יובל אזולאי
יובל אזולאי

הסיסמה הקליטה "צריך פיס בחיים" מלווה זה שנים את הגרלות הלוטו, אך אמת ידועה היא שלא כל הזוכים יוצאים נשכרים מזכייתם. בארגונים למשחקי הימורים בעולם לא נוהגים להסתיר את זהותם של הזוכים בפרס הגדול, אולם בישראל דואג מפעל הפיס להגן על זוכיו מפני חשיפה תקשורתית שעלולה להפוך אותם למטרה מתמדת עבור קבצנים ומתרימים. "המצב כאן אחר כי ישראל היא מדינה קטנה מאוד", הסבירה אתמול דוברת מפעל הפיס, דולין מלניק-פרץ. "הרוב המוחלט של הזוכים בפרס רוצים לשמור על אנונימיות, ואנחנו משתפים אתם פעולה בצורה מלאה".

לפני כמה שנים זכה מושבניק מחבל לכיש בפרס של עשרות מיליוני שקלים באחת ההגרלות הגדולות בתולדות הלוטו הישראלי. הזוכה, שקודם לזכייתו עסק באמנות בסדנה שהקים מאחורי ביתו, נאלץ להדוף עשרות פניות ממסכנים שביקשו לקבל מעשר מהפרס. למרות שחמק מהתקשורת בכל דרך , פרטיו עברו מפה לאוזן. ההתנפלות גרמה לכך שלזוכה ולמשפחתו לא היה מנוס מלרדת למחתרת: הם נסעו לטיול ארוך בחו"ל, ושבו לישראל רק כשהמדינה סערה ורגשה מפרשה אחרת.

המאמצים להסתיר את זהותם של הזוכים אינם מובנים מאליהם. משתתפים בהגרלות הלוטו שיטרחו לקרוא את האותיות הקטנות שעל גב טופס הגרלה, יופתעו לגלות שלמפעל הפיס שמורה הזכות לחשוף את פרטיו המלאים של הזוכה. "למרות שיש לנו הזכות הזאת, מעולם לא עשינו בה שימוש כי הבנו את הקושי שבו עלולים הזוכים להיתקל בימים שאחרי הזכייה. אנחנו מוסרים פרטים על הזוכה, אך במשורה ובאופן שלא יביא לזיהויו", סיפרה מלניק-פרץ, שציינה כי גם את נוסח ההודעה לתקשורת אודות הזכייה מתאמים במפעל הפיס בתיאום עם הזוכה.

עד לפני כמה שנים נהגו צלמים וכתבים לארוב לזוכים ליד בית מפעל הפיס, בבואם לאסוף את הפרס. "הזוכים כיסו את פניהם עם שקיות נייר או עיתונים", סיפרה הדוברת. "אחרי שיוזמת ההסתתרות עלתה מהשטח, עיצבנו את מסכות הקרטון המשמשות אותם". בטרם יתייצב מול המצלמה, ממליצים אנשי הפיס לזוכה להסיר תכשיטים, שעונים וסימני היכר אחרים שעלולים להביא לזיהויו. זאת ועוד, זוכים בפרסים גדולים מקבלים במעמד מסירת הפרס גם חוברת שי ובה עצות שימושיות, כגון שלא לבזבז סכומי עתק בימים הראשונים לאחר הזכייה, וכיצד לנהל את הכסף בתבונה, להתמקח עם הבנקים על עמלות, לבחור יועצי השקעות טובים ועוד.

בעולם לא חסרים מקרים שבהם זכייה בלוטו הסתיימה בטרגדיה. אחד המפורסמים שבהם אירע ב-1996, כאשר 43 איכרים מהעיירה רובי שבטקסס זכו ביחד בפרס של 46 מיליון דולר. הזכייה אפשרה לזוכים להשתקם כלכלית מבצורת קשה, אך רובם העדיפו להחליף את ההכנסה השנתית שהיו אמורים לקבל בסכום גדול במזומן, שהגיע רק לכשליש מגובה הזכייה המקורית. הרפתקאות עסקיות ומזל רע לא תרמו למצב העיירה בת 600 התושבים, שכיום נתונה במשבר כלכלי עמוק. מקרה ידוע נוסף הוא זה של וילי הארט ממישיגן, שזכה ב-3.1 מיליון דולר ב-1989 ותוך שנתיים התגרש מאשתו, איבד את המשמורת על ילדיו ואת הונו בזבז על קוקאין. בהמשך הארט אף הואשם בניסיון לרצח.

בארץ לא ידועים פרטים רבים על זכיות שהסתיימו במפח נפש. "ברוב המקרים, אין לנו קשר עם הזוכים אחרי שהם לוקחים את הפרס; רבים מהם גם מחליפים מספרי טלפון", אמרה מלניק-פרץ, וציינה כי מפעל הפיס לא מעניק לזוכי הגרלותיו ייעוץ פסיכולוגי כדי להתמודד עם הסטטוס החדש שלהם. זאת, במידה רבה של צדק: לזוכים בפרס הגדול יש די והותר ממון לפרנס בו פסיכולוגים ויועצים רבים ככל שיחפצו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ