שיחת היום | "עופר גילור, הרבנים גורמים לציבור לא לתרום איברים?"

שיחת היום

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

מותו אתמול בבוקר של כוכב הכדורגל אבי כהן העלה מחדש למודעות ציבורית את בעיית המחסור בתורמי איברים בישראל. כהן בן ה-54, שנפגע אנושות בשבוע שעבר בתאונת דרכים ברמת גן, הוכרז שלשום בצהריים כמת, לאחר שוועדה רפואית בבית החולים איכילוב קבעה כי הוא במצב של מוות מוחי. בית החולים כבר הוציא עבורו תעודת פטירה, ובהמשך נשלחה מתאמת ההשתלות לבקש ממשפחתו להסכים לתרומת איבריו, אך בלחץ רבנים המשפחה סירבה ואיבריו של כהן לא הועברו להשתלות, על אף שהיה חתום בחייו על כרטיס תורם איברים אדי.

שנתיים וחצי חלפו מאז הלך לעולמו בנסיבות טרגיות עומרי גילור בן ה-12, לאחר שנלכד במערת חול בעת ששיחק ליד ביתו במושב קדימה. לאחר שאובחן במצב של מוות מוחי החליטו הוריו לתרום את איבריו. מאז הפך אביו עופר לפעיל בפרויקטים לעידוד תרומות איברים בישראל.

עופר גילור, מה אתה אומר לרבנים בישראל שעדיין מתנגדים לתרומת איברים?

"רבנים רבים כבר פסקו והכירו במוות מוחי ובאפשרות להצלת חיי אדם. הרב הראשי לישראל שלמה עמר תמך השבוע בתרומת איבריו של אבי כהן. אך יש עדיין רבנים בקהילה החרדית שמתנגדים לתרומות איברים, ויש גם חילונים מתנגדים, כי טרם קם פוסק בעל שיעור קומה שנתן פסק הלכה פומבי בתחום. כך קורה שגם משפחה חילונית לגמרי, שאולי חושבת לתרום את איברי יקירה, עשויה להימנע מתרומה רק בגלל שמישהו העלה את הספק הרבני. לעומת זאת, כשאני מדבר עם רופאים, הם אף פעם לא נתקלו במישהו שהיתה לו בעיה לקבל איברים. אין בעיה בקבלה, אלא רק בנתינה".

איך אתה מרגיש כלפי משפחתו של אבי כהן?

"אינני מכיר את המשפחה אז קשה לי לדבר עליה, אך אני מסוגל להבין אותה וכמובן משתתף בצערה. כשהיינו במצב הכי קשה בחיינו, גם אלינו הגיעו הרבה אנשים שאמרו לנו לעשות כל מיני דברים כדי לנסות להגדיל את הסיכוי לנס, אולי עומרי יתעורר. כשמשפחה מגיעה למצב של בקשה לתרומה, ברגע אחד העולם שלה מתהפך, ואתה נמצא בסיטואציה שלא חלמת עליה מראש. כשהגיע השלב של ההתייעצות על התרומה, השארנו את זה בתוך המשפחה. זו היתה החלטה של אבא ואמא, לא שיתפנו בה אפילו את סבא וסבתא. ככל שהמשפחה משתפת יותר אנשים בהחלטה כך הסיכוי לתרומה קטן, כי תמיד מי שיגיד ?לא' יהיה יותר דומיננטי".

איזה מסר היית רוצה להעביר למשפחתו של כהן?

"קשה לי להעביר מסר אישי, אך אוכל לומר שאם קרובי משפחתו היו תורמים את איבריו, הם לא היו רק מצילים חייהם של חולים, אלא גם מקדמים את המודעות לנושא, במיוחד כשמדובר באיש מוכר בציבור שאנשים העריצו והלכו בדרכו, דמות חינוכית. כעת יש חשש שההתפתחויות ישפיעו ויובילו לירידה באחוזי ההסכמה לתרומת איברים".

איך קיבלתם את ההחלטה לתרום את איבריו של עומרי כשסיפרו לכם שהוא מת מוות מוחי?

"עומרי היה ילד מקסים. לאחר שנקבר תחת מערת חול, הוא אפשר לנו שלושה ימים להיפרד ממנו בבית החולים. הסכמנו לתרומה אחרי ששאלנו את עצמנו מה הוא היה רוצה. אחיו התאום של עומרי, אוהד, סיפר שעומרי ראה חודשיים קודם לכן כרטיס תורם איברים כשהמשפחה ישבה בבית קפה, ואף ביקש לרשום את שמו. זה היה אופייני לו בגלל חוש הצדק.

"איבריו הצילו שלושה ילדים ושני מבוגרים, בהם מושתלת לב שהיתה על סף מוות וילדה שסבלה מסיבוך במערכת העיכול. בנוסף, הקרנית שלו השיבה את מאור עיניו של ילד מחיפה. עקרונית, תרומת איברים יכולה להציל חיים של עד שישה חולים בתרומת שתי כליות, שתי ריאות, לב, כבד, וכן להציל את מאור עיניהם של שניים נוספים בהשתלות קרנית".

איך זכור לך הרגע שבו עלתה שאלת תרומת האיברים לדיון?

"כשמאבחנים מוות מוחי זה אסון, וממש לא מובן מאליו להסכים לכך. ברגעי האימה והצער, כשמבינים שאפסה התקווה, קשה מאוד לחשוב על האושר של מישהו אחר שחייו יוכלו להינצל. לנו היה קשה זמן רב לשמור על קשר עם המושתלים".

האם תרומת איבריו של עומרי חיזקה אותך?

"אני אישית לא ראיתי את חשיבות התרומה כאמצע להנצחת זכרו של עומרי, כי שום דבר לא יחזיר את עומרי. הצער והגעגועים קיימים, ובמובן הזה אינני יודע אם תרומת האיברים מוסיפה או מפחיתה. אך היא בהחלט מגיעה מהמקום של חיזוק ערכי נתינה, ערבות הדדית, הצלת חיים".

מה החשיבות של כרטיס תורם איברים, אם משפחה יכולה לסרב לתרום את איברי יקירה החתום על הכרטיס?

"אמנם לכרטיס אין חשיבות משפטית, אך יש לו חשיבות גדולה באופן הצהרתי לעודד את המשפחות לתרום איברים. מרכז ההשתלות עוסק בחינוך ותודעה כדי לקדם את מספר החותמים, וגם אני מקדיש מזמני לספר את הסיפור של עומרי במאמץ לקדם את המודעות הציבורית להשתלות".

מהי עיקר פעילותך בקידום תרומות האיברים?

"בספטמבר חולקו למשפחות תורמי האיברים סמלים שעליהם חשבתי כאמצעי לקידום התרומות, שעיצב רועי שכנאי המשרת איתי במילואים. הסמל נושא את השם ?מתנת חיים', ומיועד למצבות של תורמי איברים שנפטרו כדי לסמן את קבריהם. הוא הפך לאות הוקרה רשמי של המדינה".

מתוך פעילותך בנושא, איך הציבור הישראלי מתייחס לתרומות איברים?

"יש בורות וחוסר ידע משווע. קביעת מוות מוחי מבוססת מחקרים ואין עליה עוררין בקהילה הרפואית. ולמרות זאת, בציבור מבלבלים בין מצב צמח, שנגרם מפגיעה באונות המוח, מצב בו הגוף יכול להתקיים לאורך זמן באמצעות מכשור רפואי, לעומת מוות מוחי שבו אין עוד טכנולוגיה רפואית שיכולה למנוע את המוות הלבבי כעבור מספר ימים. טווח הזמן בין המוות המוחי והלבבי הוא חלון ההזדמנויות לתרומת איברים והצלת חיים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ