התעשייה הצבאית לא מאפשרת למינהל מקרקעי ישראל לבדוק שטחים שזיהמה בהרצליה - חינוך וחברה - הארץ

התעשייה הצבאית לא מאפשרת למינהל מקרקעי ישראל לבדוק שטחים שזיהמה בהרצליה

תע"ש לא מאפשרת למינהל מקרקעי ישראל לבצע פעולות הנדרשות להתמודדות עם זיהום שנגרם בשטח בהרצליה בו היה בעבר מפעל ביטחוני

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צפריר רינת
צפריר רינת

התעשייה הצבאית (תע"ש) אינה מאפשרת למינהל מקרקעי ישראל לבצע פעולות הנדרשות להתמודדות עם זיהום שנגרם באחד המפעלים הביטחוניים. כך מתברר ממחלוקת שהתגלתה לאחרונה בין הגופים ביחס לטיפול בשטח מזוהם בשכונת נוף ים בהרצליה שבו היה בעבר מפעל של תע"ש.

ראש מינהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי, פנה בשבוע שעבר למנכ"ל התעשייה הצבאית, אבי פלדר, ודרש לאפשר סקר סיכונים באתר נוף ים שבו שכן מפעל תע"ש עד 1992. הפנייה באה לאחר שהיועצת המשפטית של תע"ש, עו"ד עידית נח, הודיעה למינהל מקרקעי ישראל כי היא מתנגדת לסקר כל עוד לא ניתנה לתע"ש הבטחה לכיסוי כספי (שיפוי) למקרה שבו יוגשו נגדה תביעות משפטיות בגין נזקים שנגרמו בביצוע הסקר ופטור מאחריות לכל נזק. מדובר בין השאר בנזקים כמו פגיעה שעלולה להיגרם לאחד העובדים בסקר.

מפעל תע"ש בנוף ים שכן בשטח שהוא אחת מעתודות הקרקע החשובות ביותר לפיתוח העתידי של הרצליה. בין השאר מתכנן המינהל לבנות במקום כ-3,000 יחידות דיור.

לאחר פינוי המפעל היתה המדינה אמורה לבצע פעולות לניקוי השטח שזוהם בחומרים כימיים שונים. לאחר שלא עשתה זאת כמה שנים, הוגשה לפני יותר משלוש שנים לבג"ץ עתירה מטעם עמותת "אדם טבע ודין" ותושב הרצליה דרור עזרא, ובה נדרשה המדינה לפעול לניקוי המקום. אחד התנאים המוקדמים לניקוי השטח הוא סקר סיכונים. ביבי ציין במכתבו שבתיאום עם המשרד להגנת הסביבה נבחרו חברות לביצוע הסקר, הכולל בדיקות גז הנמצא בקרקע, והועברה לבג"ץ הודעה שהסקר עומד להתחיל. אולם לטענתו מתעכבת פעילות זו בגלל התנגדות התעשייה הצבאית.

ביבי דחה מכל וכל את דרישת תע"ש לקבלת שיפוי ולהסרת אחריותה על השטח. "אנו רואים בתעשייה הצבאית אחראית למצבו של השטח, כל עוד הוא לא הוחזר כשהוא נקי מכל אדם, חפץ וחומרים מסוכנים", ציין במכתבו. הוא הוסיף שעל תע"ש לאפשר את כניסת עורכי הסקר או לחילופין לקחת על עצמה באופן מלא את האחריות לביצוע הסקר.

מתע"ש נמסר בתגובה כי "תע"ש מקדמת את הסקר והמינהל יכול להיכנס לשטח ולבצע בו בדיקות ללא הגבלה. כל שביקשנו מהמינהל הוא להסדיר משפטית את אחריותו לפעילות שהוא מבצע. תע"ש אינה יכולה לקחת אחריות על פעולות שאינה מבצעת בקרקע שפינתה. יש להצטער על שהמינהל מנסה לתרץ הזנחה ועיכוב בטיפול בקרקע שפונתה לפני 20 שנה, בסירובו לחתום על כתב שיפוי סטנדרטי ומקובל".

עו"ד קרן הלפרן-מוסרי מעמותת אדם, טבע ודין אמרה כי "בג"ץ הורה למדינה לבצע סקרים לבדיקת היקף הזיהום והסיכון במתחם תע"ש בנוף ים. הוראת בית המשפט חלה על המדינה על כל זרועותיה. המחלוקות הללו באות על חשבון הציבור שכן הקרקע עודנה מזוהמת ומסכנת את הסביבה".

עיקרי המחלוקת

עמותת "אדם, טבע ודין" עותרת לבג"ץ בדרישה כי המדינה תנקה את השטח שעליו שכן מפעל תע"ש (בתצלום) עד 92', ותבצע סקר סיכונים הכולל בדיקת גז. תע"ש מתנגדת לסקר ודורשת שיפוי ופטור מאחריות לנזקים. עקב כך פונה אליה המינהל שמתכנן לבנות במקום 3,000 יחידות דיור

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ