ח"כ אחמד טיבי יוזם איסור שימוש בביטויים רצח "על רקע רומנטי" ו"כבוד המשפחה"

הצעת החוק מבקשת לשים סוף להצמדת ביטויים חיוביים למעשי רצח, תופעה שלדברי טיבי "מעביר מסרים מעודדים ואוהדים למעשה האלימות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האם הביטויים "רצח על רקע כבוד המשפחה" ו"רצח על רקע רומנטי" ייעלמו בקרוב מחיינו? הצעת חוק חדשה, שהונחה היום (רביעי) על שולחן הכנסת, קובעת כי המשטרה, הפרקליטות וכלי התקשורת לא יוכלו עוד לטעון כי רצח בוצע ממניעים אלו. את הצעת החוק, שצפויה לעשות סדר ב"מכבסת המלים" המשמשת את גורמי אכיפת החוק, יזם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל).

בדברי ההסבר לחוק כתב טיבי, כי "השימוש שעושים גורמי אכיפת החוק ואמצעי התקשורת בביטויים המצמידים תכונות חיוביות למעשה רצח, מעבירים מסרים מעודדים ואוהדים למעשה האלימות". לדבריו, "אין שום כבוד ברצח ואין שום רומנטיקה ברצח. רצח נשים הוא מעשה בזוי ושפל, שובינסטי ופרימיטיבי שיש להוקיע, ואסור להשתמש בביטויים חיוביים כדי לתאר אותו.

טענתו העיקרית של ח"כ טיבי היא כי "השימוש בביטויים אלה עשוי ליצור אמפתיה לרצח, או לרוצח ולמניעיו. על המעורבים להימנע משימוש בביטויים אלה ולהגביר את ההרתעה והענישה במקביל להסברה ולחינוך נגד פשע הזה".

טיבי התייחס גם לעוול הנגרם למשפחת הקורבן. לדבריו, בעוד החקירה בתחילתה וכאשר לא ידוע המניע וגם לא המבצע, מתמודדת המשפחה עם מבול של שמועות שליליות על הקורבן, ללא כל יכולת להזים שמועות אלה.

על פי ההצעה, על המשתמש בביטויים אלה יוטל קנס כספי והוא יחויב בפרסום מודעה בולטת, שבה יבהיר כי הכינוי היה שגוי. החוק מאפשר לקרוביו של קורבן עבירה שמת, לתבוע פיצוי כספי בגין הפרסום. על פי החוק המוצע, בית המשפט יוסמך לפסוק פיצוי כספי ללא הוכחת נזק בסכום שלא יעלה על 50,000 ש"ח.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ