שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שיעור הזכאים לבגרות בישראל - 44.4%

מנתונים שמפרסם משרד החינוך עולה כי בארבע שנים חלה ירידה של 5% בשיעור הזכאים לבגרות בקרב בני ה-17. הפער בין המגזר היהודי לערבי - כ-28%

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אור קשתי
אור קשתי

בתוך ארבע שנים, ירד שיעור התלמידים הזכאים לתעודת בגרות מ-49.2% ל-44.4%, בשנה שעברה (תשס"ח). כך עולה מנתונים שמפרסם היום (חמישי) משרד החינוך, המתייחסים לכלל בני ה-17 בישראל.

זכאות לבגרות: כוכב יאיר בראש, בני ברק בסוף

על פי הנתונים, בשנת הלימודים הקודמת כללה קבוצת הגיל הרלוונטית 116,415 בני 17. 79.2% מתוכם למדו בכיתה י"ב ו-72% ניגשו לבחינות הבגרות, אך כאמור רק 44.4% היו זכאים לתעודת הבגרות. יש לציין כי בשנים האחרונות, בניסיון להעלות את שיעור הזכאות, מחשב משרד החינוך גם את תוצאות מועד החורף של בחינות הבגרות, במסגרתן יכולים התלמידים לשפר את ציוניהם, בחישוב הזכאות לתעודת הבגרות.

הנתונים מגלים גם את הפערים הגדולים בהישגי התלמידים בין מגזרי החינוך השונים. כך למשל עומד שיעור הזכאות לתעודת בגרות במגזר היהודי (ממלכתי וממלכתי-דתי יחדיו, אך ללא חרדים) על 59.74%, לעומת 31.94% במגזר הערבי.

במשרד החינוך מסבירים את הירידה המתמשכת בשיעור הזכאות הכללי בגידול שנרשם בשנים האחרונות בקבוצות האוכלוסייה שאינן לומדות או ניגשות לבחינות הבגרות הממלכתיות מסיבות עקרוניות, כלומר - בני הנוער החרדים ותושבי מזרח ירושלים. "עבור האוכלוסייה כולה, בין תשס"ג לתשס"ח רוב הנתונים יציבים, עם עליות וירידות קטנות", טוענים במשרד.

לדברי ד"ר נורה כהן מלשכת המדען הראשי במשרד, "לכאורה שני מקורות עלולים להשפיע על מגמת הירידה באחוז הזכאים בקבוצת הגיל: עלייה בגודל היחסי של קבוצות בהן אחוז הזכאות נמוך, וירידה מתמשכת באחוז הזכאות באחת הקבוצות. למעשה, רק השינוי בגודל היחסי אחראי למגמת הירידה בשנים האחרונות".

לפי הנתונים, חלקו של המגזר היהודי, מתוך קבוצת הגיל, צנח תוך ארבע שנים מ-70.86% ל-61.3%, בעוד שאחוז התלמידים החרדים וממזרח ירושלים עלה מ-11.8% ל-17.63%. לדברי מנכ"ל משרד החינוך שמשון שושני, "המציאות היא קשה. במגזר היהודי יש יציבות ובמגזר הערבי יש ירידה מסויימת. אנו רוצים לשנות מציאות זו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ