שידור הטלוויזיה הראשון בישראל

24.3.1966 היום לפני 43 שנים:

טל לוי
לין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרבה פרסומות למקלטי טלוויזיה הופיעו בגיליון ה-25 במארס 1966 של עיתון "הארץ". "טלוויזיה תדיראן", קראה מודעה גדולה אחת, "הבהירות המירבית של התמונה מובטחת בהעברה ישירה ללא מחיצות ביניים"; ולצדה פרסומות של חברת שניידר רדיו-טלוויז'ן, טלוויזית פיילוט וחברת "בן-שאול אלקטרוניקס" יבואנית גרונדיג - איזו פירמת טלוויזיות בישראל לא היתה שם, מזמינה את הקוראים באיורים קומיים לרכוש מקלט טלוויזיה. אחרי הכל, לא כל יום משודרת תוכנית הטלוויזיה הראשונה בישראל.

ב-12 ו-18 דקות ב-24 במארס, בטקס חגיגי ברמת אביב, לחץ ראש הממשלה לוי אשכול על כפתור הפעלה, והתחיל השידור של תוכנית הטלוויזיה הישראלית הראשונה, בערוץ הטלוויזיה הישראלי הראשון - הטלוויזיה הלימודית.

באותה שעה, ב-32 בתי ספר ברחבי הארץ, בעיקר במרכזה, ישבו תלמידי כיתות ט' וצפו בשידור - תוכנית של 25 דקות שהיתה, למעשה, שיעור מתמטיקה טלוויזיוני. בינתיים ברמת אביב, רה"מ אשכול וכ-200 אורחים נוספים - שרים וחברי כנסת, בני משפחת רוטשילד (כולל הברון והלורד), נשיא הוועדה הלאומית לשידורים חינוכיים בארה"ב פרופ' ויליאם הרליי ועוד רמים אחרים - צפו בשידור מוקפים בציוד החדיש שהובא אל אולפן הטלוויזיה החדש.

"הארץ" דיווח כי סגנו של אשכול, אבא אבן, דיבר בטקס והדגיש כי הטלוויזיה הלימודית "לא תציג שום דבר שהינו שנוי במחלוקת דתית או מדינית בישראל". השידורים, שיועדו לכיתות ז'-ט', עסקו במתמטיקה, ביולוגיה ואנגלית בלבד.

ואמנם, פולמוס היה. במוסף פרסומי שהשתרע על פני כמה עמודים בעיתון "הארץ" ביום שאחרי השידור הראשון, תחת כותרת ענק שהכריזה "טלוויזיה לימודית בישראל", בינות לכתבות תדמית למכשירי טלוויזיה ומודעות המברכות את "נאמנות הטלוויזיה הלימודית" - מפיקת השידורים שאת תכניהם יצר משרד החינוך והתרבות - הופיע מאמר שכותרתו "טלוויזיה לימודית, מסחרית - או אינפורמטיבית?" הכותב, י. רון, לקח על עצמו לסכם את טיעוני הבעד והנגד ולענות עליהם באופן מאוזן ומסודר.

"באיזו מידה יוכלו התלמידים לנצל את יתרונות הטלוויזיה הלימודית, לעכל את השימוש בה - ולא לראות בה שעשוע או מטרד", תהה, והרגיע מיד: "הטלוויזיה הלימודית אינה באה במקום ספרי לימוד או במקום חלק מן השיעורים - אלא אך ורק בכדי לסייע בהגשת חלק קטן למדי מחומר הלימוד". דאגה אחת הוסרה מלב, והכותב המשיך לקושי הבא: החשש שהטלוויזיה הלימודית "היא שלב בלבד בדרך לפיתוח טלוויזיה מסחרית רגילה, על כל השלילה שבה". הכותב הגיע למסקנה שמסיבות כלכליות, יהיה צורך "הכרחי ודחוף" לעשות מעבר לטלוויזיה מסחרית - אבל מוצא פתרון בצורת סינתזה של הלימודי והמסחרי לכדי טלוויזיה "אינפורמטיבית" - "שמגמתה להגיש שירותים לימודיים ולספר לצופים על הנעשה בארץ ובעולם ללא מגמתיות וללא חישובים מסחריים או פוליטיים". יהיו בה "תוכניות חדשות מעניינות, תוכניות בידור שונות, ?סינו' לסרטים ומחזות מעולים, יצירות מוסיקליות, אמנות לסוגיה", תיאר את האוטופיה האינפורמטיווית. "יהיה בה שימוש גם למטרות חשובות שונות, כגון גיוס הציבור לעזרת המשטרה... הפניית דעת הקהל למוסדות וארגונים שמטרותיהם חברתיות והומניות טהורות".

24.3.1973

אלבומה הקלאסי זזשל להקת פינק פלויד, "הצד האפל של הירח", יוצא לאור. כ-35 מיליון עותקים נמכרו מהאלבום

24.3.1989

מכלית הנפט "אקסון ואלדז" עולה על שרטון, ואל הים נשפכים 11 מיליון גאלונים של נפט - זיהום הנפט הגדול ביותר בארה"ב. קפטן הספינה היה שתוי ונתן את ההגה בידי קצין לא-מוסמך

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ