שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ותיקי ההגנה נזכרו לבסוף בסליק הירושלמי

מתבהרת תעלומת מחבוא הנשק הנשכח שהתגלה לאחרונה בבית החלוצות

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

תעלומת הסליק שהתגלה בבית החלוצות שבשכונת רחביה בירושלים הולכת ומתבהרת. בשבוע שעבר פרסם "הארץ" את דבר חשיפתו של חלל שהוסתר מתחת לרצפת הקומה השלישית בבית החלוצות ברחוב אבן גבירול בירושלים. בחלל שאליו הובילה דלת סודית בתוך הבוידעם, נמצאה ערימה של קופסאות שימורים משומשות שנאטמו מחדש אך לא הכילו כלום מלבד פיסות קרטון וכן פיסת עיתון מ-1948.

ותיקי ההגנה בעיר לא זכרו דבר קיומו של סליק במקום וכך גם רוב העובדים שעבדו במקום. אולם, בעקבות הפרסום נודע כי במקום אכן היה סליק פעיל של ההגנה. נורית דובנוב-שניר, שאמה, ברוניה לנג עבדה במקום בין השנים 1945 ל-1955, איתרה רישומים מזיכרונותיה של האם מהמקום. ברישומים כתבה לנג: "באותו רחוב התגוררו אנגלים, כאשר גדר תיל מפרידה בינינו. בבית החלוצות היה מחבוא נשק של ההגנה ואפילו בדירתה של מנהלת המוסד, הגברת מגדה כהן, הוקם סליק. השיטה למלא את מצבורי הנשק היתה בכדי חלב שסופקו כביכול למוסד וכך הועבר הנשק".

עובדות אחרות במוסד לעומת זאת לא הכירו את הסליק בבית החלוצות עד להיום. ניצה גנור למשל, שעבדה כמורה למקצועות התפירה באותן שנים במקום זוכרת היטב את הרדיו המחתרתי שפעל במקום אך לא הסליק עצמו.

בועז הלביץ, שאמו עבדה במקום בזמן מלחמת השחרור כמנהלת המשק, לא שמע מאמו דבר על הסליק, אך הוא משוכנע שאמו הייתה מעורבת בכך: "אמא שלי לא דיברה על הדברים האלו בבית, אבל אני יודע שהיא פעלה הרבה בנושא", אמר.

הלביץ גם יכול אולי לשפוך אור על מה שנמצא בתוך הסליק: "אני זוכר שאמא שלי הצליחה לדאוג להשיג קונסרבים בזמן המלחמה לבית החלוצות וגם אלינו הביתה. אני בטוח ב-99.9% שידה בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ