אורי דרומי
אורי דרומי

משה גורן (גורניצקי) נולד בגרודנו (פולין, היום בלרוס), עלה בנעוריו ארצה וב"הגנה" שירת כקצין סיירים ארצי. בתש"ח היה מפקד גדוד ב"גולני", שהשתתף בקרבות עמק הירדן, ואחרי המלחמה היה סגן מפקד חטיבת "גבעתי", תחת המח"ט יהודה ואלך. אלוף (בדימוס) ישראל טל, אז מג"ד בחטיבה, אומר כי "הודות לוואלך ולגורן נהפכה ?גבעתי' לבית היוצר לתורת חיל הרגלים, מודל לחיקוי בצה"ל כולו". הוא התחתן עם נעמי נוימן ז"ל, אם בניו רזי ויובל, שהשתייכה לחוליית הפלמ"ח, אשר ב-1946 חיסלה בתל אביב את גוטהילף וגנר, נציג המפלגה הנאצית בא"י.

אחרי ששימש בתפקידי מטה שונים, ששיאם ראש אגף האפסנאות (1960-1963), הוא יצא לבריטניה כנספח צה"ל וראש משלחת משרד הביטחון. סגנו, תא"ל אשר לוי, מספר כי גורן היה פעיל אז בעסקת מכירת טנקי "צ'יפטיין" לישראל, אלא שהבריטים נסוגו ממנה. ב-1966 חזר לארץ והשתחרר, ועם פרוץ מלחמת ששת הימים התהלך בביתו כארי בסוגר, עד שבא הטלפון הגואל ממשה דיין, שביקשו להיות מושל רצועת עזה שזה עתה נכבשה.

לרוביק רוזנטל מ"מעריב" סיפר גורן ב-1997, כי ראש עיריית עזה, רשאד א-שאווה, הציע לו לספח את עזה לישראל, בתנאי ש"שטחים ביפו יירשמו על שמו, הוא יקבל דרכון אמריקאי, וכל המצרים יגורשו". באותה תקופה התנהל מבצע חשאי, שנועד לדלל את אוכלוסיית הרצועה על ידי פיתוי התושבים המקומיים להגר לחו"ל, גירושם למצרים או העברתם לגדה. גורן אמר ב-2004 לשרה ליבוביץ'-דר מ"מעריב", כי התנגד לכך: "השקפת עולמי שונה. אני הייתי בעד שיקום הפליטים במקום, אחרת יהיה פה אסון גדול".

במלחמת יום הכיפורים שימש גורן עוזר ראש אג"א ואחראי על הרכבת האווירית האמריקאית, ואחריה סייע לוועדת אגרנט בחקירת האירועים בפיקוד דרום. הוא היה מנהל המשביר לתעשייה, חברת חיפושי נפט ומרכז ההשקעות. אף שלבש מדים שנים רבות, היה סוציאליסט ואיש שלום בכל מאודו, ואת השקפת עולמו תימצת כך: "אכן, אנו זקוקים לשרירים, אך אלה חייבים להיות מחוברים לעמוד שדרה מוסרי, ואם אפשר - שיהיה גם שכל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ