טל לוי
לין
טל לוי
לין

אלה היו שעות נדירות בכנסת. "היה שקט באולם. אייבי נתן ישב ביציע האורחים על כיסא גלגלים. היתה אווירה מוזרה. מצד אחד - רצינות וחרדה לגורל האיש הבודד ומצד שני תחושה מוזרה על שהבית נאלץ להיזקק לדיון בנושא כזה", תיאר כתב "הארץ" י. טירה את הדיון שנערך בכנסת ועניינו שביתת הרעב של פעיל השלום אייבי נתן, שהיתה ביומה ה-45.

נתן החל בצום כדי לאלץ את הממשלה להודיע כי לא תאשר התנחלויות בשטחים במהלך המשא ומתן לשלום. אבל לא בדרישה הזו דנה הכנסת שנועדה ב-28 ביוני בנוכחותו של האדם שהשיל כבר כעשרים קילוגרמים ממשקלו. כפי שהבהיר שר הבריאות אליעזר שוסטק, "לממשלה אין כל כוונה להיענות לפנייתו של אייבי". כל שהיתה הממשלה נכונה לעשות - להצטרף לקריאת הכנסת לאייבי לשוב ולאכול.

נציגי מפלגות מימין ומשמאל נדרשו לסוגיית הצום של נתן, אבל "כאן הצליח אייבי נתן לעשות מעשה שאך לעתים רחוקות מתרחש בכנסת. הנושא של שביתת רעב כה ממושכת של אדם אחד - והיתה הרגשה כי הדבר כרוך גם בפיקוח נפש - הביא לידי כך שהדיון התנהל ברמה נאותה. כולם דיברו מתוך איפוק ובנימה של התרגשות. גם אם באו לידי ביטוי חילוקי הדעות בנושאים הפוליטיים, נזהרו הנואמים ונמנעו מליבוי יצרים".

"היה מי שאמר, כי הלב היהודי גבר כאן", סיפר טירה, כולם הרגישו עצמם כאבא ואמא של האיש, כשהמטרה היא שיפסיק את הצום וסיכון חייו". ח"כ אריה אליאב משל"י "העלה על נס את פעולותיו של אייבי נתן בחיל האוויר הבריטי נגד הנאצים, בחיל האוויר הישראלי במלחמת העצמאות, במפעלו למען רעבי ביאפרה ונפגעי הרעש באיטליה, ומעל לכל -מפעלו העקבי והאמיץ למען השלום בדרכו ובסגנונו המיוחדים". הוא ציין שהעובדה ששביתת הרעב של נתן עלתה לדיון בכנסת היא הישג כשלעצמו, שכן "הצליח למקד תשומת לב האומה והעולם למאבק לשלום ונגד ההתנחלויות המכשילות את יוזמת סאדאת".

יוסי שריד מהמערך התנגד קשות ל"נשק הבלתי קונוונציוני במאבק הלאומי שלנו על עמדות ודעות", שאייבי נתן, לדבריו, היה הראשון שנקט בו מאז קום המדינה, אבל הדגיש כי "תענית היחיד שקיבל אייבי נתן על עצמו זימנה לנו שעה מיוחדת: אנחנו מרגישים בה הרגשה של קירבה רבה מתמיד, כאשר מכל העברים נשמעות הקריאות המפצירות באייבי נתן לחדול. אייבי נתן אינו רשאי להתעלם מהחזיון הנפלא הזה, שהוא עצמו מחולל. הוא אינו רשאי להשיב את הדאגה ריקם".

י. יצחקי מהליכוד אמר דברים קשים יותר כשכינה את מעשיו של נתן "ספורט צום" שנושא עמו סכנה של מגפת "רצח עצמי" בסגנון נתן; ושולמית אלוני מר"צ אמרה ש"אין שיטתו של נתן נראית לי", אך ציינה לטובה את תשומת הלב שהיא ממקדת אל "תחושת התסכול והייאוש שאנו מידרדרים למלחמה נוספת ומיותרת". שר הבריאות אליעזר שוסטק אמר ששיטת הצום, אותה כינה "או שתתקבל דעתי, או שאתאבד", יש בה משום קעקוע יסודות הדמוקרטיה.

יו"ר הישיבה מ. מרון סיכם את הדברים "בהחלטה ללא תקדים", כאשר קרא "בשם הממשלה ובשם הכנסת כולה למר אייבי נתן להפסיק את שביתת הרעב שלו". נתן, שעוד לפני הישיבה אמרו לו חברי הכנסת התומכים בו - שריד, אלוני ואליאב - כי "זהו המירב שנוכל להשיג, ועליך להסתפק בכך", הודיע מיד אחרי הדיון כי הוא נענה לקריאה "למען כבוד הכנסת". לאחר שיחה עם יגאל אלון, ש"עלה מאולם המליאה אל היציע, שוחח ארוכות עם אייבי נתן, והצליח לשכנעו סופית להפסיק את שביתת הרעב הארוכה שלו", נתן שבר את הצום עם "כוס ראשונה של מיץ תפוזים טבעי". "נראה", העריך כתב "הארץ", "כי אייבי נתן יחדש בימים הקרובים את שידורי ?ספינת השלום שלו'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ