שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רמת אביב נגד התחרדות השכונה: "לצאת ולהתעמת עם המחזירים בתשובה"

מאות הגיעו לכנס נגד ההתחרדות

נועה קושרק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נועה קושרק

מגרש המרכז הקהילתי של רמת אביב המה מאנשים ביום רביעי בלילה, כאשר מאות מתושבי האזור לקחו חלק בכנס שאירגנה עמותת תושבי רמת אביב תחת הכותרת "צביונה החופשי של השכונה". גם המארגנים הופתעו מהנוכחות הגבוהה באירוע, שעסק במה שהם מכנים התחרדותה של השכונה וחשף נתונים מתחקיר שערכו עליה אנשי העמותה בחודשים האחרונים.

באי הכנס כינו את התופעה "מיסיונריות" והביעו הזדהות עם מאבקה הממושך של העמותה. מדובר ב"ארגונים שפשוט רוצים לשנות את חייהם של אנשי השכונה", אמר אחד התושבים, עו"ד אהרן נחומי. "אנחנו לא צריכים לפחד". אנשי העמותה קראו לנוכחים לקחת חלק פעיל במאבק, והדגישו כי חשוב לצאת מהבתים ולהתעמת בשטח עם המחזירים בתשובה. "אי אפשר לבוא בתלונות ולא לעשות; זה רק בידיים שלנו", אמרו.

בכנס הוקרנה מצגת שבה הוצגו שורה של נכסים קהילתיים שמצויים כיום בידי דתיים, רובם אנשי חב"ד, ופועלים בשכונה מבלי שקיבלו את ההיתרים המתאימים לכך. לעמותה טענות קשות נגד עיריית תל אביב, שלטענתם מודעת לפעילות הבלתי חוקית ומעלימה ממנה עין.

בין השאר, מדברים אנשי העמותה על שישה גני ילדים חרדיים הפועלים ללא היתרים מתאימים. בבית מילמן שברחוב טאגור, טוענת העמותה, יש חריגות בנייה ופועלים בו באופן לא חוקי מקוואות ואכסניה שקולטת בסופי שבוע עשרות אברכים שמגיעים מחוץ לעיר. עוד הושמעו טענות על עבירות תכנון ובנייה ועבירות של רישוי עסקים במבנה של מדרשת הנשים "פנימיות". על פי תחקיר העמותה, בשכונה פועלים לא פחות מארבעה בתי חב"ד, עשר אולפנות, כוללים ומשרד תיווך חרדי שמציע מחירים אטרקטיביים למי שמשכיר את דירתו לחרדים.

אנשי השכונה שבאו בהמוניהם השמיעו טענות בנוגע לפעילות של אנשי חב"ד להחזרה בתשובה של ילדי השכונה בדרכים לא ראויות. עם אלה נמנו הצבת דוכנים להנחת תפילין ליד תיכון אליאנס בימי שישי, פעילות דתית בשעות הלילה במרכז שוסטר ופניות לבתי קפה לבל יפעלו בשבתות. עוד הוזכרה חנות משחקים בבית מילמן שמציעה להורים להשאיר את ילדיהם תחת השגחה ובחינם, אך לטענת העמותה, משמשת בפועל להחזרה בתשובה.

אחד הדוברים בכנס היה ירון ידען, פעיל אנטי-חרדי בולט שחזר בתשובה ובהמשך חזר בשאלה והקים את ארגון "דעת אמת". ידען הסביר על תהליך התחרדות של יישובים ועל דרכי הפעולה ה"מתוחכמות" של חב"ד, לדבריו. לקראת סוף הערב הוקרנה כתבה של צמד פעילי העמותה ועיתונאי חדשות ערוץ 2, דנה ויס ואילן לוקאץ'. עוד התקיים פאנל בהנחייתה של ויס.

הכנס עבר בשקט יחסי וללא הפרעות, פרט לאדם אחד שקרא קריאות ביניים ואף ביקש לידיו את המיקרופון, אך לא נענה. האיש, ישראל רביב, סיפר שהוא תושב השכונה ואמר כי "מפריע לי שיהודים יוצאים נגד יהודים. איך אנחנו יכולים לבוא בטענות לשבדיה אחרי כנס כזה של שנאת חינם?". מחוץ לגדרות המגרש ניתן היה להבחין בכמה דתיים ודתיות שצפו במתרחש מרחוק, מבלי להיכנס.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "העירייה שמה לעצמה מטרה למצוא את האיזונים השונים שיאפשרו קיום משותף. עם זאת, העירייה לא תאפשר פלישות ושימושים חורגים שאינם על פי חוק, אם היו כאלה, בין אם מדובר בחילונים ובין אם מדובר בחרדים". מתגובת העירייה עלתה הטענה כי פעלה משפטית במקרים שהצריכו זאת, וכן כי חלק מהמקרים עדיין נמצאים בהתדיינות משפטית ואילו באחרים אין בעיה בהיתרים.

מנחם ברוד, דובר חב"ד, מסר בתגובה: "צר לי על אנשים שמישהו מנסה להפחיד אותם בחששות שווא כאילו יש לחב"ד איזשהי כוונה להשתלט על השכונה, בשעה שהחשש הזה נטול בסיס לחלוטין".

תגובות