האסיר איקס לא בא להלוויה | חייו של ארז בן-חורין

הוא גדל כשאביו, סוכן מוסד ואחד האסירים האנונימים המפורסמים בישראל, ישב בכלא רמלה. בבגרותו שינה את שמו לבן-חורין, אך הצטרף לעסקי אביו, שלא הבטיחו לו חופש דווקא. לפני שבועיים, בגיל 56, הוא מת במפתיע

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ביום שני ה-14 בספטמבר נטמן בבית הקברות ירקון ליד פתח תקווה ארז בן-חורין. בטקס ההלוויה נכחו כמה עשרות של בני משפחה ומי שהכירו את המנוח, שמת במפתיע מהתקף לב והוא בן 56. אחד המספידים, עורך הדין מנחם רובינשטיין, סיפר על חברותם שחושלה בשדות הקרב של סואץ במלחמת יום הכיפורים, שבה הצטיין המנוח. שותפו העסקי בשנים האחרונות, עורך הדין דוד אבולעפיה, התרשם שלהלוויה היה ניחוח חנוך לויני, "משהו סהרורי", כהגדרתו.

אווירה סהרורית כזו אפיינה גם את חייו של בן-חורין, בנו של סוכן המוסד מרדכי (מוטק'ה) קידר - "אסיר איקס". חייו הססגוניים של בן-חורין, המעשים שיוחסו לו, יחסיו הטעונים עם אביו - יכולים היו לפרנס סרט מתח או רומן רב-עלילות. פיתולי העלילה מבליחים מדי כמה שנים בחקירות משטרה ובתחקירים עיתונאיים רק כדי להיבלע שוב בעולם האפל של רשתות פשע מתוחכמות, שהחלו להירקם בישראל של שנות הארבעים ועודן מתעתעות בנציגי החוק כאן ובעולם.

נשים, אופנועים ופילוסופיה

הוא נולד בשם ארז קידר ב-1 בינואר 1953, הנכד הראשון בקיבוץ עין החורש שבעמק חפר. אמו, תמר ורדימון, הייתה בת למייסדי הקיבוץ, חברי השומר הצעיר מקן ורשה. בשנות החמישים המוקדמות היא עזבה את המשק, הכירה את מרדכי קידר ובנם ארז נולד. מאוחר יותר התגרשה ממנו ונישאה לחיים אשכנזי, ימאי שעבד בקידוחי נפט בסיני. לימים נולדו לתמר ולחיים שני ילדים נוספים, אחיו למחצה של ארז.

אביו נולד ב-1929 בשם מרדכי קרביצקי. הוריו נטשו אותו בילדותו. הוא גודל בידי סבו וסבתו, בעלי חנות מכולת במושבה חדרה. מגיל צעיר היתה לו חיבה לים, וב-1946 עלה על ספינה שוודית ושירת בה כנער סיפון. בשובו בעת מלחמת השחרור התגייס לחיל הים, נקלע לקטטות ועימותים עם מפקדיו, נשלח לכלא וערק. במושבה נודע כבריון מהיר חימה, נהנתן, חובב אופנועים ונשים ובקי בפילוסופיה. בראשית שנות החמישים הוא הנהיג כנופיית עבריינים שהיתה חשודה בשוד בכפר שמריהו, ברצח נהג המונית יוסף ליפסקר בחוף הים בגבעת אולגה ובשוד, נועז לאותם ימים, של בנק "הלוואה וחיסכון" בעפולה. חברי הכנופיה ברחו עם שללם הרב, במונחים של היום - כמיליון שקלים. כל חדרה ידעה כי קידר וחבריו הם השודדים, אך המשטרה לא הצליחה להוכיח זאת.

ב-1954, כשבנו ארז היה בן שנה, קידר זייף תעודת בגרות והחל ללמוד משפטים באוניברסיטה העברית. כשנתגלה הזיוף הוא סולק, אך עד מהרה נמצא לו מוסד אחר שהזמינו לשורותיו: אחד מחברי הכנופיה מחדרה, אנוש שטמפפר, היה בן דודו של ראש אמ"ן אלוף יהושפט הרכבי. זה התלהב מהסיפורים על קידר ונפגש עמו. על סמך המלצות של הפסיכולוג ד"ר דוד רודי ושל השר רפי איתן שהכירו, הוחלט לגייסו למודיעין.

הרכבי לא נרתע מעברו המפוקפק והעברייני של קידר. אדרבא, הוא חשב שיש בכך יתרונות. "חשבנו שהוא יכול להתאים למשימות מסוכנות, במיוחד כאלה שהסיכוי לחזור מהן לא גדול", מעיד איתן, שהיה ביחידת המבצעים של השב"כ ואחר כך במוסד.

קידר צורף ליחידה הסודית 131, בפיקודם של יוסף הראל ויוס'קה יריב, שתפקידה היה להחדיר סוכנים (לוחמים) בזהות בדויה למדינות היעד הערביות. במארס 1957, לאחר שעבר קורס מיוחד, נשלח קידר לארגנטינה, ארץ הבסיס. משימתו שם היתה להיעזר במשה, יהודי מקומי אמיד וסייען של המוסד, כדי לקבל אזרחות ארגנטינית ולבסס את זהותו. סיפור הכיסוי שלו היה של איש עסקים ובעל יאכטה. הוא אמור היה להפליג ביאכטה לארץ היעד, מדינה ערבית כלשהי, שטרם נקבעה. הסייען משה שכר לקידר דירת מבטחים והתיידד עמו. הידידות נמשכה כשישה חודשים, שבסופם נעלם משה. בני משפחתו של היהודי האמיד שידעו על הדירה של קידר, באו לחפשו שם ומצאו את גופתו מרוטשת מדקירות סכין. כעשרת אלפים דולרים שהסייען הוציא מחשבונו בבנק כדי למסור לקידר נעלמו. גם קידר נעלם. הוא נמלט לאירופה.

בני המשפחה של משה התלוננו בשגרירות, שדיווחה על כך לאמ"ן ולמוסד. ראש הממשלה דוד בן גוריון ציווה על ראש המוסד איסר הראל לחקור; איתן, שהיה בסוד הפרשה, מספר כי הראל חשד מיד בקידר, והחליט להביאו לישראל בתואנת שווא. עמנואל טלמור, מפעילו של קידר, נשלח לרומא ופיתה אותו לבוא לישראל כדי לתדרכו לקראת משימה סודית מיוחדת שהוטלה עליו, כביכול. עם בואו לישראל נעצר קידר והואשם ברצח. הראיה העיקרית נגדו היתה השטרות שנמצאו בכיסו, והאישור שקיבלו חוקרי המוסד מהבנק בארגנטינה כי אלו השטרות שנלקחו מחשבונו של הסייען משה. קידר הועמד לדין בבית דין צבאי, ומשפטו התנהל בדלתיים סגורות ובאיפול מוחלט. הוא נדון לעשרים שנות מאסר.

שריפה בלונדון, פיצוץ באמסטרדם

הוא נכלא בכלא רמלה בתא מיוחד, כונה אסיר איקס ועל שמו זכה כל האגף המיוחד, שבו ישבו עוד כמה עברייני ביטחון, לכינוי אגף האיקסים. הצנזורה אסרה כל פרסום על נסיבות מאסרו של אסיר איקס. לפני יותר מעשר שנים נכשל קידר בניסיון לפתוח את משפטו מחדש: לטענתו הוא חף מפשע ונפל קורבן למאבק מודיעיני בין אמ"ן למוסד.

ארז, שהיה ילד קטן כשנתפס אביו, גדל בינתיים להיות לוחם אמיץ בשריון. לחבריו סיפר כי השתדל לשחרור אביו אצל אלופי צה"ל; אך ספק אם זה מה שהביא לשחרור קידר ב-1974 לאחר 17 שנים בכלא. כך או כך, בנו של האדם שבילה שנים כה רבות מחייו מאחורי סוגר ובריח בחר לשנות את שמו לבן-חורין; אך כפי שמספר עו"ד רובינשטיין, ארז "חי ונרדף בצל המיתוס של אביו". לא רק המיתוס רדף את בן-חורין, כי אם גם העסקים האפלים שלפי ידיעות מודיעיניות ניהל אביו, כיום בשנתו ה-80, במשך שנים ארוכות אחרי שחרורו מהכלא. כאשר ב-1990 נחשפו חשדות כבדים למעורבותו של קידר, אשר היגר ללוס אנג'לס עם שחרורו, ברשת מתוחכמת ביותר לסחר סמים חובק עולם - נקשר ברשת גם שמו של בנו.

ארז נישא בשנות ה-70 ליפעה ונדברג (כיום שיטרית, אשתו של אורי, מהנדס עיריית ירושלים לשעבר) והשניים עברו יחדיו ללונדון. שם פתחו עסק לעיצוב תכשיטים, וכעבור שלוש שנות נישואים וילדה אחת, מיכל, התגרשו.

בלונדון גם הסתבך לראשונה עם החוק. בן-חורין נעצר פעמיים ב-1986 בידי הסקוטלנד יארד בחשד לקשירת קשר להפצת קוקאין ובהחזקתו למטרות מסחריות. בעת שהותו במעצר באו לבקרו בלונדון אמו תמר ובעלה השני חיים אשכנזי. הם התגוררו בביתה של כלתם לשעבר יפעה. בעת שהותם בבית, בשכונת המפסטד, פרצה בו שריפה. יפעה ובתה הספיקו להימלט. תמר ובעלה נספו.

עו"ד רובינשטיין מעריך כי למעשה היו אחראים שותפיו של ארז שעמם הסתכסך. לאחר ששוחרר ממעצר בלונעבר ארז לאמסטרדם, וכאן הסתבך שוב. ב-7 בינואר 1998, בדירה שחלק עם דן דינור, ישראלי שנחשד יחד עם מוטק'ה קידר בחברות בכנופיה בינלאומית שסחרה בסמים, אירע פיצוץ אדיר. השניים, שלא שהוא בדירה בעת הפיצוץ, ניצלו. בחיפוש שערכה בדירה, מצאה המשטרה ההולנדית מסמכים המעידים על סחר בנשק ביוגוסלוויה ובוונצואלה. בן-חורין נעצר יחד עם דינור אך שוחרר תוך זמן קצר. אחרי שנים ממושכות של שהיה בחו"ל, הוא החליט לחזור לישראל.

שבועות ספורים לאחר שנחת בן-חורין בישראל התפרסם תחקיר עיתונאי ובו נחשפה מעורבותם העמוקה של ישראלים בסחר סמים בהולנד, אוסטריה, בריטניה ודרום אמריקה. שיתוף פעולה מודיעיני בין משטרות ברחבי העולם העלה חשד כי בכנופיה היו חברים גם מרדכי קידר ורוני מן, שנעצר בישראל ב-1995 ונדון כאן על חלקו בפרשה לשש שנות מאסר. שיטת הפעולה היתה הברחת סמים ביאכטות פרטיות. לפי אחד החשדות, בעסקי הסמים היו מעורבים גם שליחים של האיי-אר-אי, המחתרת הקתולית בצפון אירלנד. כספי הסמים סייעו לה לממן רכישת נשק במאבקה בשלטון הבריטי.

"ארז היה איש טוב ביסודו", מדגיש עו"ד רובינשטיין, "אך הוא גם עסק במעשים שלא אפרט. חסר לי להסתכסך עם המחתרת הקתולית של אירלנד? אומר רק שהפעיל אופרציות גדולות בתחומי האבקות והכימיקלים". קשריו חובקי העולם סייעו לו בשנים האחרונות להשיג זיכיון למותג הקפה האיטלקי Tazza D'Oro. חבריו מספרים כי נעזר לשם כך באיש דת קתולי שפגש בתקופת שיט היאכטות שלו - אדם שהיה קשור לבנק הוותיקאן והסתבך בהלבנת כספים בארה"ב.

עו"ד אבולעפיה סיפר השבוע כי פגש את בן-חורין לפני כשלוש שנים. "ניסיתי ליזום עמו פעילות בינלאומית בעניין הקפה אך לא יצא מכך דבר", אמר, "אני לא מכיר את ההיסטוריה הססגונית שלו ומעולם לא שוחחנו על עברו. אני רק יודע כי הותיר אחריו בעלי חוב והבטחות לא ממומשות".

מי שהתוודע קצת יותר לעברו של ארז היה השר לשעבר רפי איתן. "הוא ידע על היכרותי עם אביו ולכן היה בא אלינו הביתה, מספר לנו סיפורי זוועה שתמיד הסתיימו בבקשה שנלווה לו כסף", סיפר השבוע. אביו, שהבטיח לכתוב את זיכרונותיו אך עד כה לא עשה זאת, לא טרח לבוא להלוויית בנו, וממשיך כנראה בשיוטי היאכטות שלו בעולם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ