נועה קושרק
נועה קושרק

"שכונה בקצה המזרחי של תל אביב, מעבר למי הירקון, בשולי דרום השרון, סמוך לצהלה. מייסדיה ותושביה הראשונים היו חיילים משוחררים בני הארץ, שהתנדבו ושירתו בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה" - ייתכן שתל אביבים ותיקים יזהו שמדובר ב"רמת החייל", שכונה ותיקה. אבל גם פרנסי העיר וזקניה התבלבלו בשאלה שהטרידה רבים בשכונה: מה בעצם שמה, "רמת החייל" או "רמת החי"ל?" (ראשי תיבות של "חטיבה יהודית לוחמת", הבריגדה).

והנה בא לשם גואל. החלטה רשמית בעניינו התקבלה השבוע בוועדת השמות וההנצחה העירונית. לאחר מאבק ממושך שניהל ועד השכונה ועבודת מחקר מסועפת, הוכרעה המחלוקת סופית: שם השכונה הוא "רמת החייל" ולא "רמת החי"ל".

"בתור ילד תמיד ידעתי שקוראים לשכונה רמת החייל, כי היא הוקמה על ידי חיילים שהשתחררו ממלחמת העצמאות ונכי צה"ל. בית הספר היסודי בשכונה נקרא רמת החייל", מספר אודי ענפי, חבר ועד השכונה שעמד בחזית המאבק בעד השם הזה.

ענפי עזב את השכונה לזמן מה וחזר אליה ב-1990, "ואז אני מגלה שפה ושם אנשים אומרים רמת החי"ל, בהגיות שונות. לא התייחסתי, כי הרוב אמר עדיין רמת החייל". אבל בשנים האחרונות, מספר ענפי, החלו לשים לב לשילוט רשמי בשכונה שמכנה אותה "רמת החי"ל" ולשינוי השם במפות ובמסמכים העירוניים.

באותה תקופה, הוא מספר, החליט ועד השכונה לפתוח בהליך "להחזרת עטרה ליושנה", לאחר נבירה במסמכים היסטוריים שהוכיחה שהשם הוא "רמת החייל". חוברת שהוצגה למנכ"ל העירייה, עם מסמכים משנות ה-50, ה-80 וה-90 המוקדמות, הוכיחה שהווריאציה עם הגרשיים היא המצאה של השנים האחרונות.

היה גם תושב השכונה שהתנגד לשם רמת החייל ושלח מכתב לראש העירייה. האיש, דוד שביט, טען שהדרישה לשינוי השם "התבססה על גחמתו של תושב בודד, חסר כל ידע בהיסטוריה... והועברה כ'החלטת ועד השכונה' לוועדת השמות של עיריית תל אביב. איש מתושבי השכונה, למעט אותם משתתפים ב'ישיבה הסודית', לא נתבקש לחוות את דעתו בסוגיה העקרונית והחשובה".

"זו חוצפה", אמר שביט בן ב-63 ל"הארץ", שנדהם לשמוע על ההחלטה החדשה. "כבר שנתיים אני רודף אחרי העירייה". שביט אומר שהוא תושב השכונה מיום היווסדה, "ותמיד הכרתי אותה כ'רמת החי"ל' - חטיבה יהודית לוחמת". לטענת שביט, רמת החי"ל הוא שם ייחודי. "כולנו היינו חיילים", הוא אומר, "זה מושג כללי וסתמי. אבי היה בחטיבה היהודית הלוחמת, נפל בשבי ביוון ומאוחר יותר נהרג במלחמת השחרור כחייל. אין חייל יותר מאבי". לדבריו, רבים בשכונה תומכים בהשארת השם "רמת החי"ל".

ענפי אומר בתגובה שמדובר בוועד נבחר שהחלטותיו נשלחו למאות תושבים פעילים וישיבותיו פתוחות. לדבריו, הוועד החל לקדם את שינוי השם במארס 2009, וביולי האחרון נפגש עם מנכ"ל העירייה והוחלט להחליף את שם השכונה רשמית ל"רמת החייל". מנכ"ל העירייה יקדם את הנושא בוועדת השמות. זו הכריעה בתחילת השבוע לטובת "רמת החייל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ