אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

שילוב של מצוקה כלכלית ורצון נואש למצוא את הדרך אל תוך לבה של החברה הישראלית הביא לקפיצה גדולה בגיוס לגדוד הסיור המדברי של פיקוד דרום, "הגדוד הבדווי". אם בעבר, עד סוף 2007, הצליחו לגרד שם בקושי 16 או 17 טירונים מדי מחזור גיוס, הרי שבמחזורים האחרונים התגייסו לגדוד בכל פעם 45 חיילים חדשים.

לא רק במספר המתגייסים חווה הגדוד הבדווי פריחה בשנה האחרונה. העובדה שפלוגת לוחמי הקבע של הגדוד הובילה כוח משולב שכלל גדוד של גולני וגדוד שריון אל תוך דרום רצועת עזה במבצע עופרת יצוקה גם מוכיחה את ההערכה שיש בצה"ל לרמה המבצעית של הגדוד. לכך מתווספים שני צל"שים בהם זכו לוחמים בגדוד בעקבות הצלחתם לסכל ניסיון לביצוע פיגוע ראווה גדול באפריל האחרון במעבר כרם שלום, אירוע בו נפצעו 12 מחיילי הגדוד. זהו רק אחד מתוך שורה של סיכולים מוצלחים שהגדוד רשם לעצמו בשנים האחרונות.

אבל ההצלחות המבצעיות האלה לא מבטיחות קליטה מוצלחת באזרחות. "רק בתקופה האחרונה, החזרנו לקבע חמישה לוחמים שיצאו לאזרחות ולא הסתדרו", אומר רב סרן מונזר סווידאן, מפקד פלוגה א' בגדוד. מדובר בפלוגה ייחודית בצבא, בכך שכל שבעים הלוחמים שלה הם אנשי קבע, שסיימו שלוש שנות שירות סדיר בגדוד וחתמו לעוד שבע שנות שירות בתנאי קבע. "רוצים להגן על המדינה", אומר רס"ן סווידאן, "אבל ברור שיש גם את המוטיווציה הכלכלית. למה האנשים שלנו לא מקבלים אחר כך מהחברה את ההכרה שמגיעה להם? למה קשה להם עדיין להתקבל למשטרה ולשירות בתי הסוהר?".

בעוד חלק מאנשי הגדוד באים מכפרים בהם יש מסורת צבאית ארוכה, ישנם גם כאלה שבאים ממקומות בהם יש עוינות רבה לגיוס, שהוא עדיין וולונטרי לבדווים. חיילים אלה מקבלים אישור מיוחד לצאת מהבסיס בלבוש אזרחי. לפני חודשיים, נהרג בתקרית גשש בדווי של צה"ל, לבקשת משפחתו, לא פורסמו שמו, תמונתו ואפילו לא מקום המגורים שלו. "היו לו שני אחים שעברו לתנועה האיסלאמית", אומר אחד ממפקדי הגדוד.

"יש לנו גם חיילים מהפזורה הבדווית, כאלה שאחרי שהם יורדים מהאוטובוס צריכים ללכת עוד חצי שעה להגיע הביתה", אומר מפקד בגדוד, "אבל אנחנו מודעים לכל בעיות החיילים. גם אם יש מקרה שמשפחה של חייל מקבלת צו הריסה, אנחנו יודעים לעזור למשפחה. אף אחד לא נשאר מחוסר בית".

האגף החברתי במשרד הביטחון עובד בצמוד עם הגדוד כדי לסייע למצוקות אישיות של חיילי הגדוד, ש-75% מהם מקבלים הטבות ת"ש (תנאי שירות) בשל מצבן הכלכלי הקשה של משפחותיהם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ