ילדת מחוץ לבית החולים? משרד הפנים דורש הוכחה שאת האם האמיתית של התינוק

הרשויות מערימות מכשולים ביורוקרטיים על זוגות שבחרו ללדת בבית

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יובל אזולאי

אביגיל ואייל הירשפלד ילדו את בנם עשהאל לפני תשעה חודשים בחדר ההורים בביתם. בלידה נכחו הבעל אייל ואחת מחברותיה הטובות של אביגיל. כשעשהאל יצא לאוויר העולם, היה זה אייל שחתך את חבל הטבור, מלאכה שבה פיתח מיומנות מחמש לידות קודמות, אותן עברו בביתם. "אחרי הלידה אני מחליטה מה לעשות", סיפרה אביגיל בעודה חובקת את בנה, "אם להיכנס לאמבטיה, אם לאכול ומתי, ולא רק לשכב על המיטה בגלל שאחות אמרה שצריך". ואולם, בבואם של בני הזוג לרשום את בנם במרשם האוכלוסין במשרד הפנים, הם נתקלו בסירוב.

בני הזוג הירשפלד גרים במכולה שהוסבה לצורכי מגורים ביישוב מצפה עזוז, סמוך לגבול עם מצרים. אביגיל מתעקשת לא ללדת בבית חולים, מאחר שלטענתה, הריון אינו מחלה: "לידה היא חוויה אינטימית ואין לי רצון לעבור אותה כשאני מוקפת באנשים רבים. זאת זכותי. גם חיות שממליטות, עושות זאת במקום חשוך שבו הן חשות בנוח", הסבירה.

ימים אחדים אחרי שבנם הקטן נולד, פנו ההורים לסניף משרד הפנים בבאר שבע, שעה וחצי נסיעה ממצפה עזוז כדי לרשום אותו במרשם האוכלוסין, הליך שהם מכירים היטב מהלידות הקודמות.

אלא שאז, דרשו מהם פקידי הרישום להציג בדיקות אולטרסאונד מהשבוע ה-28 של ההיריון ומכתב החתום בידי גניקולוג שבדק את היולדת "לא יאוחר מ-48 שעות אחרי הלידה".

"לא היו לנו מסמכים כאלה ובמשרד הפנים אמרו לנו שהם לא ירשמו את הילד", סיפר האב אייל, "הסברנו לפקידים שכל ילדינו נולדו בלידת בית ולא נדרשנו להליכים כאלה בעבר, אך הם טענו שהחוק השתנה ועלינו לעמוד בתנאיו". בהיעדר המסמכים הדרושים, מצאו עצמם בני הזוג בלבה של בירוקרטיה סבוכה: פקידי המשרד שלחו אותם לבית המשפט כדי להוציא צו מיוחד החתום בידי שופט, המורה להורים ולתינוק לעבור בדיקה גנטית בעלות של כ-3,000 שקלים, סכום אותו עליהם לשלם בעצמם. הדיון בעניינים ייערך באוקטובר בבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע.

"זה לא בנפשנו שהילד יהיה רשום במאגר האוכלוסין. הבעיה היא שבסוף השנה אנו נוסעים לביקור אצל משפחתה של אביגיל בדרום-אפריקה וצריך להוציא לעשהאל דרכון", אמר אייל, "בנוסף, אם חלילה הוא יזדקק לטיפול רפואי, ספק אם הוא יקבל אותו כי אין לו שום מעמד חוקי ואזרחות".

ת', בת 30 ממרכז הארץ, ילדה לפני כשנה את בנה הבכור בבית ורק בשבוע שעבר התבשרה שמשרד הפנים ניאות לרשום אותו במרשם האוכלוסין. למרות שת' הציגה למשרד הפנים חוות דעת של גינקולוג שבדק אותה בתוך 48 שעות מהלידה וכן תוצאות של בדיקת אולטרסאונד מהשבוע ה-35 להריון, היחס לו זכתה היה "בוז מופגן". "מרגע שהפקידים ראו שבטופס כתוב שילדתי את בני בבית, הם יצרו אווירה לא נעימה, כאילו מבקשים להבהיר לי שבפעם הבאה אחשוב פעמיים אם ללדת בבית", אמרה.

עו"ד נעמי לבנקרון מהקליניקה המשפטית "משנה" שבמכללה למינהל, מלווה כשנה עוד ארבעה זוגות שבחרו ללדת את ילדיהם בלידת בית ונתקלים בביורוקרטיה במשרד הפנים. לדבריה, הקשיים והמכשולים שמציב משרד הפנים בפני מי שבוחרות ללדת בבתיהן אינם דבר חריג במדיניות המשרד והם חלק בלתי נפרד מדרך התנהלותו. "לידות בית לא נאסרו בחוק ומשקיימת אפשרות כזו, לא יעלה על הדעת שמשרד ממשלתי יעשה דין לעצמו ויברא נהלים יש מאין", אמרה אתמול, "המקרים שהובאו לטיפולי בנושא זה הם רק קצה הקרחון ומשרד הפנים לא מהסס לחדור אל אחד מתחומי החיים האינטימיים ביותר".

מנתוני מרכז המידע והמחקר של הכנסת עולה כי מספר לידות הבית היזומות בישראל עולה בשנים האחרונות. ב-2006 נולדו בארץ 375 תינוקות בלידות בית וב-2007 עמד מספרן על יותר מ-500. בדו"ח שפירסם המרכז לפני עשרה חודשים, צוין כי משרד הבריאות לא מקיים רישום של לידות אלה, אך לפני כשנה פירסם שורת הנחיות ליולדות המבקשות ללדת מחוץ לבתי חולים.

משרד הפנים מסר אתמול בתגובה בהתייחס למעמד בנם של בני הזוג הירשפלד כי "הורי הילד התבקשו להציג אישורים כנדרש וטרם הציגו אותם. אין ספק שהעיכוב ברישום הילד פוגע אך ורק בו. ככל שתתעכב הצגת המסמכים על ידי ההורים, לא ניתן יהיה לרשום אותו. אנו מצרים על העוול שנגרם למשפחה אך יש להבהיר כי החוק הפקיע ממשרד הפנים את שיקול הדעת והנושא אינו נתון להחלטתנו".

עוד נמסר ממשרד הפנים כי הדרישות להצגת המסמכים מההורים גובשו בהתאם לתיקון חוק מרשם האוכלוסין מסוף 2005. לפי החוק, בהעדר אישורים מרופא מומחה ובדיקות אולטרסאונד נדרשים ההורים להציג בפני משרד הפנים פסק דין הצהרתי מבית המשפט המעיד על הורותם. הממונה על המרשם והדרכונים במשרד הפנים, אסתר שרון, אמרה אתמול כי "תיקון החוק משנת 2005 נועד בין השאר למנוע מצב של סחר בילדים. המחוקק נתן את דעתו על הכל ולנו אין שיקול דעת בנושא".

"זה מצחיק אותי", אומרת אביגיל כשעשהאל מנסה לפרום בידו הקטנה את אחת מצמותיה, "יש לי אין ספור עדים שראו אותי בהריון ואפילו במשרד הפנים, ישבתי באחת הפינות והנקתי אותו. והם אומרים לי שאני צריכה להוכיח שילדתי אותו?".

משרד הבריאות: לידות בית הן חוקית, אך לא מומלצות

בעקבות הנתונים המצביעים על עלייה במספר לידות הבית בישראל, פירסם משרד הבריאות - לפני כשנה וחצי - הנחיות מפורטות לנשים המבקשות ללדת בבתיהן. לידות אלה הן חוקיות, אך משרד הבריאות בכל זאת ממליץ לנשים הרות ללדת בבתי חולים, בהשגחה רפואית. לפי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת, בשנת 2006 היו בישראל כ-375 לידות בית יזומות, ובשנת 2007 יותר מ-500.

חוזר המנכ"ל של משרד הבריאות מדגיש את התנאים ההכרחיים ללידות בית: הריון עם עובר אחד; לידה מתוכננת מהשבוע ה-37 להריון ומעלה; משקל עובר צפוי בין 2.5 ל-4 ק"ג; ליולדת מלאו 18 שנה והיא בריאה נפשית ופיזית; בבית יש אמצעי חימום, טלפון, מים זורמים, והוא נקי; ובני המשפחה עברו הכנה בטרם הלידה. במשרד הבריאות ממליצים לאשה שילדה בביתה לבוא עם הוולד לבדיקה בבית חולים 24 שעות אחרי הלידה. הנהלים קוראים לנשים שיולדות בבתיהן לערב טיפול רפואי מיידי במקרה הסתבכות בלידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ