הורים בדרום מקימים בית ספר בשיטת "עשה זאת בעצמך"

הורי התלמידים במושב שדה צבי לא היו מרוצים ממסגרות החינוך הזמינות להם, והקימו בית ספר חדש שבו הם המורים, המתחזקים והמבשלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כל הורה מבקש לתת לילדו את החינוך הטוב ביותר, אבל רוב ההורים מתפשרים, בסופו של דבר, על בית הספר והמורים הזמינים להם. במושב שדה צבי שבנגב החליטו ההורים לא להתפשר ולהעניק לילדיהם את החינוך הטוב והמושקע ביותר ממי שהם הכי סומכים עליו - הם עצמם.

ההורים במושב, שתרו זמן מה אחר מסגרת חינוכית שתהלום את ציפיותיהם, החליטו להקים בית ספר חדש בפיקוחם. "הכוונה שלנו היא ליצור אלטרנטיבה שתיתן לילד את היכולת לביטוי עצמי", מספרת מנהלת בית הספר החדש, דפנה גרנות-דגני.

ההורים פנו לראש המועצה האזורית מרחבים, אבנר מורי, שקידם את הנושא. מורי אמר כי "מועצה אזורית מרחבים ומעודדת פרויקטים מקדמי איכות סביבה בתחומים רבים, ביניהם תיירות אקולוגית, לימודי סביבה ושימור אוצרות הטבע שברשותנו.

מרחבים היא מועצה ירוקה לכל דבר, וכחלק ממדיניות זו אנו מברכים על יוזמת התושבים ומקווים שהתלמידים הצעירים יהיו הדור המוביל לשמירה על הטבע והסביבה".

בבית הספר, שיישא את השם 'מרחב - מקום, רוח, חברה ובית', ילמדו 32 תלמידים מגיל גן עד כיתה ה'. המורים יהיו הורי התלמידים, המחוזקים בארבעה מורים מקצועיים. גם את בניית בית הספר ההורים לא השאירו לאחרים לעשות, ובנו אותו במו ידיהם. אחד ההורים, חשמלאי במקצועו, אחראי על החשמל בבית הספר, אב אחר אחראי על הצבע, אם לאחת התלמידות תשמש טבחית בית הספר והרשימה עוד ארוכה.

"אין אדם שאכפת לו יותר מילדינו מאשר אנחנו, ההורים שלהם. לכן החלטנו לבנות את בית הספר המתאים ביותר לילדינו, שבו האנשים שאוהבים אותם הכי בעולם יעניקו להם את החינוך". אמר אתמול אחד האבות.

בית הספר, שייפתח ב-1 בספטמבר, ישים דגש בעיקר על לימודי איכות הסביבה וטבע. החברה להגנת הטבע תהיה שותפה בבניית שיעורים והדרכות לילדים. נוסף על כך, יושם דגש לפיתוח אישי של כל ילד וילד. השאיפה היא שכל תלמיד יקבל תשומת לב ממוריו ממש כמו תשומת הלב שהוא מקבל מאבא ואמא. "בית הספר שלנו הוא המודל השלישי. זה לא בית ספר פתוח וגם לא בית ספר רגיל, אנחנו משלבים את שניהם", הוסיפה גרנות-דגני.

בית הספר החדש עדיין לא זכה לאישורו של משרד החינוך, עקב אי שליחת המסמכים הרלוונטיים כמו חוזה השכירות, אך בכוונת הנהלת בית הספר לשלוח בימים אלו ממש את המסמכים החדשים לאישור נוסף של משרד החינוך. "בכל מקרה, את השנה הקרובה נפתח כמתוכנן", אומרת גרנות-דגני. ממשרד החינוך נמסר בתגובה: משרד החינוך דחה את בקשתו של בית הספר ?מרחב' במושב שדה צבי, מאחר שלא צורפו מסמכי יסוד ההכרחיים לצורך רישוי. מכתב המפרט את סיבות הדחייה נשלח ב-22 ביולי השנה. הליך הרישוי של בית ספר אורך כארבעה חודשים".

פתיחת בית ספר בלי אישור של משרד החינוך הנה תופעה נפוצה, הגם שמנוגדת לחוק. להחלטה גם השלכות כלכליות, מאחר שבית ספר שנפתח בלי אישור משרד החינוך אינו יכול לקבל תקציבים מהמשרד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ