אורי דרומי
אורי דרומי

יוסף טוליפמן נולד בירושלים וגדל בראשון לציון, שם נרצח אביו על ידי ערבים. בתש"ח הוא החזיק כמ"פ בחטיבת גולני את "מצודות אוסישקין" מדפנה עד שמיר, ולדברי פקודו אריה סיון, עשה זאת בקור רוח ובהצלחה רבה. אחרי שסיים לימודי הנדסה כימית בטכניון הצטרף לוועדה לאנרגיה אטומית בראשות פרופ' ארנסט דוד ברגמן. צבי ולדמן, שעבד עמו ב"מכון 4" ברחובות, מספר איך הסתובבו ברחבי הנגב בחיפוש אחר אורניום, "כהכנה למה שחשבנו שנצטרך בעתיד".

אחרי שלוש שנים של עבודה במתקני גרעין בצרפת, חזר טוליפמן לארץ, אל הכור שנבנה בחשאי בדימונה בשיתוף עם הצרפתים, על ידי עמנואל (מנס) פרת הנמרץ. בדצמבר 1960 צילם מטוס ביון אמריקאי את הכור, והאמריקאים, שעד אז דווחו כי המדובר ב"מפעל טקסטיל", זעמו. אחרי כמה שנים מחוץ לכור חזר טוליפמן כמנכ"ל, בהמלצת פרופ' ישראל דוסטרובסקי, שהחליף את פרופ' ברגמן. השגריר האמריקאי בארבור לא הסתיר את קורת רוחו מעזיבתו של מנס פרת, "הברגמניסט הקיצוני". ד"ר צבי דינשטיין, אז סגנו של שר הביטחון לוי אשכול, אומר כי מנס פרת, כמשה רבנו, היה האיש הנכון למהלך המכונן; להפעלה נדרש יהושע, בדמות מנהל מצוין כמו טוליפמן. אכן, "הוא הטביע חותם לצד דור המייסדים של מדינת ישראל", כדברי המנכ"ל הנוכחי, אלוף (בדימוס) אודי אדם.

תא"ל מנחם (מן) אבירם, חבר ילדות, אומר כי היה שתקן גמור בנושא עבודתו, וכי חשב שעם מרגל הגרעין מרדכי ואנונו צריך עוד להחמיר. אחרי שפרש ב-1973 היה מנכ"ל המועצה לשיווק פרי הדר, וב-1980 היה למשך זמן קצר מנכ"ל חברת החשמל, בתקופה שבה נכנסה לפעולה תחנת הכוח בחדרה. עוד שנים המשיך למלא תפקידי מפתח במשק.

מאשתו אהובה ז"ל נולדו יעלי, נילי, דוידי ותמי. נילי היתה בין החטופות במטוס "אייר פרנס" לאנטבה, דבר שעורר חשש פן יתגלה לחוטפים הקשר המשפחתי, ודוידי, חובל לשעבר בחיל הים, הוא מנפגעי הסרטן של הצלילות בקישון. בשנים האחרונות הירבה טוליפמן לצייר, וחלק את חייו עם ד"ר שושנה קיני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ