שיא במספר החרדים המתגייסים לצבא

כאלף חרדים התגייסו השנה - זינוק של 25% לעומת אשתקד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יאיר אטינגר

כאלף צעירים חרדים ואברכים התגייסו במרוצת השנה החולפת לשירות סדיר במסגרת המסלולים הייחודיים לחרדים בצה"ל - כך עולה מנתוני סיכום 2010 של אגף כוח אדם במטכ"ל שנמסרו ל"הארץ". מדובר בגידול של 25% במספר המתגייסים לעומת 2009, ובשיא מבחינת מספר המתגייסים החרדים, המצטרפים מצדם לחרדים שהתגייסו בשנים קודמות לשני המסלולים העיקריים שמציע הצבא - גדוד "נצח יהודה" הקרבי (הידוע בשם "הנח"ל החרדי") ומסלולי שח"ר (שילוב חרדים) העורפיים שנפתחו כבר בכמה חילות. בסך הכל משרתים כיום כ-2,500 חיילי סדיר במסלולים הייחודיים לחרדים. על רקע נתונים אלה לא מיותר להזכיר את מספרם המעודכן של הגברים בגיל הכשירות לשירות צבאי שמועד שירותם נדחה משנה לשנה לפי סעיף "תורתו אומנותו": 62,500.

הגידול המתון במספר המתגייסים למסלולים הייחודיים משרה אופטימיות זהירה באכ"א, ובמיוחד על רקע מה שנראה כהצלחה במסגרות שח"ר, שבהן רוכשים החיילים מקצועות שיוכלו לשמש אותם גם בשוק העבודה האזרחי, ומובטחים להם תנאים שונים כמו שעה יומית ללימוד תורה, סביבה ללא חיילות ומזון בהכשר מהודר.

לפי נתונים שנמסרו ל"הארץ", לפרויקט שח"ר - שהחל ב-2007 בחיל האוויר כמסגרת ניסיונית עם 38 משתתפים - התגייסו ב-2010 לא פחות מ-530 חרדים - לראשונה, אף יותר ממספר המתגייסים לנח"ל החרדי: 455 חיילים ב-2010. בצבא מתכננים לפתוח בשנים הקרובות מסלולים נוספים לחרדים, הן במסגרת שח"ר והן במסגרות קרביות חדשות. כמו כן, ב-2011 צפוי להתגייס מחזור ראשון של חיילים שלמדו בישיבה קטנה מקצועית, בה הצבא היה מעורב כבר בשנת הלימודים.

כל מסלולי הגיוס לחרדים מתוקצבים כיום על ידי עמותות פרטיות המקבלות בין השאר תרומות מחו"ל, ארגון הג'וינט והצבא. דווקא על רקע נתוני הגיוס האופטימיים, טען אתמול גורם בכיר באכ"א כי הגידול במספר המתגייסים יקשה למעשה על מימון הפרויקטים בעתיד - ככל שאלה יגדלו על פי התוכניות במטכ"ל. הוא יצא נגד האווירה בממשלה, שאינה תורמת לדבריו לפרויקט גיוס החרדים.

גורם בצה"ל, המקורב לנושא, נמנע מלהפנות אצבע מאשימה כלפי משרד או גורם ממשלתי מסוים, אבל רמז למשרד האוצר כאשר דיבר על "ראייה לטווח הקצר". לדבריו, "במשרדי הממשלה לא מבינים שגיוס צעירים חרדים יחזיר את עצמו בריבית דריבית. מבקשים מאתנו לדווח על מספר חיילים, בלי להבין שיש כאן משהו יותר גדול, בלי להבין ש-104 חיילים הם 104 משפחות, בלי להבין שיש כאן משהו מעבר לתקופת השירות בלבד. מי שעושה צבא הוא אחר כך משלם מסים, הוא תורם למדינה, הילדים שלו יתרמו למדינה. את זה הם לא מבינים, והם לא מבינים שבשביל זה צריך להכניס את היד לכיס".

"הצבא לא יכול להחזיק את הכל לבד", אמר אותו גורם. "רק המזון בכשרות מהדרין עולה לנו 4.5 מיליון שקלים בשנה, וחיילים שיש להם משפחה זכאים על פי חוק לתשלומי משפחה, שזה 4,200 שקלים לחייל בחודש. זו לא משימה של הצבא לבדו, זה אינטרס של החברה, ואת זה לא מבינים בממשלה מספיק לעומק. זה דבר שלא נוגע רק לחרדים, אלא גם לנושאים אחרים. זה גם היחס לתוכניות שיש לנו בקרב האוכלוסייה האתיופית, כאילו שמה שמצופה ממשרדי הממשלה הוא לא להסתכל קדימה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ