מעצמת הרנטגן: הרב סי-טי, הרב אולטרסאונד והבוררת

מאז הקים הרב יעקב איפרגן, הידוע כרב "רנטגן", חצר בנתיבות המהווה מוקד משיכה לעשרות אלפי אנשים ואף לבכירי המשק, המדינה ועולם הפשע, בני משפחתו הצטרפו להילולה והרחיבו את מעצמת הפריפריה בחצרות חדשות. מקורבים למשפחה אומרים שעסקי הייעוץ והברכות מגלגלים מיליוני שקלים

יניר יגנה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יניר יגנה

אם שם המשפחה שלכם הוא איפרגן, מומלץ שתפתחו חצר. רוב הסיכויים שתזכו לאלפי בני אדם שיפקדו אותה; תפתחו קשרים ענפים עם בכירי ההון; עבריינים יבואו אליכם לבוררות; ועשרות אלפי מאמינים ישלמו כסף רב רק כדי שתניחו את ידכם על ראשם ותעניקו להם ברכה.

משפחת איפרגן באה לעיר נתיבות בשנות החמישים. אב המשפחה, רבי שלום איפרגן, היה מוכר בכל בית בעיר נתיבות כמגלה עתידות וכנדבן שחילק מדי שבוע תרומות לנזקקים באלפי שקלים. רבים מאזור הדרום היו באים אליו כדי לזכות לייעוץ או לקבל ברכה. במשך שנים היה הרב מבאי ביתו הקרובים של הבאבא סאלי ואף שימש לו חברותא - שותף קבוע ללימודי הקודש.

בשנת 1994 מת הרב איפרגן והצביע על בנו הרב יעקב איפרגן, הידוע בכינוי הרב רנטגן, כממשיך דרכו. זמן קצר לאחר מותו של אב המשפחה החל הרנטגן לקיים בנתיבות הילולות לזכר אביו, אליהן נהרו אלפי תושבים מכל הארץ.

רוב בניו ובנותיו של רבי שלום איפרגן החלו לעסוק בקבלה. הם מפוזרים ברחבי הארץ ולרובם ישנה חצר שבה הם מקבלים אנשים הזקוקים לברכה או לייעוץ רפואי, עסקי או חברתי. כינוייהם - אולטרסאונד, אמ-אר-איי, רנטגן, סי-טי - מעידים על כוחות האבחון והריפוי המיוחסים להם.

בני המשפחה ברובם החליטו להקים את בתיהם ואת חצרותיהם דווקא ביישובים ובערים באזור הפריפריה. חברי כנסת, שרים, שופטים ואפילו בכירי העבריינים באים כדי לקבל את ברכתם. הסיפורים והמעשיות אשר נקשרו בשמותיהם מתעצמים בכל יום. רופאים בעלי שם עולמי הם ידידי המשפחה, ראשי ערים משוועים לתמיכה פוליטית וגם בכירי המשק הישראלי לא שוכחים לבקר בחצרות.

הכסף שמתגלגל בחצרות בני משפחת איפרגן הוא עצום. לדברי מקורב למשפחה, "מדובר בסכומים אסטרונומיים של מיליוני שקלים, אך הם מחלקים אוכל לנזקקים, סוגרים חובות לחברת חשמל, קונים בגדים לילדים ממשפחות מעוטות יכולת".

לא כולם בקרב החצרות השכנים מקבלים את כוחם של בני משפחת איפרגן. באחת מהחצרות המתחרות אומרים כי "אין להם שום ידע תורני, הם מצליחים לעבוד על אנשים וזוכים לתרומות של אלפי שקלים ביום כתוצאה מכך".

הרב יעקב איפרגן נתיבות

יעקב ישראל איפרגן נולד בנתיבות ב-1966, והוא ידוע כיום בכינוי הרנטגן. לאחר מותו של אביו, החל לקיים הילולות בהשתתפותם של פוליטיקאים, רופאים בכירים, ראשי ערים ועשירי הארץ. בשנים האחרונים נוהרים אל ביתו של הרב בנתיבות עשרות אלפי מאמינים שמבקשים לקבל את ברכתו. החסידים מגיעים אל פתח הבית מצוידים בתמונות של קרובי משפחה חולים ומקווים כי ברכת הרב תשנה את רוע הגזרה.

שמו של הרנטגן נודע בעיקר בזכות אבחנותיו הרפואיות. לטענת חסידיו, ליעקב איפרגן כוחות על-טבעיים שגורמים לו להסתכל על תמונה ולזהות מיד את הבעיה הרפואית. יש לו קשרים עם רופאים בכל בתי החולים בארץ, וחלקם אף מתייעצים עמו בענייני רפואה.

הרב גם משמש בשנים האחרונות מעין יועץ עסקי לרבים מבעלי ההון הבאים אליו להתייעצות לפני סגירה של עסקה גדולה. הנודע והמפורסם שבהם הוא נוחי דנקנר. הרב גם הצליח ליצור קשרים עם שופטים, שוט רים ופוליטיקאים, ושמו משתרבב למינויי בכירים במוסדות השלטון ובמשק.

הרב חיים איפרגן

הרב חיים איפרגן, אחיו של הרב יעקב איפרגן, גר בקרית חיים ובמשך שנים היה בעל עסק לתשמישי קדושה. בעשור האחרון הלך בעקבות אחיו ופתח אף הוא חצר משלו, בה הוא מקבל תושבים שזקוקים לעצה.

לחצר של הרב חיים איפרגן באים מדי שבוע עשרות מאמינים. גם הוא, כמו שאר אחיו, נוהג לחלק מזון לנזקקים. רבים מתושבי הצפון מאמינים כי הוא רואה דברים נסתרים שעין אדם אינה רואה.

הרב חיים איפרגן מכונה האולטרסאונד וגם אמ-אר-איי, והוא מתמחה בעיקר בענייני לידה. נשים רבות מאמינות כי בזכותו הצליחו להרות לאחר שניסו שנים ללא הצלחה.

ברוריה זבולוני

אחותו של הרב יעקב איפרגן, ברוריה זבולוני, גרה בירושלים בכניסה למאה שערים. את כינויה "הבוררת" העניקו לה באי ביתה. הרבנית זבולוני מקבלת רופאים, אנשי עסקים ופוליטיקאים לייעוץ ולגישור. בכירי המשטרה באזור באים לבקרה לצד בכירי העבריינים בארץ. בין מקורביה אפשר למצוא את שר הביטחון לשעבר יצחק מרדכי.

הבוררת מנסה לפייס בין בכירים בעולם הפשע, לשכנע אותם לעזוב את עסקי הפלילים ולהוריד את הריבית על הלוואות בשוק האפור.

בראיון שנתנה בעבר למוסף "הארץ" אמרה זבולוני כי היא מקפידה שלא לגבות כסף מעבריינים.

הרב יגאל שריקי

הרב יגאל שריקי, אחיינו של הרב יעקב איפרגן, מתגורר באופקים כבר למעלה מעשור, ומחזיק כולל לאברכים בעיר. הכינוי לו זוכה הרב שריקי הוא הסי-טי בשל יכולתו, על פי מאמיניו, "לראות הכל". בעבר נקשר שמו למשפחת ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שבא מספר פעמים לחצרו באופקים.

מדי כמה חודשים עורך הרב שריקי תיקון בעיר אופקים, אליו באים אנשי עסקים רבים שבאים לקבל את ברכתו.

הרב שריקי היה כמה שנים בנתק מוחלט מדודו הרב יעקב איפרגן, אך בשנים האחרונות חלה התקרבות בין השניים. לדברי מקורב למשפחה, "בעבר הרב שריקי והרנטגן כלל לא דיברו אך בשנים האחרונות הם נראים קרובים מתמיד".

דוד איפרגן

דוד איפרגן, אחיו הצעיר של הרב יעקב איפרגן, הוא היחיד מבני המשפחה שאינו מכונה בתואר רב. הוא מטפל ברפואה סינית ואלטרנטיבית בהרצליה ובאזור המרכז. לדברי מקורב למשפחה, הוא הכי פחות דתי מבני משפחתו.

לדוד היתה בעבר קליניקה באזור הרצליה בה היה מקבל מדי חודש פניות של מאות מתושבי המרכז. לדברי מקורב למשפחה, "הוא הטיפוס הצבעוני של המשפחה. מספרים שיש לו כוחות ראייה לא פחות גדולים מאשר לאחיו הרב יעקב איפרגן. הוא נוסע מדי פעם להתבודד, ועקב כך ויתר על הכנסה של עשרות אלפים של שקלים מדי חודש מהקליניקה".

בין היתר טיפל דוד בח"כ אבישי ברוורמן לאחר שהאחרון סבל מכאבי גב.

תצלומי ארכיון ורפרודוקציה: קובי גדעון / באובאו, אלברטו דנקברג

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ