אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

אחת הטייסות שתסיים ביום חמישי הקרוב את קורס הטיס היא בעלת היסטוריה משפחתית אווירית מסועפת - בתם ונכדתם של טייסים בחיל וגם אחי סבה היה אחד המפקדים הבולטים של החיל בשנות השבעים.

טייסים בני טייסים אינם מראה נדיר בחיל האוויר, אבל סגן ס', המסיימת השבוע את אקדמיית הטיסה של חיל האוויר במגמת קרב, היא אף נכדה לטייס. מצד אמה היא נצר למשפחת הרפז מקיבוץ משמר העמק. סבה, עודד הרפז, התגייס לצה"ל ב-1951 ולאחר קורס הטיס שירת בטייסת המטוסים הקלים. לאחר שחרורו החל לעסוק בחקלאות ובין השאר עבד כטייס מטוסי ריסוס במקביל לעבודתו במטע האבוקדו של הקיבוץ.

עודד הרפז מת בנסיבות טרגיות כשהתרסק בעמק בטיסת טיול במטוס פייפר יחד עם בנו הבכור, גיא, צנחן וצוער בקורס קצינים. עודד היה בן 43 וגיא היה בן 21. סגן ס' ממשיכה את מורשת שני צדי משפחתה - גם אביה הטיס מטוסי פנטום ועובד כיום כקברניט באל על - בסיימה את מגמת קרב.

קרוב משפחה נוסף של ס' הוא אחיו של עודד, אלוף-משנה במילואים רמי הרפז, אחד מטייסי הקרב המובילים של חיל האוויר בשנות השישים והשבעים. הרפז היה אחד הטייסים הראשונים שטס בפנטום, וב-1969 נפגע מטוסו מטיל קרקע-אוויר בתקיפה במלחמת ההתשה והוא ישב בשבי המצרי כשלוש שנים וחצי. הרפז היה חלק מהקבוצה שכתבה את "תרגום הטייסים" המפורסם לספר "ההוביט", של ג'יי אר. אר. טולקין, כשישבה בכלא. לאחר שחרורו המשיך להתקדם בחיל האוויר ובתפקידו האחרון היה מפקד בסיס רמת דוד.

מספר הנשים המסיימות השבוע קורס טיס, שלוש - שתי טייסות ונווטת אחת, הוא שיא מאז התקבלו נשים לראשונה לקורס לפני כ-15 שנה. בשנתיים וחצי האחרונות אף אשה לא סיימה את הקורס אבל לדברי קצין בכיר בחיל האוויר, בשנים האחרונות נעשו כמה פעולות כדי להעלות את מספר הנשים המסיימות את הקורס, בעיקר עידוד בנות רבות יותר לגשת לגיבושים שדרכם מתקבלים לקורס.

אתמול התקיים טקס חשיפת דרגותיהם של מסיימי הקורס בבסיס חצרים. מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, ציין כי יש "מגוון מאוד יפה של מסיימים בקורס הזה ואני שמח על הבנות שכולן מוכשרות מאוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ