אחרי שצפה על תל אביב מגג בניין העירייה, פסל הברווז של דודו גבע יוצב בחודש הבא בכיכר בעיר

אחרי שצפה על תל אביב מגג בניין העירייה, פסל הברווז של דודו גבע יוצב בחודש הבא בכיכר בעיר

נועה קושרק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נועה קושרק

מריר לעתים, אבל תמיד אופטימי - כך אייר האמן דודו גבע את הברווז בסטריפ הקומיקס שלו, "הברווז בעיר הגדולה", מדי שבוע במשך כחמש שנים בעיתון "העיר". הברווז היה התל אביבי המצוי, הנע בין ייאוש לתקווה, ותמיד נגד הזרם. בעודו צועד ברחובותיה המפויחים של העיר העברית הראשונה כשבידו תיק (הדומה לתיק העבודות של גבע עצמו) וסיגריה בזווית פיו, צלח הברווז מכשולים עוינים, אווזים וניכור אורבני. למרות כל אלה נותר הברווז רגשן, שוחר שלום המחפש נואשות אחר אהבה בעיר הגדולה.

הברווז שראה אור לראשונה בשנות השמונים במקומון הירושלמי "כל העיר", זכה בהמשך למקום של כבוד ב"חדשות". מאוחר יותר - עד מותו הפתאומי של גבע ב-2005 - הופיע במדור "שתיקת הברווז" במקומון "העיר". בשנה שעברה הפך הברווז לאייקון תל אביבי לאחר שהעירייה אימצה את הצעתו של גבע והציבה באפריל 2008, בלון ענק בדמותו על גג בניין העירייה.

הברווז הענק בגובה תשעה מטרים, שאמור היה להישאר אז על הגג כשבועיים בלבד, נשאר שם כחצי שנה בגלל הביקורות הטובות לו זכה מהתושבים. מאוחר יותר הוא זכה לתעודת "יקיר העיר" - כבוד לו זכו מעטים לאורך השנים ובהם אלברט איינשטיין ושמעון פרס.

"עדי יקותיאלי והילה אורן ממנהלת המאה פתחו את הדלת ליובל כספי, שנגד כל הסיכויים הצליח להפיק ולהרים את הברווז על הגג. יותר מאוחר עדי הציע למסד את שיתוף פעולה, והחלטנו ללכת עם זה עד הסוף ולהציב פסל קבע של הברווז", מספרת עופרה רודנר, מנהלת הפרויקט הנוכחי מטעם "קבוצת הברווז".

כבר חודשים ארוכים שבעירייה מצהירים על הכוונה להציב את הפסל באחד השטחים הציבוריים בעיר. לאחר דיונים ובדיקות שארכו חודשים בשיתוף "קבוצת הברווז", הוחלט בשבועות האחרונים על המיקום: כיכר מסריק.

"בדקנו הרבה אפשרויות של פארקים ורחובות", סיפר אהרון גבע בנו של האמן, "רצינו מקום שיהיה קרוב לעירייה. שהוא גם ירוק ושגם באים אליו הרבה ילדים - כי הדרישה העיקרית להחזיר את הברווז אחרי שירד מהעירייה הגיעה מילדי העיר".

"כיכר מסריק עונה על כל הציפיות שלנו", המשיך גבע, "היא גם עירונית, גם שכונתית וגם מקום שאבא מאוד אהב. זו כיכר פחות מוכרת והרגשנו שחסר בה ברווז צהוב ואופטימי". על פי התכנון, הפסל יוצב ליד מזרקה בכיכר הסמוכה לעירייה ב-21 בספטמבר.

"יחד עם ילדיו של גבע, אהרון ותמי, האמנים זאב אנגלמאייר ותמיר שפר וכן הפסלים שוקי כפרי ובנו אור עבדנו על הפיכת הדמות המאוירת לפסל", הוסיפה רודנר.

הפסל יהיה בגובה מטר ועשרים, יוצב על מעמד נמוך ועליו יופיע הסלוגן של גבע "תמיד אופטימי" - "הוריי היו קומוניסטים, אינטלקטואלים הומניסטים. הייתי מאוהב בסוציאליזם. גדלתי על כל הערכים הישנים והטובים של המפא"יניקים. זה הבסיס להשקפת עולמי... אני מרגיש שזו האמת, שהשליחות שלי זה להעביר אותה הלאה", אמר דודו גבע בראיון שנערך ב-1996.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ