הרצל, בן גוריון, בגין ורבין יחליפו את שרת, עגנון ובן צבי

בנק ישראל הודיע כי יחליף את שטרות הכסף הנוכחיים בסדרת שטרות חדשה, כדי למנוע זיופים. נגיד הבנק, סטנלי פישר, החליט לא להוסיף שטר של 500 שקלים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, החליט לאחר שורה של דיונים בבנק, להחליף את סדרת שטרות הכסף הנוכחית בסדרה חדשה עם אותם סכומים, אולם עם גרפיקה ואישים שונים. ההחלפה צפויה להתבצע במהלך השנתיים הקרובות.

במקום התמונות של ראש הממשלה לשעבר, משה שרת, הסופר ש"י עגנון, והנשיאים לשעבר, יצחק בן צבי וזלמן שז"ר, המופיעים על השטרות הנוכחיים, יופיעו על השטרות החדשים הוגה המדינה, בנימין זאב הרצל, ושלושה ראשי ממשלה לשעבר, דוד בן גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין.

בנק ישראל החליט, לאחר מספר דיונים, לא להנפיק שטר חדש של 500 שקל, כפי שהוצע מספר פעמים, מסיבות שונות.

בנימין זאב הרצל ודוד בן גוריון כבר הופיעו בעבר על שטרות כסף. הרצל על שטר של 100 לירות ישראליות ובהמשך על שטר של עשרה שקלים, ובן גוריון על שטר של 500 לירות ישראליות ואחר כך על שטר של 50 שקל.

סדרת השטרות הקיימת היא מ-1999. לפני כשנה וחצי הוצא באופן ניסיוני שטר חדש של 20 שקל, במתכונת כמעט זהה לשטר מ-1999, אולם הוא הודפס על פולימר (פוליפרופילן דו-צירי) במקום על נייר העשוי כותנה. הניסוי עם השטר החדש הצליח וייתכן כי הסדרה החדשה תודפס כולה על פולימר.

הבלאי של שטר העשוי מפולימר קטן בהרבה מהבלאי של שטרות המודפסים על נייר. כך למשל, שטר ה-20 שקל המודפס על נייר מתבלה בממוצע תוך כשנתיים, לעומת משך חיים של 5.4 שנים לשטר מפולימר. במשך כל זמן קיומו של השטר מפולימר איכותו והמראה שלו נשמרים, מה שלא ניתן לומר על השטר מנייר.

עם זאת, עלות שטר מפולימר גבוהה פי 1.5 מעלות שטר המודפס על נייר. מסיבה זו טרם התקבלה בבנק ישראל הכרעה סופית אם השטרות החדשים יודפסו על נייר או על פולימר.

בסדרה החדשה יהיו סימני ביטחון מהמתקדמים ביותר בעולם, כדי למנוע זיופים. במדינות מתוקנות נוהגים בדרך כלל להחליף שטרות מטעמי ביטחון כל 10-12 שנים. לדברי בנק ישראל, הסדרה החדשה, שייצורה יימשך כשלוש שנים, תהיה בקדמת הבמה הטכנולוגית בכל הנוגע למלחמה בזיופים. אמצעי הביטחון יהיו ידידותיים לציבור, כדי שניתן יהיה לזהות בקלות יחסית כסף מזויף.

את ההחלטה להוציא סדרת שטרות חדשה מקבל נגיד בנק ישראל, בהתאם להמלצות ועדה מיוחדת הפועלת לצדו של הבנק, שתפקידה הוא לקבוע הוצאת סדרות כסף חדשות, כולל מעות ומטבעות.

בראש הוועדה עומד מאז מארס האחרון, שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל. קודם למינויו של טירקל עמד בראש הוועדה, במשך 12 שנים, שופט בית המשפט העליון בדימוס גבריאל בך.

למעשה, עוד בעידן בך התקבלה ההחלטה להנפיק סדרת שטרות חדשה, אך הוועדה לא הצליחה להגיע להחלטה בנוגע לזהות האישים שיונצחו על השטרות. משפחתו של מנחם בגין התנגדה בעבר להנצחת דיוקנו על השטרות, ולא ברור מה תהיה עמדתה כעת.

בוועדה 12 חברים הפועלים בהתנדבות. בין חברי הוועדה מומחים בתחומים שונים: אנשי רוח, גרפיקאים, עיתונאים, אריכאולוגים, אדריכלים ועוד. הוועדה קובעת, בין היתר, אילו תמונות יופיעו משני צידי השטרות ואת הגוון השולט בהם. אתמול הצטרף שר האוצר, יובל שטייניץ, לנגיד בנק ישראל, הפרופ' פישר, וחתם כחוק על ההחלטה להדפיס את סדרת שטרות החדשה.

לישראל אין מטבעה להדפסת שטרות כסף ולהטבעת מטבעות. ישראל מדפיסה את שטרותיה במטבעה המרכזית של הולנד, תוך כדי נקיטת אמצעי זהירות ופיקוח הדוקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ