אלמלא השואה היו היום בעולם עד 32 מיליון יהודים

במאמר שיתפרסם בקרוב, מעריך הפרופ' סרג'יו דלה פרגולה, שמספר היהודים בעולם יכול היה להגיע ל-32 מיליון

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרי אילני
עפרי אילני

אלמלא התרחשה השואה, מספר היהודים בעולם עשוי היה להגיע ל-20 מיליון עד 32 מיליון, לעומת 13 מיליון יהודים שחיים היום בעולם היום. כך מעריך הפרופ' סרג'יו דלה פרגולה, מבכירי המומחים לדמוגרפיה של הקהילות היהודיות בעולם.

במאמר שיתפרסם בקרוב בכתב העת "בשביל הזיכרון", מנסה דלה פרגולה להעריך את היקף הנזק הדמוגרפי שנגרם ליהדות העולם כתוצאה מהשואה. "ההשלכות הכמותיות הן הרבה מעבר למה שאנחנו חושבים", הוא אומר. "מדובר על הרס של דור, ומה שחסר לנו זה לא רק הדור ההוא, אלא גם הבנים והילדים. יש פה השלכות שרשרת".

דלה פרגולה, ראש הקתדרה על שם ארגוב באוניברסיטה העברית בירושלים, מציין במאמרו שיש הערכות שונות ביחס למספר המדויק של יהודים שנרצחו בשואה. אך לדבריו, "כיום נראה שהוא נע בין 5.6 ל-5.9 מיליון נפש". חלק מבעיית ההערכה המדויקת נובע מתשובות שונות לשאלה "מיהו יהודי". זאת, מכיוון שחלק מהקורבנות התנצרו לפני השואה, או היו בעלי מוצא יהודי חלקי.

לדברי לה פרגולה, השפעתה של השואה חרגה מהפגיעה בדור שהושמד, בשל ההרכב הדמוגרפי של האוכלוסיה שהושמדה. "השואה פגעה אנושות בעיקר ביהדות מזרח אירופה, שהמבנה הגילאי שלה היה צעיר במיוחד", הוא כותב. "מבין הנרצחים בשואה בלט מאוד שיעורם של ילדים, והיתה בכך פגיעה דמוגרפית בעלת משמעות לטווח ארוך".

לדבריו, בעוד הפריון בקרב האוכלוסייה היהודית שמחוץ למדינת ישראל הוא נמוך יחסית, באוכלוסייה הצעירה של יהודי מזרח אירופה היה טמון פוטנציאל גדול לצמיחה. "מה היה קורה אם היו עוד 10 מיליון יהודים, בתנאים של מזרח אירופה? קשה לדמיין מה היה קורה", הוא אומר. "זה מעלה שאלות שהן כמו מדע בדיוני - למשל, האם מדינת ישראל היתה מוקמת?".

לדברי דלה פרגולה, אלמלא התרחשה השואה, גם החלק היחסי של היהודים באוכלוסיית העולם היה גדול יותר. "בימינו, אחוז היהודים בעולם יורד כל הזמן. לפני השואה השיעור היה 8 יהודים לאלף תושבים (מתוך כלל האנושות), והיום הוא 2 לאלף תושבים. החלק היחסי של היהודים יורד כל הזמן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ