שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היום לפני | אברהם "יאיר" שטרן, מפקד הלח"י, נתפס ונרצח

12.2.1942, היום לפני 67 שנה:

טל לוי
לין
טל לוי
לין

זה זמן מה שמודעות הנושאות את דיוקנו מופיעות בכל מקום והבולשת הבריטית מחפשת בקדחתנות אחר המבוקש מספר אחד שלה. אברהם שטרן, המכונה יאיר, מפקד מחתרת "לוחמי חרות ישראל" (לח"י), נע ונד, בידו מזוודה ובה מיטה מתקפלת. גם כשההגנה והאצ"ל החליטו לשתף פעולה עם הבריטים במלחמתם נגד גרמניה הנאצית, הלח"י התמיד במאבק מזוין נגד שלטון הכיבוש הבריטי.

בבוקר 12 בפברואר 1942 הוא מתעורר מוקדם בדירה ברחוב מזרחי ב' 8 בתל אביב. שם הוא מסתתר כעת, בדירתו של חברו למחתרת משה סבוראי ורעייתו טובה. רק שבועיים לפני כן, ב-27 בינואר 1942, נתפסו ארבעה מחברי המחתרת בדירה ברחוב דיזנגוף 30, ומשה סבוראי היה אחד מהם.

במצוד אחר "כנופיית שטרן", כפי שכונתה מחתרת הלח"י בידי הבריטים, פעלו האחרונים תחת תקנות חירום שאימץ שלטון הכיבוש. היריות החלו כבר בתוך הדירה. שניים נהרגו, סבוראי וחבר נוסף, יאשקה לבשטיין-אליאב, נותרו בחיים, פצועים ומאושפזים תחת השגחה משטרתית בבית חולים, כבולים למיטותיהם.

יאיר אמור היה לעזוב את הדירה בפלורנטין, שהיתה יעד מסוכן משום ששהה בה כבר חודש, ועכשיו לאחר מעצרו של סבוראי היתה מסוכנת שבעתיים. והוא אמור היה להיות מוברח לירושלים, אבל משנפוצו תמונות דיוקנו בכל מקום, החליט יאיר להשהות את המעבר.

באותו בוקר מקפיא וקר ב-12 בפברואר, אמר יאיר לטובה כי הוא מבחין מבעד לתריסים באדם שמביט בו. בשעה תשע בבוקר, ככל הנראה, התדפקו על דלת הדירה ברחוב מזרחי. יאיר מיהר כהרגלו למקום המסתור בארון הבגדים בדירה. טובה סבוראי פתחה את הדלת. עד מהרה נמלאה הדירה בבלשים בריטיים.

אחד הבלשים, כותבת טובה סבוראי בזיכרונותיה, "פשפש בכל המקומות האפשריים בדירתנו הקטנה. לבסוף אחרי שהוא בדק כל פינה ... הוא ניגש לארון הגבוה. בפותחו את הדלת לא נראתה דמותו של יאיר בכלל. הארון היה מלא חליפות, שמלות ומעיל. אבל... הוא הושיט את ידו פנימה לתוך הארון וכמובן נתקל בגופו של יאיר ומשך אותו אליו. פתאום ראיתיו מושיט את ידו ומניח אותה על הכיס האחורי של מכנסיו במקום שהחזיק את אקדחו. זינקתי ממקומי ועמדתי בין יאיר לבין הבלש. 'לא לירות' אמרתי 'לא לירות או שתירה בי'".

יאיר נכבל באזיקים. טובה נלקחה החוצה. כעבור דקות ספורות שמעה שלוש יריות. יאיר נורה בעודו כבול באזיקים.

סבוראי ייסר את עצמו במשך שנים במחשבה שהמכתבים ששלחו הוא ואליאב ליקיריהם מבית החולים הם שסייעו לבריטים להתחקות אחר מקום הימצאו של שטרן. בעשורים שיחלפו מאז הרצח, ולאחר שהשתכנע כי לא היה במכתבים כדי להסגיר את מקום הימצאו של שטרן, ינהל סבוראי משפטי דיבה מול ארכיון ההגנה, עיתון מעריב ואנשל שפילמן, איש הלח"י שכתב את זיכרונותיו - במטרה לטהר את שמו מההאשמות על כך שהיה לו חלק, שלא בכוונתו, בהבאה לגילוי מקום מחבואו של יאיר.

חמישה חודשים לאחר הרצח, רוני, אשתו של אברהם שטרן, ילדה בן וקראה לו יאיר. הבית ברחוב מזרחי 8, היום רחוב שטרן, משמש עד היום כמוזיאון הלח"י.

12.2.1924

הנשיא האמריקאי קאלווין קולידג' היה לנשיא הראשון שנשא את נאום ההשבעה הנשיאותי שלו ברדיו.

12.2.2000

צ'רלס שולץ, אבי הקומיקס "פינאטס" שסיפר את עלילות צ'ארלי בראון וחבריו והכלב סנופי, מת יום לפני שהודפס סטריפ הקומיקס האחרון של פינאטס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ