האם המסגד הגדול של באר שבע ייפתח למוסלמים?

בג"ץ ידון בעתירה המתגלגלת נגד החלטת עיריית באר-שבע להשתמש במבנה המסגד היחידי בעיר כמוזיאון

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יואב שטרן

בג"ץ ידון מחר (רביעי) בעתירה המבקשת לפתוח את המסגד היחידי בתחומי העיר באר-שבע לתפילה של תושבים מוסלמים, בניגוד לעמדת העירייה. המסגד, השוכן בעיר העתיקה בבאר שבע, שימש כמסגד המרכזי של העיר עד מלחמת העצמאות ב-1948, ועיריית באר שבע מעוניינת להותיר את המסגד חלק ממוזיאון.

עתירת "עדאלה" (בשיתוף האגודה לסיוע והגנה על זכויות הבדווים בישראל) הוגשה עוד ב-2002. שני הארגונים דרשו כי המסגד ייפתח בפני מוסלמים, בהיותו המבנה הציבורי היחיד בתחומי העיר באר שבע ששימש בעבר למטרה זו. המסגד, כאמור, שימש כמסגד המרכזי עד למלחמת העצמאות, ועם יציאתם של כל התושבים הפלסטינים מהעיר הפסיק המבנה לשמש לצורך זה, ובדומה למסגדים רבים אחרים ביישובים שונים בארץ הוא עבר לרשות המדינה.

מעיריית באר שבע נמסר השבוע, כי עד 1953 המבנה שימש כמקום מושבו של בית משפט השלום בעיר. מאותה שנה, ועד לסגירתו לצורך שיפוצים בתחילת שנות ה-90', הוא שימש כמוזיאון לארכיאולוגיה. בעירייה מייעדים כיום את המקום לשמש כאגף הארכיאולוגי של מוזיאון הנגב, כחלק ממתחם עירוני של 13 דונם שמיועד להיות מתחם מוזיאונים.

עו"ד עאדל בדיר מעדאלה טען בעיקרי הטיעון שהגיש השבוע לבג"ץ, כי אי השמירה על מקום זה כמסגד פוגע בזכותם לכבוד ולשוויון של המוסלמים וכלל האזרחים הערבים בישראל. "ההיסטוריה העתיקה והמיוחדת של המסגד עושה אותו הן מקום דתי קדוש למוסלמים והן לסמל תרבותי לכלל האזרחים הערבים... נושא המסגד הנידון נוגע גם לזכויות תרבותיות של המיעוט הלאומי, שכן אין תרבות ללא היסטוריה ואין תרבות ללא סמלים", טוענים העותרים.

מעיריית באר שבע נמסר, כי לאחר הגשת העתירה ובמסגרת בירורה ייעוד המבנה נבחן ע"י ועדה בין-משרדית שמונתה על ידי ראש הממשלה דאז אריאל שרון. הוועדה שמעה את העותרים ואת העירייה וגורמים נוספים הגיעה למסקנה שאין להפוך את המקום למסגד פעיל. עוד החליטה הוועדה להותיר את קביעת השימוש בו בידי העירייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ