ז'וזה סאראמאגו: "לאנושות היה טוב יותר ללא התנ"ך"

הסופר הפורטוגלי שוב חולל סערה: לקראת צאת ספרו "קין" הוא תקף את אלוהים "הקנאי והבלתי נסבל", והרגיז בעיקר את הכנסייה הקתולית

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

ז'וזה סאראמאגו שוב מעורר את כעסם של אנשי הדת, קתולים ויהודים. באירוע השקת ספרו החדש "קין" הוקיע סאראמאגו, חתן פרס נובל לספרות ב-1998, את התנ"ך כ"ספר הדרכה לערכי מוסר נלוזים" והוסיף שמן הסתם היה טוב יותר לחברה האנושית ללא התנ"ך.

באירוע ההשקה שהתקיים שלשום בעיר פנפייל שבצפון פורטוגל אמר סאראמאגו שאינו חושב שהספר עלול לפגוע בקתולים, "משום שהם אינם קוראים את התנ"ך. התנ"ך הוא ספר הדרכה לערכי מוסר נלוזים שהשפיע רבות על תרבותנו ואף על צורת חיינו. ללא התנ"ך היינו שונים, וסביר להניח שהיינו אנשים טובים יותר", אמר הסופר, על פי סוכנות החדשות לוסה.

ספרו של סאראמאגו, שראה אור בפורטוגלית, הוא פרשנות אירונית לסיפור התנ"כי על קין, בנם של אדם וחווה שהרג את אחיו הצעיר הבל. הסופר תקף את "אלוהים האכזר, הקנאי והבלתי נסבל, שקיים רק במוחנו", ואמר שאינו חושב שספרו יעורר בעיות לכנסייה הקתולית "כי קתולים לא קוראים את התנ"ך. הוא אולי יפגע ביהודים, אבל זה לא ממש אכפת לי", הוסיף.

האב מנואל מרוחאו, דובר ועידת הבישופים הפורטוגלים, אמר כי הוא סבור שדברי סאראמאגו הם תרגיל פרסומי. "סופר במעמדו של ז'וזה סאראמאגו יכול למתוח ביקורת, אבל עלבונות אינם מוסיפים כבוד לאיש, בייחוד לא לחתן פרס נובל", אמר הכומר.

הרב אליעזר מרטינו, דובר הקהילה היהודית בליסבון, אמר שהעולם היהודי לא יהיה מזועזע מכתביו של סאראמאגו או של כל אדם אחר. "סאראמאגו אינו מכיר את התנ"ך", אמר הרב, "ההבנה שלו את התנ"ך שטחית בלבד".

נאלץ לעזוב לקנריים

אין זו ההתבטאות השנויה במחלוקת הראשונה של סאראמאגו נגד יהודים. בשנת 2002 ביקר סאראמאגו, מהסופרים הבינלאומיים האהובים בישראל, ברמאללה יחד עם סופרים נוספים לאות הזדהות עם הפלסטינים. בעקבות הביקור יצא סאראמאגו בגינוי חריף של פעולות ישראל בשטחים, תוך השוואתם למעשי הנאצים במחנה ההשמדה אושוויץ בתקופת השואה. "היהודים לא ראויים עוד לסימפתיה בעבור סבלם בשואה", אמר אז. דבריו של סאראמאגו עוררו סערה ציבורית ורבים בישראל קראו להחרים את ספריו והליגה נגד השמצה, הכריזה על הערות אלו כאנטישמיות. סאראמאגו אמר בתגובה כי ישראל לא יכולה לכנות "אנטישמיות" כל ביקורת נגד פעולותיה.

בפורטוגל עורר סאראמאגו שערורייה ב-1992 בספרו "הבשורה על פי ישו". הספר תיאר את ישו המאבד את בתוליו למרים המגדלית, והמשמש את אלוהים כמכשיר לשליטה בעולם. סאראמאגו עזב את פורטוגל באותה תקופה ועקר ללנזארוטה שבאיים הקנריים השייכים לספרד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ