הארץ
תומר זרחין
שירות ""
הארץ
תומר זרחין
שירות ""

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, הודיע הערב (שני) כי משרדו בוחן את הנסיבות שהביאו לסיום כהונתו של נשיא אוניברסיטת תל אביב לשעבר, פרופ' צבי גליל, שנתיים בלבד לאחר שמונה לתפקיד.

המבקר הודיע כי למשרדו הגיעו תלונות בנושא, שבעקבותיהן החליט לבצע בדיקה מקדמית, ולפעול בהתאם לתוצאותיה. נציגי משרד מבקר המדינה כבר נפגשו עם הפרופ' גליל ועם חברי הוועד המנהל שדרשו את התפטרותו, ובהם איש העסקים אלפרד אקירוב ויו"ר הוועד המנהל, ליאורה מרידור.

מדוע אולץ נשיא אוני' ת"א להתפטר?

במרכז הפרשה שמסעירה את אנשי האקדמיה בישראל עומד גליל, שמונה לתפקיד לפני שנתיים בעקבות המלצה של ועדת איתור, שחיפשה מועמד מתאים ברחבי העולם. קודם לכן כיהן גליל במשך 12 שנה כדיקן בית הספר להנדסה ומדע יישומי באוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

מהוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב, נמסר כי הוועד מברך על רצונו של מבקר המדינה לברר את הנסיבות, שקדמו להחלטה לסיים את כהונת פרופ' צבי גליל כנשיא האוניברסיטה. עוד נמסר כי "חברי הוועד המנהל בטוחים, כי עם פרסום מסקנות המבקר, יושם קץ לוויכוח הציבורי, אשר התחולל בעקבות ההחלטה, ויובהר, מעבר לכל ספק, כי החלטה חריגה זו נבעה אך ורק מתפקודו של גליל כנשיא אשר היווה כישלון ניהולי מתמשך שאינו בר תקנה".

התפטר או התפוטר?

גליל נפגש עם מרידור שבוע לפני התפטרותו, ב-23 ביוני, ובפגישתם הבהירה לו מרידור שעליו להתפטר בגלל "כשל ניהולי", אף שגליל טען לאחר מכן כי הסיבה להדחתו היתה עצמאותו. "הנשיאות שלי התרסקה בגלל האליטה העסקית, שלא הייתי חבר בה", הוא אמר אז ל"הארץ". בסוף יוני פרסמו הנשיא היוצא ויו"ר הוועד המנהל הודעת התפטרות, שבה הצהיר גליל כי הוא מבקש "להתמסר למחקר", בעוד "מרידור מביעה הערכה לפעולתו ולאישיותו של גליל". ואולם, כבר ביום ההודעה פורסם כי גליל למעשה אולץ להתפטר.

בסגל האקדמי סערו הרוחות, ומחאתם התגברה במהלך יולי: 275 מרצים בכירים באוניברסיטה חתמו על מכתב תמיכה בגליל, והסנאט - הגוף האקדמי העליון שמאגד את הפרופסורים הבכירים - החליט לחקור את המהלכים שהובילו לפיטוריו.

מאחורי שאלת הפיטורים עומד מאבק עקרוני שבמרכזו השאלה מי שולט באוניברסיטה: הסגל הבכיר דורש להחזיר לעצמו את השליטה בניהול המוסד, באמצעות הנשיא, ואילו הוועד המנהל - שבו חברים גם כמה אנשי עסקים - תובע את השליטה לעצמו.

מחאת המרצים והחוקרים לא נשארה בגבולות אוניברסיטת תל אביב. המועצה המתאמת של ארגוני הסגל האקדמיים בשבע האוניברסיטאות הביעה בסוף יולי "מחאה חריפה על המהלך הכוחני שבו נקט הוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב, בהדיחו את נשיא האוניברסיטה מבלי ליידע את הסגל האקדמי על כוונותיו". המרצים טוענים כי "הרפורמה שהוביל האוצה בשנת 2000, אשר נועדה לנתק את הסנאטים של האוניברסיטאות מניהולן, חיזקה באופן בלתי פרופורציונלי את הוועדים המנהלים, וגרמה לפגיעה אנושה במרקם המיוחד של אוניברסיטאות המחקר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ