שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רוב האחראים להענקת פרס ישראל למכון הישראלי לדמוקרטיה - קשורים אליו

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אור קשתי

כשבועיים אחרי שהודיע משרד החינוך על זכייתו של "המכון הישראלי לדמוקרטיה" בפרס ישראל על מפעל חיים, מתברר כי שלושה מתוך ארבעת האנשים שהיו קשורים להחלטה על הענקת הפרס, קשורים גם למכון. "זהו צירוף מקרים שלא נראה טוב", אמר אמש גורם שהכיר בעבר את ההליכים לבחירת הזוכים בפרס.

בראש ועדת השופטים עמד נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' יעקב פרנקל, שהשתתף כמה פעמים בעבר ב"כנס קיסריה" הנערך על ידי המכון. לפני כשנה הוא אף השתתף במסיבת יום ההולדת של נשיא המכון, ד"ר אריק כרמון. את תגובתו של פרנקל לא ניתן היה להשיג, אולם ממשרד החינוך נמסר כי "אין לפרופ' פרנקל כל קשר למכון וכל אינטרס איתו. הקשר היחיד הינו בכנסים בהם השתתף במסגרת תפקידו כנגיד בנק ישראל".

אדם נוסף שהיה קשור להחלטה על הענקת הפרס, הוא יועץ שרת החינוך לפרסי ישראל, עו"ד והח"כ לשעבר נחום לנגנטל, שעבד במכון הישראלי לדמוקרטיה בשנתיים האחרונות. גם קודם לכן, השתתף לנגנטל במשך מספר שנים ב"כנס קיסריה". על פי בדיקת "המכון לדמוקרטיה מתקדמת", לנגנטל השתתף ב-8 מתוך 10 כנסים שערך המכון בעשור האחרון.

לנגנטל מונה לתפקידו במשרד החינוך בחודש פברואר, ולדבריו מייד הודיע על התפטרותו מהמכון. אמש אמר ל"הארץ": "הודעתי לכל הממונים עלי במשרד החינוך ולשופטים על הקשר שהיה לי עם המכון. בישיבה המשותפת ביקשתי לצאת מהחדר, אבל השופטים אמרו לי כי מכיוון שהפעילות שלי היא טכנית, הם מסתפקים בגילוי הנאות". הוא הדגיש שלא נטל חלק בדיונים על מתן הפרס.

חברה נוספת בוועדת השופטים היתה הפרופ' אלה בלפר, ראש המחלקה להיסטוריה כללית וראש הקתדרה לחברה ויהדות באוניברסיטת בר-אילן. פרופ' בלפר היתה חברה במועצה הציבורית לכינון חוקה בהסכמה - אחד הפרוייקטים המרכזיים של המכון. כמו כן פרסמה מאמרים בספרים שהוציא המכון לאור והשתתפה בכנסים שארגן. האחראי הרביעי למתן הפרס, שלא נמצא קשר בינו לבין המכון, הוא אלוף במיל יאיר נווה.

הפרופ' בלפר אמרה אתמול בתגובה כי "הדבר הראשון שאמרתי בוועדת השופטים היה שבדיוק השתתפתי בכנס של המכון ושאני מכירה אותם. אמרו לי ?יפה מאוד', כי אני מכירה אותם מבפנים. אין לי ספק שלא מדובר כאן בניגוד אינטרסים, אין לי מחוייבות כלפיהם או קשר עסקי איתם ואין לי היכרות שמעבר לכזאת שיש לי עם אנשים במכונים אחרים. אין כאן בעיה אתית, מוסרית או משפטית".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "כל ניסיון להטיל דופי ביושרם ובהגינותם של השופטים אינו ראוי, פסול וחסר כל שחר. החלטות השופטים התקבלו על פי הנהלים הקבועים".

מהמכון הישראלי לדמוקרטיה נמסר: "אנו מסרבים לקחת חלק בהנחה הפגומה, לפיה חברי ועדת הפרס פעלו שלא בתום לב. אישים רבים השתתפו בפעילות המכון. במהלך 18 שנות קיומו, כמעט שאין אישיות ציבורית שלא השתתפה בפעילות". עוד הוסיפו במכון כי "זהותם של חברי ועדת הפרס נודעה רק לאחר פרסום הזכייה".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי עלות שכרו של נשיא המכון, ד"ר אריק כרמון, הסתכמה בשנת 2007 בכ-119 אלף שקלים בחודש, וכי לפני כמה חודשים אישר הוועד המנהל של המכון תוספת של 15% לשכרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ