות המורים.

לעומת זאת, העמדה הרשמית של ארגון המורים העל-יסודיים מתנגדת לקיצור חופשת הקיץ. לדברי גורמים בארגון, "רמת התשתיות, ובעיקר המזגנים, בבתי הספר לא תאפשר למידה בחודש אוגוסט החם". עוד טוענים הגורמים כי שינוי מבנה שנת הלימודים "יהיה היענות פופוליסטית ללחצים של הורים, שמבקשים שמישהו אחר ייקח את האחריות על ילדיהם".

בוועדת סלבין יושבים אנשי משרד החינוך, נציגי מרכז השלטון המקומי, שני ארגוני המורים וגורמים נוספים. סלבין מילא בעבר שורת תפקידים בשירות הציבורי, בהם מנכ"ל משרד האוצר ומשרד העבודה והרווחה, מנכ"ל מפעל הפיס ויועץ כלכלי לראש הממשלה. לפני כמה שבועות מסרו נציגי משרד החינוך, בהם בעלי תפקידים בכירים במשרד, את ההצעות שגיבשו לשינוי מבנה שנת הלימודים.

עד כה קיימה הוועדה כחמישה דיונים. באחרון שבהם, שהתקיים אתמול, הופיעו נציגי מועצת תנועות הנוער ומועצת התלמידים והנוער הארצית, שהזהירו מקיצור חופשת הקיץ. בדיון הופיעו ראשי מועצת תנועות הנוער, המאגדת את כל תנועות הנוער הפעילות. בנייר עמדה של המועצה נכתב כי תלמידי כיתות ט'-י"א - "עמוד השדרה של התנועות" - פעילים במשך כ-25 ימים בחופשת הקיץ, ולכן קיצור החופשה "יהפוך את משך הפעילות (בתנועות) לנטל, שכן הוגן להניח שבני הנוער מעוניינים לנצל את החופשות גם לדברים אחרים".

עוד נכתב בנייר העמדה ש"חופשת חורף, אם תוגדר, מתאימה באופן מוגבל לצרכים של פעילות תנועות הנוער, שכן לא ניתן לקיים מחנות ביערות וטיולים ומסעות בטבע הארץ במזג אוויר חורפי".

ההצעה להתחיל את שנת הלימודים ב-22 באוגוסט כבר נבחנה במשרד החינוך בראשית העשור, בתקופת כהונתה של מנכ"לית משרד החינוך לשעבר רונית תירוש, היום ח"כית מטעם קדימה. להצעה התנגדו אז שני ארגוני המורים. קיצור חופשת הקיץ הופיע גם כאחת ההמלצות בדו"ח ועדת דוברת, שהוגש לשרה לשעבר לימור לבנת, ולא יושם במלואו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות