שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ההפרדה בין נשים וגברים בכותל מתרחבת גם לטקסים אזרחיים

הנהלת הכותל הורתה על הפרדה מגדרית בטקסים שנערכים לעולים חדשים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

זה אמור להיות רגע השיא ביומם הראשון של עולים חדשים: טקס קבלת תעודות זהות ישראליות ברחבת הכותל המערבי. אלפי עולים נקלטו כך בקיץ האחרון, כחלק מיוזמה של הסוכנות היהודית לקלוט אותם בהליך מזורז. אלא שבעיה לא צפויה צצה בטקסים שנערכו במקום, כאשר הנהלת הכותל הודיעה למארגנים כי עליהם לדאוג להפריד בין נשים לגברים בקהל. הנימוק היה שמדובר ב"טקסי תפילה" שאין לקיים אותם בעירוב בין גברים ונשים. בסוכנות קובלים, כי זוהי פגיעה בעולים וחלק מ"הפרדה זוחלת" בין המינים בכותל.

בחודשים האחרונים החלה הסוכנות בהליך קליטה מזורז בו נרשמים העולים החדשים ביום נחיתתם בישראל לשירותים חיוניים שונים כגון קופת חולים וחשבון בנק. בסוף היום מקבלים העולים בטקס חגיגי את תעודת הזהות בכותל. לדברי פאולה אדלשטיין, יו"ר הוועדה לעלייה וקליטה בסוכנות, עד כה הטקס נערך ברחבת הטקסים, שבה מתאפשר מעבר חופשי של גברים ונשים.

איסור על נשים להנחות טקסים

באחד הטקסים, בסוף יולי, הורתה הנהלת הכותל לאנשי הסוכנות להפריד בין מקומות הישיבה של הגברים והנשים. בנוסף, הורתה להימנע מקיום הטקסים בהנחיה של אשה ולקיימם הרחק מהגדר הסמוכה למקום התפילה, בקצה הרחבה המיועדת למעבר הולכי רגל.

אדלשטיין, החברה גם במרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית, מספרת כי עתה שוקלים בסוכנות להפסיק את קיום הטקסים בכותל. לדבריה, הטקס האחרון של עולים מחבר המדינות נערך באמפיתיאטרון בהר הצופים.

באחרונה פנתה היועצת המשפטית של המרכז לפלורליזם יהודי לרב הכותל ולשר הדתות בדרישה לבטל את ההוראה, בנימוק שהדרישה החדשה אינה מתיישבת עם חוק השמירה על המקומות הקדושים.

פגיעה בחירות הפרט

"יש בהפרדה הכפויה בין הנשים והגברים יסוד מפלה ומשפיל, והיא פוגעת בחירות הפרט הכוללת את החירות הבסיסית לקבוע את מקום הישיבה והישיבה המשותפת עם בני המשפחה", נכתב בפנייה לרב הכותל שמואל רבינוביץ' ולשר יעקב מרגי. המרכז מזכיר, כי "מימים ימימה" מתקיימים ברחבת הכותל, בחלק שאינו מיועד לתפילות, טקסים שלא בהפרדה.

בשנים האחרונות נאבקו הזרמים הרפורמיים והקונסרווטיביים על הזכות לקיים תפילות בכותל. המאבק, שכלל עתירה לבג"ץ וכמה ניסיונות פשרה, הביא לבסוף לקיום התפילות הלא אורתודוקסיות ברחבת קשת רובינסון, הסמוכה לכותל.

ממכתב התשובה של הרב רבינוביץ' למרכז לפלורליזם, עולה כי לתפישתו, הטקס שמקיימת הסוכנות בכותל הוא "טקס תפילה", ועל כן, כל עוד אין בו הפרדה בין נשים לגברים, הוא נופל באותה קטגוריה של תפילות לא אורתודוקסיות.

בתגובה לדברים מסר הרב רבינוביץ' כי "הטענות באות מתוך נקודת מבט צרה הנוגעת לטקס הספציפי. אני כרב הכותל מסתכל על המכלול, ואומר שטקסים ברחבת הכותל משבשים את אופיו של הכותל המערבי. לכן קבענו שבכותל ייערכו רק טקסי תפילה, או טקסים שהיו בו מאז ומתמיד כמו טקס יום הזיכרון. אם הטקס של הסוכנות יישא אופי של תפילה, כמובן בהפרדה, נסייע ככל שיידרש. אם מדובר בקבלת פנים, חשובה ככל שתהיה, אין מקומה ברחבת הכותל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ