ה"תקציבולטור" יהפוך את תקציב עיריית תל אביב-יפו לשקוף

נועה קושרק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נועה קושרק

"עיר לכולנו", סיעת האופוזיציה הגדולה בעיריית תל אביב, העלתה היום לרשת את ה"תקציבולטור", תוכנה שתאפשר לתושבים לבחון ולחפש נתונים בתקציב העירייה. ה"תקציבולטור", שנמצא באתר ourbudget.org.il וכולל את נתוני התקציב של השנים 2009-2006, יאפשר השוואת נתונים ובדיקה של מגמות השינוי.

צוות התקציב של הסיעה הזין במשך חצי השנה האחרונה את הנתונים לקובץ אקסל והכין מנוע חיפוש שיאפשר חיפוש נתונים בחתך של ארבע השנים. "'התקציבולטור' הוא כלי פשוט ונוח שהופך את התקציב לשקוף", מסר יו"ר הסיעה, דב חנין, "שקיפות תקציבית היא כלי דמוקרטי ראשון במעלה. בכוונתי להציע יישום שלו בכנסת וביחס לתקציב המדינה".

בסיעה קובלים על כך שהעירייה לא העבירה במשך כמה חודשים את נתוני התקציב בקובץ אקסל, דבר שהקשה על עבודתם. מהעירייה נמסר בתגובה כי היא "מעדיפה להעביר את התקציב כקובץ פי-די-אף סגור, שאינו מאפשר מניפולציות והינו ללא עלות". עוד הדגישו בעירייה כי "ספר התקציב פתוח לכל וכי התקציב במתכונתו המלאה מופיע באתר העירייה זה שבוע, וכי לפני כן היה באתר נוסח מקוצר".

עוד מציינים בסיעה כי הנתונים שהוכנסו ל"תקציבולטור" הם נתוני התקציב כפי שהם מופיעים בספרי התקציב בהצעה או בביצוע (תלוי בשנה) ולכן צריך להיזהר מהסקת מסקנות, שמתאפשרת לעתים רק באמצעות פרמטרים נוספים, שאינם מצויים בספרי התקציב. כך, למשל, לא מצוין כמה תלמידים למדו בתיכון מסוים בכל שנה, ולכן ייתכן כי ירידה בתקציב היא על רקע של ירידה בכמות התלמידים. עם זאת, הם מציינים דוגמה שלהערכתם חושפת עד כמה השימוש בתוכנה יכול לחשוף מידע: בין השנים 2008 ל-2009 היתה ירידה של 28% בתקציב תחנות בריאות המשפחה בדרום העיר, לעומת עלייה של 22% בתקציב התחנות בצפון ובמרכז העיר. זאת בזמן שכמות התחנות בשני האזורים נותרה זהה.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ה'תקציבולטור' - הכלי החדש והמתוחכם לכאורה, משיג בדיוק ההפך: בלבול ואי סדר בנתונים המובילים להטעיה של הקורא. הכלי מאפשר לאנשים לא מקצועיים להשוות בין נתונים שאין ביניהם שום קשר, מלבד העובדה שהם מוגדרים כהכנסות או הוצאות או כל קטגוריה כללית אחרת. חשוב מכך, הכלי לא מביא את ההסבר למספרים.

"במקרה של טיפות החלב, חלה עלייה במספר הילדים במרכז ובצפון העיר. כדי לתת מענה לצורך זה הוסט כוח אדם מקצועי של אחיות מאזורי דרום-מזרח העיר לטובת אזורים אלו. השירות בטיפות החלב לא נפגע והנתונים שהביאו ממחישים מה קורה כאשר גורמים לא מקצועיים, תוך חוסר הבנה מוחלט, מתעסקים בעניין כמו תקציב".

רועי פלד, מנכ"ל התנועה לחופש המידע מסר כי "אני חושב שזו דוגמה מופתית לאיך שאזרחים בתקציב אפס עושים מה שרשויות עתירות ממון צריכות לעשות, אם הן רציניות מעבר לדיבורים הפופוליסטיים על הרצון לשקיפות ולשיתוף הציבור. מה שאנחנו רואים הרבה בתחום חופש המידע הוא שרשויות ממלאות אחרי החוק בחוסר חשק בולט ומעבירות מידע בצורה שאי אפשר לעבוד איתו". פלד ציין כי "זה כלי ראשון מסוגו שגם פתוח לציבור. אם רוצים שהציבור יהיה פעיל בדמוקרטיה, צריך לתת לו כלים לזה".

גם ד"ר שלמה סבירסקי, המנהל האקדמי של מרכז אדווה, בירך על המיזם. "הכלי הזה יכול לשמש מקפצה למעורבות גוברת לאזרחים ברמת השלטון המקומי - שמאוד חשובה לכולנו. אנחנו בעצמנו נשתמש בכלי הזה ונעזור ככל יכלתנו בהפצה שלו, קידום שלו ושיפור שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ