אות חסיד אומות העולם לגרמני שהציל הפסנתרן ולדיסלב שפילמן

אות חסיד אומות העולם הוענק שלשום לווילם הוזנפלד, קצין גרמני שסייע להציל שני יהודים בשירותו בוורשה, בהם הפסנתרן ולדיסלב שפילמן

הארץ
אסף אוני
כתב "" באירופה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
אסף אוני
כתב "" באירופה

אות חסיד אומות העולם הוענק שלשום לווילם הוזנפלד, קצין גרמני שסייע להציל שני יהודים בשירותו בוורשה, בהם הפסנתרן ולדיסלב שפילמן, ומת בשבי הרוסי ב-1952. בטקס, שבו קיבלו ילדיו של הוזנפלד את האות בשמו, סיפר בנו של שפילמן, אנדז'יי, כיצד שרד אביו בחודשים האחרונים של המלחמה בעליית גג, בקור של מינוס 20 מעלות, בזכות הוזנפלד. סיפורו של הפסנתרן, שמת ב-2000, הפך לסרט בבימוי רומן פולנסקי.

הוזנפלד, סרן בוורמאכט שהוצב בפולין, הזדעזע מהרצח השיטתי של יהודי פולין. בנו דטלף (82), שיחד עם שתי אחיותיו קיבל את האות, סיפר כי הוא זוכר את פגישתם האחרונה, במאי 1944. "אני הייתי בכוח עזר של חיל האוויר הגרמני. הוא סיפר לי שהורגים את יהודי פולין ושורפים את גופותיהם, הוא לא האמין שהגרמנים מסוגלים לזה".

בנימוקי "יד ושם" תואר כיצד הוזנפלד סייע לליאון וארם, יהודי שברח מהרכבת בדרך למחנה ההשמדה טרבלינקה במציאת עבודה ומסמכים מזויפים ועזר לשפילמן, פסנתרן מחונן שכל משפחתו נשלחה לטרבלינקה, בכך שאיפשר לו להישאר במחבואו וסיפק לו מזון ובגדים חמים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ