לילי גלילי
לילי גלילי

ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר ביקשה בשנת 1958, בעת כהונתה כשרת החוץ, להנהיג סלקציה בקרב העולים מפולין, במטרה למנוע הגעת נכים וחולים לישראל - כך עולה ממסמך שנתגלה באחרונה בארכיון משרד החוץ.

"בועדת התיאום הועלתה הצעה לומר לממשלת פולין שברצוננו להנהיג סלקציה בעליה, שכן לא נוכל להוסיף לקבל חולים ונכים", כתבה מאיר במסמך אשר יועד לשגריר ישראל בפולין כתריאל כץ ואשר סווג "סודי ביותר"; "אנא דעתך אם אפשר להסביר זאת לפולנים מבלי לפגוע בעליה".

המסמך, שנכתב באפריל 1958, זמן קצר אחרי שנכנסה מאיר ללשכת שרת החוץ, נחשף על ידי הפרופ' שמעון רודניצקי, היסטוריון פולני מאוניברסיטת ורשה שעסק בשנים האחרונות באיתור מסמכים המתעדים את יחסי ישראל-פולין בשנים 1967-1945. המסמך לא היה מוכר עד כה וחוקרי העלייה ההמונית מפולין, שהתרחשה בשנים 1958-1956, לא ידעו על הכוונה להטיל סלקציה על יציאתם של היהודים, שורדי שואה ויוצאי מחנות ריכוז.

"ועדת התיאום", המוזכרת במסמך, היא ועדה משותפת לממשלת ישראל ולסוכנות היהודית.

התחקיר שעשה רודניצקי, בשיתוף עם צוות חוקרים ישראלי בראשות הפרופ' מרקוס זילבר מחיפה, יצא כבר לאור בפולנית.

הגרסה העברית של הספר תצא לאור בעוד כמה חודשים. עם זאת, המסמך המציע את החלתה של הסלקציה אינו כלול בספר, משום שלא היתה לו השפעה על היחסים בין שתי המדינות.

"על אף ריבוי מסמכים בסוגיית ההגירה, לא מצאנו בארכיונים בישראל ובפולין - שם פתחו בפנינו גם את ארכיון המפלגה - כל המשך לפנייה זאת של גולדה לשגריר בפולין", אמר רודניצקי ל"הארץ"; "במובן זה, המסמך נותר עניינה הפנימי של ישראל".

למרות זאת, רודניצקי מודה כי תוכנו של המסמך הכה בו בתדהמה כחוקר וכיהודי. "זהו מסמך ציני מאוד", אומר רודניצקי; "ידוע שגולדה היתה פוליטיקאית ברוטאלית שהגנה על אינטרסים יותר מאשר על בני אדם".

השגריר כץ הלך לעולמו לפני כ-20 שנה, ולא נמצאה כל הוכחה שעשה דבר מה בעניין פנייתה זו של שרת החוץ מאיר.

העלייה מפולין בשנים 1958-1956, המכונה גם "עליית גומולקה", היתה גל עלייה שני מפולין אחרי מלחמת העולם השנייה. בשנים אלה, של הקלות מפליגות על יציאת היהודים מהמדינה, הגיעו לישראל כ-40 אלף מיהודי פולין.

בגל העלייה הראשון, בשנת 1950, מנעה פולין את יציאתם של כל מי שהוגדרו "בעלי מקצועות חיוניים לכלכלה ולחברה הפולנית", ובהם רופאים ומהנדסים יהודים. עם עלייתו לשלטון של הנשיא ולדיסלב גומולקה ותחילת מה שכונה "עידן ההפשרה", התירה ממשלת פולין גם את יציאתם של בעלי המקצועות המבוקשים יותר, ועודדה גם יציאת יהודים שתפסו עמדות בכירות במנגנוני המפלגה.

"עד 1950 אכן היתה סלקציה מצד הפולנים על בסיס של מקצועות מבוקשים", אומר רודניצקי; "אחרי 1956 לא הטילו הפולנים הגבלות, ובוודאי לא שלחו לישראל במכוון נכים וזקנים. זהו סיפור ישראלי ולא סיפור פולני".

יש לציין כי בשנים שאליהן מתייחס המסמך שנחשף כעת היו גלי עלייה לישראל גם ממדינות אחרות, בממדים שהכבידו על מערכות המדינה הצעירה. על פי הנתונים הסטטיסטיים מהתקופה המדוברת, היה שיעור העולים ביחס לגודל האוכלוסייה של ישראל דומה לזה של שיאי העלייה ההמונית מברה"מ לשעבר בשנים 1999-1990.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ