מרצים טוענים: אנשי עסקים משתלטים על האוניברסיטאות

מרצים באוניברסיטאות טוענים לפגיעה בחופש האקדמי מצד גורמים זרים, לאחר התפטרותו הפתאומית של נשיא אוניברסיטת ת"א צבי גליל

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרי אילני
עפרי אילני

מרצים באוניברסיטאות טוענים לפגיעה בחופש האקדמי מצד גורמים זרים, לאחר התפטרותו הפתאומית של נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' צבי גליל, שלשום, באמצע כהונתו. התפטרותו המאולצת של גליל באה לאחר חיכוכים מתמשכים בינו לבין הוועד המנהל של האוניברסיטה, שמורכב כיום ברובו מאנשי עסקים. בראשו עומדת הד"ר ליאורה מרידור, ששימשה דירקטורית בחברות שונות.

גליל התפטר מיד לאחר ישיבה מתוחה של הוועד המנהל, שבה הגיע העימות לשיאו. אך העימות בין הוועד המנהל לבין הנשיא פרופ' גליל - חוקר בתחום מדעי המחשב ששימש עד לפני שנתיים ראש המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת קולומביה - נמשך זה יותר משנה. המערכה הראשונה של המאבק היתה בתקופת שביתת המרצים הממושכת לפני כשנתיים. באותו זמן, עמד בראש הוועד המנהל התעשיין דב לאוטמן. לאוטמן יצא נגד המרצים השובתים וקרא להוציא נגדם צווי מניעה כדי לסיים את השביתה. הפרופ' גליל התנגד בחריפות לצעד זה, ואף חבר לניסיון של המרצים להדיח את לאוטמן. בסופו של דבר לאוטמן פרש בתום כהונתו, בין השאר על רקע המחלה הקשה ממנה הוא סובל. את תגובתם של לאוטמן וגליל לא ניתן היה להשיג.

"גליל טען שלאוטמן צריך לעזוב, אבל חברי הוועד המנהל עמדו כמו חומה בצורה לטובת לאוטמן. בסופו של דבר הוקמה ועדה מטעם חבר הנאמנים של האוניברסיטה שפסקה לטובת גליל, ולאוטמן לא המשיך", הסביר בכיר במערכת ההשכלה הגבוהה. אלא שלדברי בכירים באוניברסיטה, חלק מאנשי הוועד שנותרו בכהונתם "נטרו טינה לגליל. הקבוצה שהובסה על ידי גליל בסיבוב הקודם אילצה אותו להתפטר בסופו של דבר".

"הסוף של החופש האקדמי"

"האירוע הזה צריך לעורר את כל הקהילה האקדמית", אומר הפרופ' ירון האזרחי מהחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית, "מה שקרה לגליל מבשר מה שיקרה בכל האוניברסיטאות בארץ. השאלה שעל הפרק היא מי קובע את סדר היום המחקרי באוניברסיטה. מרגע שאנשי עסקים יקבעו מה יקרה, ייכנסו גם שיקולים עסקיים למחקר, וזה יהיה הסוף של החופש האקדמי".

"אנשי הציבור שמעורבים באוניברסיטה מנסים לעזור, אבל הבעיה היא שהם לפעמים רואים בה עסק כלכלי", אומר הפיזיקאי פרופ' אשל בן יעקב, מרצה בכיר באוניברסיטה וחבר ב"ועדה הבין סנאטית להגנה על העצמאות האקדמית". לדבריו, "הם לא תמיד מבינים שיש הבדל בין אוניברסיטה לבין מפעל לתחתונים. גליל נעמד לצד הסגל, ולאוטמן עשה לו את המוות. המאבקים יצרו אווירה בעייתית, אבל אני לא בטוח שזאת הסיבה היחידה להתפטרות".

ואכן, לא רק אנשי הציבור הסתכסכו עם גליל - גם כמה מנציגי הסגל בוועד המנהל התייצבו נגדו. החיכוכים מתרחשים על רקע מצבן הכספי הקשה של האוניברסיטאות, ובפרט של אוניברסיטת תל אביב, וקשיי הנשיא בגיוס תרומות. במכתב ששלח לסגל האוניברסיטה עם סיום כהונתו טען גליל להגנתו ש"בשנתיים האחרונות, למרות המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז שנות ה-30 גייסנו בממוצע אותה כמות שהביא קודמי, וזאת בשנות הפריחה הכלכלית העולמית".

באוניברסיטת תל אביב הכחישו אמש בנחרצות כל קשר בין התפטרותו של גליל לבין המאבק עם לאוטמן. כמו כן הכחישו את הטענות על התנגדות של נציגי הציבור לכהונתו של גליל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ