בית לוחמי הגטאות חשף את החלקים האבודים של הארכיון מגטו ורשה

המסמכים שנמצאו מתארים את חיי הגטו לפני ואחרי המלחמה ואת הימים האחרונים בבונקר של מפקדת מחתרת האי"ל בוורשה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

האם החלק האבוד של ארכיון רינגלבלום מגטו ורשה, המוכר גם בשם "עונג שבת", היה מונח שנים בתוך ארגזים במרתפים של בית לוחמי הגטאות כשהמאמצים לחפשו בבונקרים של גטו ורשה נמשכו ללא הרף? בבית לוחמי הגטאות חושבים שכן.

אתמול, שעה קלה לפני תחילת העצרת המרכזית לציון יום השואה והגבורה בקיבוץ לוחמי הגטאות כינסה הנהלת המוזיאון מסיבת עיתונאים בה הוצגו מסמכים רבים מהגטו שלא נחשפו לפני כן ונחשבו עד כה כאבודים.

מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, שמחה שטיין, אמר שמדובר באוסף מסמכים הידוע בשם "אוסף ברמן" על שמו של ניצול השואה הד"ר אדולף ברמן, שהיה בכיר במחתרת האי"ל, הארגון היהודי הלוחם בגטו ורשה, שנשא עמו ארצה כל פיסת נייר שהצליח לאסוף בימי השואה.

הד"ר ברמן העביר את הארכיון לבית לוחמי הגטאות כבר בתחילת שנות ה-80, אך לדברי שטיין, החוקרים לא הצליחו אז לפענח את המסמכים. "היום אחרי הניתוחים, החיתוכים, ועבודת מחקר סיזיפית, אנחנו מניחים בסבירות גבוהה מאוד שאכן זה החלק השלישי של ארכיון גטו ורשה". אמר שטיין.

מדובר באוסף נדיר מאוד של מסמכים הכתובים בפולנית וחלקם הגדול נכתב בתנאי מחתרת בצורה מוצפנת דבר שהקשה אז על פיצוח תוכנם. מנהל הארכיון, יוסי שביט, הסביר כי המסמכים שהוצגו הם חלק מ-300 מסמכים שמתייחסים לתקופה של סוף מרד גטו ורשה מאפריל 43' ועד אוגוסט 44', וכי ניתן להגדירם כחלק מארכיון רינגלבלום.

שביט סיפר, כי חלק מהמסמכים הם תעודות מקוריות המעידות על פעולות המחתרת היהודית בפולין ובוורשה מאז תום המרד הגדול. לדבריו המסמכים מתארים, בין היתר, ניסיונות לעזרה לניצולים, והכנת מחבואים ומחבואי משנה, רשימה על מלשינים פולנים.

אחד המסמכים החשובים הוא יומן שנמצא לאחר חיסול הגטו בין הריסותיו על ידי פולני שהעבירו לאחר מכן לברמן. ביומן מתעדת צעירה, חברת האי"ל ששמה עדיין אינו ברור, את הימים האחרונים בבונקר במילא 18, ששימש מפקדה של המחתרת, עד לחיסולו על ידי הגרמנים ב-8 למאי 1943.

החיפושים נערכו שנים

חלקים מארכיון רינגלבלום, שהוטמנו ב-10 תיבות מתכת ושני כדי חלב באדמת הגטו בעיצומו של גירוש יהודי ורשה באוגוסט 1942, נחשפו כבר ב-1946 וב-1950. אולם החלק השלישי הכולל בין היתר את ארכיון האי"ל וכן ארכיון של תנועת הנוער "דרור" לא נמצאו עד כה.

החיפושים אחר "החלק השלישי" של ארכיון לוחמי גטו ורשה נמשך שנים והעסיק רבים מחוקרי השואה. בשנת 2003 הוקרן הסרט "תעלומת המסתור השלישי" המתאר ניסיון נרחב וייחודי לאתר את הארכיון מתחת לשגרירות הסינית בוורשה. אך הארכיון לא נמצא.

בתוך הארכיון נמצא גם מכתב שכתבו צביה לובטקין ויצחק צוקרמן, מראשי מרד גטו ורשה ומקימי קיבוץ לוחמי הגטאות, לארץ ישראל ב- 15.11.1943 ובו הם כותבים שיהודים רבים מצאו את מותם במקלחות בטרבלינקה, סוביבור, בלז'ץ ואושוויץ. התעודה מלמדת, בין היתר, על המידע הרב שהיה בידי המחתרת.

***

"בזמן כתיבת מכתב זה איננו יודעים אם אי פעם נוסיף להתראות. יום יום נהרגים מאות מסתתרים יהודים בצד ה"ארי" לאחר שבני בליעל מוסרים אותם לידי הגרמנים. מי שחי בלונדון או בתל אביב לא יעלה זאת על הדעת גם בדמיון חולני. כל מרכזי החיים היהודיים נמחו מעל הקרקע. תושביהם מצאו את מותם בבתי המקלחת של טרבלינקה, סוביבור, בלז'ץ ואושוויץ"

צביה לובטקין ויצחק צוקרמן 15.11.1943

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ