דו"ח: רק 10% מבני העדה האתיופית נישאים מחוץ לעדה

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרי אילני
עפרי אילני

בעשורים האחרונים גדל באופן מתמיד שיעור הנישואים הבין- עדתיים בקרב יהודים בישראל. רבים רואים בתופעה את הפתרון לפערים בין אשכנזים למזרחים בחברה הישראלית. אלא שדו"ח שפרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביע על כך שברוב מוחלט של המקרים, מיזוג הגלויות באמצעות נישואים נבלם כשמדובר בצבע עור שונה. לפי הדו"ח, כ-90% מבני העדה האתיופית שמתחתנים מדי שנה נישאים לבני העדה - 93% מהגברים ממוצא אתיופי ו-85% מהנשים.

הנתונים בנושא הקהילה האתיופית בישראל פורסמו לרגל חג הסיגד של העדה שחל היום. לפי הנתונים, בסוף 2008 מנתה הקהילה האתיופית בישראל 119.3 אלף תושבים. כ-80.8 אלף ילידי אתיופיה ו-38.5 אלף ילידי ישראל, ששני הוריהם או רק אביהם נולדו באתיופיה. הצברים מהווים כיום כ-32% מהקהילה. היישובים העירוניים שבהם האוכלוסייה האתיופית היא הגדולה ביותר הם נתניה (שבה מעל לעשרת אלפים מבני העדה) וקרית מלאכי, שבה 3,400 יוצאי אתיופיה - כשליש מהאוכלוסייה. לפי נתוני למ"ס, ב-2007 נישאו 533 כלות ו-487 חתנים מבני העדה. רובם המוחלט של הנישואים היו בתוך העדה.

בחירתו של נשיא אמריקאי שאמו לבנה ואביו שחור העלתה לתודעה העולמית את נושא הנישואים המעורבים. עם זאת, בארה"ב שיעור הנישואים הבין גזעיים הוא עדיין נמוך - גם לעומת ישראל. לפי מחקר שהתפרסם בארה"ב לפני שנתיים, רק 6% מהחתונות של נשים וגברים שחורים בארה"ב הן עם לבנים.

סקרים שפורסמו בשנה שעברה על ידי המרכז ללימודים אקדמיים מראים שרוב הישראלים אינם מוכנים לנישואים עם אתיופים. 57% ממשתתפי הסקר השיבו כי האפשרות שבתם תינשא לבן העדה האתיופית "לא מקובלת בשום אופן", ו-39% השיבו כך בנוגע לחתונת בנם.

לדברי אבי מספין, סמנכ"ל האגודה הישראלית למען יוצאי אתיופיה, הקושי בנישואים בא משני הצדדים. "אני חושב שגם מבחינת החברה הישראלית הכללית וגם מבחינת יוצאי אתיופיה, ייקח זמן עד שתיווצר נכונות לנישואים מעורבים. גם הקהילה האתיופית עצמה היא בחלקה שמרנית ויש חששות".

עם זאת, מספין מייחס את הנתון גם לבידוד שבו מצויות הקהילות האתיופיות. "הרבה מיוצאי אתיופיה גרים באותם אזורים. הם הולכים עם אותם אנשים לאותם מועדונים, ובהרבה מועדונים לא מכניסים אותנו. כך שהרבה יותר קל להתחתן עם אנשים מהעדה. לאנשים שיצאו מהבידוד - בצבא, באוניברסיטאות, במועדונים מעורבים - יש הזדמנויות להכיר, ולראות שגם אם יש הבדלים בתרבות אפשר לגשר עליהם".

מספין עצמו, שעלה ב-1986, נשוי לאשה שאינה מבנות העדה, ולדבריו הוא מכיר רבים נוספים שהתחתנו מחוץ לעדה. "למדתי באוניברסיטת בר אילן, ושם פגשתי את אשתי לעתיד", הוא מספר. "ישבנו ביחד, למדנו למבחנים, וכך נוצר הקשר. ברגע שנפגשים, מסתכלים על היופי והאופי של הבן אדם ואז הדרך הרבה יותר קלה. אני מאמין שבמשך השנים התופעה תתרחב - בלי לפסול כמובן נישואים בין בני העדה".

המרכזים העיקריים של יוצאי אתיופיה

נתניה 10,500 - 5.9% מכלל האוכלוסייה

רחובות 6,400 - 5.9% מכלל האוכלוסייה

חדרה 5,000 - 6.4% מכלל האוכלוסייה

קרית מלאכי 3,400 - 17.3% מכלל האוכלוסייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ