האופרה הישראלית נגד מבקרי המוסיקה

6.12.1949 היום לפני 60 שנה:

טל לוי
לין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טל לוי
לין

"מעשה שלא היה כדוגמתו בתולדות התיאטרון בארץ, נעשה אתמול על ידי הנהלת האופרה הישראלית", דיווח "הארץ" ב-7 בדצמבר 1949, בידיעה שכותרתה: "האופרה אינה נותנת כניסה לאנשים שקנו כרטיסים". שני מופעים העלתה האופרה הישראלית באותם ימים, כפי שמלמדים הפרסומים הבולטים מעל דפי העיתון: "לה בוהם" ו"טוסקה", שתיהן של פוצ'יני; טוסקה, בכיכובה של רוזה סנדר ובניצוחו של ג. זינגר, זה עתה יצאה לדרך.

מבקרי המוסיקה של עיתוני ארץ ישראל אמרו לבוא להתרשם; אבל לא כולם היו רצויים בעיני האופרה הישראלית. וכך, כאשר בימים שקדמו למופע הבכורה היו מבקרי מוסיקה שקיבלו הזמנות כנהוג, אחרים המתינו לשווא להזמנה לערב הפתיחה של טוסקה. האופרה, סיפר "הארץ", נמנעה מלהזמין את המבקרים המוסיקליים של העיתונות "שביקורתם לא הניחה את דעתה".

דבר אפליית המבקרים פשט בין מערכות העיתונים, ומבקרי המוסיקה - דחויים ורצויים - פנו יחדיו לאגודת העיתונאים, לבקש שתתערב לטובתם. אבל גם פניותיה של האגודה להנהלת האופרה לא הועילו, והיא עמדה בסירובה להעניק הזמנות למבקרים שלא חפצה בהם. למבקרי המוסיקה היתה תוכנית אחרת, אם כן: האופרה לא תיתן לכולנו הזמנות? טוב ויפה. נותיר את הזמנותיה הנדיבות על שולחן הכתיבה וניגש, בעלי הזמנות ומנודים כאחד, אל קופת התיאטרון לרכוש כרטיסים מכספנו אנו.

בא ערב הבכורה של טוסקה, ה-6.12.1949, והמבקרים המוסיקליים התייצבו בחזית מאוחדת עם כרטיסיהם המשולמים בפתח תיאטרון הבימה. אפשר אולי למנוע הזמנה ממבקר מוסיקה, אבל אי אפשר למנוע מאדם לנצל את הכרטיס שרכש במו כספו, חשבו. אך בפתח התיאטרון התברר שטעות בידם: הסדרנים בכניסה עיכבו אותם לבירור.

אחרי אי אלו חילופי דברים, נעתרו לבסוף הסדרנים והכניסו את המבקרים פנימה. הפרשה כמעט הגיעה לסופה, אלמלא שמו לב לפתע המבקרים שאחד מהם נשאר בחוץ: היה זה מבקר המוסיקה של עיתון "דבר", אשר האופרה החליטה להשאיר בחוץ. "לאות מחאה יצאו כל המבקרים", דיווח "הארץ".

בינתיים הגיעה הידיעה למערכת "דבר", שם התקשרו להזעיק את המשטרה אל שערי הבימה. "הקצין צבי קדמי והסמל נוסוביץ ביקשו להשפיע על הנהלת האופרה שתחזור בה מעמדתה", דיווח "הארץ"; אבל כמו אגודת העיתונאים ימים קודם לכן, כעת גם המשטרה ספגה את סירוב ההנהלה מידי "מר ש. אבן-זוהר", שיצא אל מחוץ לאולם כדי לשאת ולתת עם השוטרים.

הקצין קדמי והסמל נוסוביץ כבר אמרו ללכת משם, אבל מבקרי המוסיקה לא ויתרו. עכשיו דרשו מהשוטרים "לסייע להם בכוח, כדי שיוכלו להיכנס להצגה על סמך הכרטיסים שקנו". האופרה לא נשארה חייבת, ועירבה את שר המשטרה בכבודו ובעצמו.

לא עזר כלום למבקרים. "הואיל ושר המשטרה ביקש למנוע הפרעת ההצגה על ידי שימוש בכוח", דיווח "הארץ", "הורה לקצין לייעץ למבקר הנפגע, שיגיש תביעה אזרחית נגד הנהלת האופרה על הנזק שנגרם לו והודיע, שהקצין והסמל יופיעו כעדים במשפט".

בעיתון "דבר" הופיעה הידיעה באותן מלים ממש, תחת הכותרת "שערוריית התנקשות בחופש הביקורת". כבר למחרת התכנסה אגודת העיתונאים לישיבה דחופה כדי להוקיע את המקרה, ו"הוצעו כמה הצעות הקשורות בפעולות למען חופש הביקורת". היועץ המשפטי של האגודה התכונן להגשת תביעה משפטית, וראש קבוצת סדרני "הבימה" "צלצל למזכירות אגודת העיתונאים והודיע בשם סדרני ?הבימה', שהם לא הפריעו לאיש מהמבקרים להיכנס להצגה", עדכן "הארץ", "אלא שהנהלת האופרה העמידה אנשים מיוחדים לשמירה ואלה מנעו את כניסת המבקר המוסיקלי של ?דבר'".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ