סיורי מורשת בעקבות הפיראטים העבריים

היסטוריון עצמאי מוביל תיירים אחר מגורשי ספרד שהגיעו לאיים הקריביים, נהפכו לשודדי ים ונקמו בספרדים

עפרי אילני
עפרי אילני
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרי אילני
עפרי אילני

טיולי מורשת יהודית נהפכו בעשורים האחרונים לתעשייה חובקת עולם שמתפרשת על פני ארצות רבות, מפולין ועד סין. אבל הטיולים שמארגן אד קריצלר, יהודי אמריקאי שגר בג'מייקה, שונים באופיים מכל האחרים. את לקוחותיו, רובם יהודים מהחוף המזרחי של ארה"ב, מעלה קריצלר על סירות ששטות סביב חופי ג'מייקה, בחיפוש אחר שרידיה של אחת התופעות החריגות בהיסטוריה של עם ישראל: פיראטים יהודים שפעלו באיים הקריביים במאה ה-17.

תפקידם של היהודים בהיסטוריה של שודדי הים כמעט שלא נחקר עד כה. אך קריצלר, היסטוריון עצמאי, הקדיש את עשרות השנים האחרונות לחקר התופעה החריגה. לדבריו, הפיראטים היהודים היו ברובם צאצאי היהודים שגורשו מספרד ופורטוגל, אשר הפליגו לאמריקה לחפש להם חיים חדשים במקום שבו לא יצטרכו להתחבא מפני האינקוויזיציה. הם תקפו בעיקר את ספינות הצי הספרדי, ולטענתו עשו זאת מתוך רצון לנקום בממלכה שדיכאה את היהודים.

קריצלר גדל במשפחה יהודית בלונג איילנד. בשונה מיהודים אחרים בסביבתו הוא רצה להיות קאובוי. בסופו של דבר הוא השתקע בג'מייקה, והחל להתעניין בתולדות הפיראטים שהקימו את בסיסם באי ובסביבתו. את ההוכחה הראשונה לקיומם של פיראטים יהודים הוא מצא לדבריו כשקרא מסמכים בספרייה הלאומית של ג'מייקה, ומצא שם רשומה שבו נכתב שבירת האי ננטשה לאחר התקפת פיראטים, ונותרו בה רק "כמה פורטוגלים מהאומה העברית". לדבריו, "ברגע הזה התחלתי להתעניין בקשר".

הוכחה נוספת לקיומם של הפיראטים היהודים היא כמה מצבות שנמצאו בבית קברות יהודי בג'מייקה, ועליהן צויר סמל הגולגולת הפיראטי. בספר שפירסם לפני חודשים אחדים, Jewish Pirates of the Caribbean, מזהה קריצלר טביעות אצבע יהודיות כמעט בכל פרשה הקשורה לשודדי הים או למסעות לעולם החדש. היסטוריונים אחרים מטילים ספק בחלק ניכר מטענותיו, אך לדבריו, זהותם היהודית של רבים מהפיראטים לא היתה ידועה מכיוון שהם שמרו את יהדותם בסתר.

עם זאת, חלקם היו יהודים גאים, שעמדו בראש ספינות ששמותיהן "הנביא שמואל", "מלכת אסתר" ו"מגן אברהם". קריצלר מתאר דמויות כמו משה כהן הנריקס, פיראט יהודי שהשתתף ב-1628 בשוד הגדול ביותר בהיסטוריה נגד הצי הספרדי; והרב שמואל פלאח, מראשי הקהילה היהודית במרוקו, שפעל כפיראט ונלחם נגד ספינות ספרדיות בשליחותה של ממלכת הולנד. פלאח הקפיד אפילו לשמור כשרות בספינות שלו, והפריש מעשר מהשוד כפי שדורשת ההלכה.

האם לעם היהודי יש סיבה להתגאות במעללי הפיראטים? לפי קריצלר, "נכון שלא כולם היו אנשים טובי לב, אבל הם נלחמו נגד אלה שדיכאו אותם". לדבריו, סיפורי היהודים שנלחמו בספרדים מרגשים תיירים יהודים ולא יהודים. "הספר שלי מעורר התעניינות גם בישראל, כי חלק מהדמויות האלה מזכירות את הלוחמים הישראלים. חלקם היו אמיצים כמו אריאל שרון או יוני נתניהו, חלקם פרגמטיים כמו יצחק רבין וחלקם אציליים כמו שמעון פרס".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ