5 שנים אחרי ההתנתקות, מתנחלים שפונו מגוש קטיף רוצים להצטרף לתנועה הקיבוצית

110 משפחות שוכנו בקיבוץ שומריה לאחר ההתנתקות. ב-2005. היום מבקשים ראשי היישוב להצטרף לתנועה שהביעה את תמיכתה בהתנתקות

אלי אשכנזי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי אשכנזי

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, סייר באחרונה בקיבוץ שומריה שבצפון הנגב. לכאורה מדובר היה בסיור שגרתי. לשור הצטרפו גם ראש אגף מלווי הקיבוצים בתנועה, עמרי כנען, וראש המועצה האזורית בני שמעון, סיגל מורן. בסיור התרשמו השלושה מהעשייה החינוכית והחקלאית בקיבוץ. לכאורה עניין שבשגרה, אך למעשה היה זה מפגש בין שני קטבים: מי שקבעו את ביתם בקיבוץ ב-2006 הם מתנחלים שפונו מגוש קטיף, רובם מעצמונה ומכפר דרום. לא זאת בלבד שהקיטוב לא ניכר במפגש, הרי שהמתנחלים הביעו את רצונם להצטרף לתנועה הקיבוצית.

110 משפחות שוכנו בקיבוץ שומריה לאחר ההתנתקות. ב-2005, שנה לפני הגעתם ו-20 שנה אחרי שהפך היישוב מהיאחזות נח"ל לקיבוץ של השומר הצעיר, קיבלו 23 חברי שומריה הצעה ממנהלת סל"ע, לפנות את היישוב תמורת פיצויים. התוכנית יצאה אל הפועל, ומשפחות המפונים, שהתגוררו לפני כן במאהל, עברו לקיבוץ. עם הזמן הצטרפו ליישוב משפחות נוספות, אך הקיבוץ לא השתייך לשום תנועה התיישבותית. כעת, על אף שאנשי התנועה הקיבוצית לא הסתירו את תמיכתם בפינוי גוש קטיף, מבקשים המתנחלים לשעבר להצטרף לשורותיהם.

מזכיר היישוב, זבולון כלפא, מבקש לא לראות במהלך צעד יוצא דופן. "שומריה היתה שייכת בעבר לתנועה הקיבוצית וכעת אנחנו רק רוצים לחדש את הקשר", אומר כלפא, "מה שמאחד בינינו זה המכנה המשותף. כבר לא קיימת היום המציאות שבה כל חברי הקיבוצים חושבים באותה צורה. אין טעם לשמר שנאה, החיים צריכים להתקדם ואנחנו מעוניינים לשתף פעולה. התנועה הקיבוצית היא תנועת התיישבות וחקלאות, וראינו לנכון להיות אתם יחד במציאות הלא פשוטה שבהן נמצאות היום ההתיישבות והחקלאות בישראל".

רכז המשק של שומריה, דודי רייש, מספר ששומריה מתנהלת על פי דגם של קיבוץ מתחדש - דגם של קיבוץ מופרט שבו המשכורות לא שוויוניות, אך החברים מנהלים מערכת של סולידריות ושומרים על אמצעי ייצור משותפים. רייש הבהיר לראשי התנועה הקיבוצית שמאז התיישבו במקום דאגו הקפידו ראשי היישוב כי "חברות בקהילה תהיה תוך התניה של חברות באגודה השיתופית".

"אהבתי את מה שראיתי במערכת החינוך ובחקלאות", אמר שור לראשי היישוב, "אהבתי גם את מגוון הפעילויות בקהילה, ואת הדברים שסופרו על ידיכם באשר ליחסי העזרה שבין אדם לחברו. לאחר טראומת הפינוי הקמתם יישוב לתפארת".

מורן, ראש המועצה האזורית, אמרה כי "שומריה מתנהל כקיבוץ, ובחלק מתחומי החיים כקיבוץ קלאסי ממש כמו פעם - ביחסים בין החברים, למשל, בדאגה וביחס לזולת, בהשקעה בחינוך ובאירועי תרבות משותפים". בתנועה הקיבוצית ישקלו את בקשתם של תושבי שומריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ