הג'יפ היוקרתי והלשכה החדשה של שלמה בוחבוט

תחקיר "הארץ": בימים של קיצוצי שכר ופיטורי עובדים מוציא יו"ר השלטון המקומי מאות אלפי שקלים על רכב מפואר ושיפוצים נרחבים בלשכתו. השלטון המקומי: הכל נעשה כדין

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

מאז נכנס לתפקידו, נקט יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שורה של צעדים בעייתיים בלשכתו - כך עולה מבדיקת "הארץ". בין היתר, מינה בוחבוט לתפקיד מנהל המחלקה המשפטית של המרכז עורך דין חסר ניסיון משפטי וציבורי; רכש מכונית שברולט מפוארת בעלות של 246,000 שקלים; ובימים אלה משפץ את לשכתו בעלות משוערת של 140,000 שקלים, מכספי ציבור. זאת, בעוד המרכז מפטר עובדים ומקצץ בשכרם בשל המשבר הכלכלי.

בוחבוט, ח"כ לשעבר מטעם העבודה, משמש מאז שנת 1976 ראש עיריית מעלות- תרשיחא. בינואר האחרון הוא נבחר ליו"ר המרכז לשלטון המקומי, תפקיד אותו הוא מבצע ללא שכר. במרכז, שפועל בתל אביב, עובדים 55 איש, והוא ממומן מכספי הרשויות המקומיות, כל אחת לפי גודלה היחסי. המרכז משמש לובי של השלטון המקומי בישראל, ופועל להשגת תקציבים, שינויי חקיקה והעלאת המודעות למצבם של ראשי הערים.

כיאה למי שעומד בראשות גוף מכובד שכזה, הזמין לעצמו בוחבוט באפריל האחרון רכב חדש, שברולט טראברסה. יש לציין, כי משרד הפנים מאשר לראשי ערים לקבל רכב סוג 4 בלבד, שעלותו המקסימלית היא 147 אלף שקלים. כדי להצטייד בג'יפ, קיבל בוחבוט אישור מיוחד ממשרד הפנים, שהותנה בכך שהמרכז לשלטון מקומי יממן את ההפרש. ואכן, המרכז העביר לעיריית מעלות-תרשיחא עוד 117 אלף שקלים להשלמת הרכישה. בנוסף, המרכז מעביר לעיריית מעלות-תרשיחא עוד 102,000 שקלים בשנה, למימון דלק, שירותים משרדיים ושעות נוספות לנהג. יצוין כי העלות העודפת על רכבו של ראש המרכז הקודם, עדי אלדר, הסתכמה ב-49,000 שקלים בלבד.

בנוסף להוצאה על הרכב, החל לאחרונה בוחבוט לשפץ את לשכתו בת"א. על אף שבוחבוט נמצא בלשכה רק יום וחצי בשבוע, הוא הורה על שיפוץ של הלשכה בעלות של 90,000 שקלים. הזמנת הריהוט ללשכה החדשה טרם התבצעה, והעלות המשוערת היא עוד 50,000 שקל. השיפוצים הרחיבו את הלשכה של בוחבוט על חשבון חדר אחר, ששימש עד לאחרונה סמנכ"ל במרכז. אותו סמנכ"ל נמצא כעת בהליך פיטורין במסגרת הקיצוצים שבוחבוט הצהיר עליהם.

מרכז השלטון המקומי נפגע קשות מהמשבר הכלכלי. רק במאי האחרון הגיש מנכ"ל המרכז, רון מוסקוביץ' תצהיר לבית המשפט לפיו "הרשויות המקומיות חייבות למרכז כ-15 מיליון שקל מתוך תקציב שנתי שוטף של 30 מיליון". המנכ"ל דיווח כי לאור המצב הורה למרכז להפחית את שכרו ב-10%, וכמו כן לצמצם הוצאות שכר ב-10%-20% ולפטר 11 עובדים.

בוחבוט, 66, ידוע במזגו החם ובמאבקיו הציבוריים הלא מתפשרים. לאחרונה השבית את השלטון המקומי במחאה על הקיצוצים בתקציב, ובעבר לא העביר כספי מסים למדינה, בתגובה על העיכוב בפיצוי תושבי הצפון על מלחמת לבנון השנייה. מאבק נוסף שניהל היה נגד הזמנת אמנים להופיע ביום העצמאות. "לא ייתכן שזמרת תגבה 70,000 שקל על הופעה בת עשרים דקות ביום העצמאות", אמר אז בוחבוט, "בכסף הזה יכולנו להאכיל מאות משפחות רעבות ללחם".

בנוסף להוצאות הכספיות, נקט בוחבוט צעדים אחרים שנויים במחלוקת. אחד הצעדים הראשונים שהורה עליהם הוא מינויו של מנהל מחלקה חדשה, מחלקת חוק ומשפט, שיקדם את נושא החקיקה בכנסת. במכתב ששלח לוועדת כוח האדם הסביר בוחבוט כי "אחד הכלים החשובים שיסייע למרכז להפוך לגוף יוזם הוא כלי החקיקה, ה'לובינג'... בכוונתנו למנות מנהל מחלקה שירכז את כלל הפעילות המרובה בתחום". מנהל המחלקה אמור בין היתר לקדם את חוק העיריות ולהעניק ייעוץ משפטי לראשי ערים.

מי שנמצא בסוף לתפקיד חשוב זה הוא עו"ד כפיר כהן, שעל פי קורות החיים ששלח למרכז, הוא חסר כל ניסיון מעשי בעריכת דין. הוא למד משפטים ב"London guildhall university", עבד כמנהל מלון וכמנהל חברה לייצור טקסטיל. בישיבת ועדת כוח האדם בה הובא המינוי לדיון, נשאל כהן מה הניסיון המוניציפלי שלו, מה הידע שיש לו על עבודת הכנסת, ומה הידע שלו על השלטון המרכזי. כהן השיב שאין לו, אבל ציין ש"אני לומד מהר".

המרכז לשלטון מקומי: השיפוץ מינורי והכרחי

מהמרכז לשלטון מקומי נמסר בתגובה כי "מי שמכיר את משרדי המרכז יכול להבין כמה הם מביכים ומביישים את יושביהם ואורחיהם. מדובר בשיפוץ מתבקש שעלותו מינורית, המשתווה לפחות מרבע אחוז מעלות אחזקת שר בישראל". בעניין הרכב נמסר כי "הרכב הוחלף לאחר שהרכב הקודם מיצה את מכסת הקילומטרים המיועדת, ורכישתו אושרה כדין ע"י מועצת מעלות-תרשיחא ומשרד הפנים".

עו"ד כפיר כהן מסר: "אני עורך דין שלוש שנים, ולמעלה משלוש שנים אני מקיים קשר הדוק עם גיסי שיש לו משרד עורכי דין פעיל. יש לי ניסיון ניהולי רב ואני מתכוון ללמוד במהרה את כל הנושאים הקשורים במשרתי החדשה. כל הניסיונות לנגח אותי הם כתוצאה ממאבקים פוליטיים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ