תוכנית החינוך: חיזוק ערכים ציוניים ועידוד גיוס

שר החינוך, גדעון סער, הציג את תוכנית משרדו לקראת שנת הלימודים החדשה. בתי ספר עם שיעור מתגייסים גבוה יתוגמלו

אור קשתי
הארץ
שירות "", בהכנת הידיעה השתתף
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אור קשתי
הארץ
שירות "", בהכנת הידיעה השתתף

שר החינוך, גדעון סער, הציג הבוקר (רביעי) בפני חברי ועדת החינוך את היערכות משרדו לקראת פתיחת שנת הלימודים בשבוע הבא. בין השאר, מתכנן משרד החינוך להשיק מקצוע חדש בשם "מורשת ותרבות ישראל", לתגמל בתי ספר עם שיעור מתגייסים גבוה ולהטמיע מדיניות של "אפס סובלנות" כלפי אלימות בבתי הספר.

בין המטרות שהציב סער לקראת שנת הלימודים: חיזוק ערכים ציוניים, יהודיים, דמוקרטיים וחברתיים; קידום מצויינות לשיפור הישגים וצמצום פערים חברתיים; ולהביא לכדי הכרה כי "הממשלה והכנסת תכיר בתקציב החינוך כהשקעה ולא כהוצאה".

"שנת הלימודים הזו נפתחת עם בשורה. לא רק שהיא תפתח במועד - אלא עם שעות נוספות במערכת וזה לא דבר ברור מאליו", אמר סער בפתח הדיון. "אם לכיתות ג' מתווספות שעות לימוד בשפת האם, ובכיתה ז' במתמטיקה ובאנגלית, זה עשרות אלפי שעות לימוד", הוסיף וציין כי "יתווספו שעות הדרכה, שעות פרטניות במסגרת אופק חדש - זו בשורה חשובה".

סער פתח את הדיון בהצגת נתונים המראים היכן מערכת החינוך בישראל נמצאת כעת. לפי נתונים אלה, ההוצאה השנתית לחינוך לתלמיד בישראל נמוכה ביותר מ-25% מההוצאה הממוצעת במדינות ה-OECD. עוד עלה במסגרת הנתונים שהציג שר החינוך כי במהלך 10 השנים האחרונות, קצב הגידול בהשקעה הריאלית בחינוך של מדינת ישראל נמוך משמעותית בהשוואה למדינות המפותחות.

עוד לקראת השנה הקרובה, מתכננים במשרד החינוך להוסיף שעות לימוד בכתות ג' ו-ז', לשפר את מידת ההצלחה במבחנים הבינלאומיים ולחזק את החינוך הציבורי. "חייבים לחזק את החינוך הציבורי כדי שלא נתעורר במצב שבו המיעוט לומד בבתי ספר ציבוריים, וכל מי שיכול להרשות לעצמו בוחר ללמוד בבתי ספר פרטיים שנהנים ממימון ציבורי", אמר סער במהלך הדיון.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה, כי "החינוך לזהות יהודית בבתי הספר הממלכתיים חייב להיעשות מתוך תפיסת עולם פלורליסטית, החושפת את התלמיד לריבוי הדעות ואורחות החיים בעולם היהודי. אנו קוראים לשר החינוך להצהיר כי כל מהלך לחיזוק החינוך הערכי יעשה בהתאם לעקרונות דו"ח שנהר ובגישה פלורליסטית, ומתוך זיקה עמוקה לחיזוקם והעצמתם של לימודי האזרחות והדמוקרטיה במקביל".

באגודה לזכויות האזרח אמרו בתגובה ליוזמת סער, כי "ראוי להזכיר לשר סער כי הזכות לחינוך ולשוויון היא זכות יסוד, ולא ניתן להתנות אותה בדבר, גם לא בשירות צבאי. היוזמה מעלה חשש כבר להעמקה נוספת של האפליה בחינוך ממנה סובל כבר עכשיו המגזר הערבי, הפטור על פי חוק משירות ביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ