במקום להנמיך את כיכר דיזנגוף, עיריית תל אביב תשקיע מיליון שקלים בשיפוצה

בטרם התחייבה לאונסק"ו על החזרת הכיכר למצבה ההיסטורי, קבע בית המשפט כי על העירייה לשפץ את מזרקת "אגם" המוזנחת

נועה קושרק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נועה קושרק

עיריית תל אביב-יפו מתכננת להקצות השנה כמיליון שקלים לשיקום מזרקת אגם המצויה בכיכר דיזנגוף. זאת, למרות שכבר התחייבה בעבר להרוס את הכיכר ולבנותה מחדש במפלס הרחוב.

מעיון בתקציב הבלתי רגיל המתוכנן לשנת 2010 (שטרם אושר אך צפוי לכך בישיבת מועצת העירייה שתתקיים בסוף החודש) עולה כי הפרויקט יכלול החלפת לוחות חשמל, מערכות בקרה ומערכות נוספות וחידוש צבע. בבדיקה עם העירייה אתמול עלה כי עם סיום השיפוץ, המזרקה צפויה לחזור "למצבה הראשוני ולייעודה המקורי - מזרקה המשלבת מופעי אש, מים וקול", כך ע"פ העירייה. עוד נמסר מהעירייה כי משך השיפוץ יימשך כמה חודשים ויסתיים עד סוף השנה.

הפסל של אגם הוצב בכיכר דיזנגוף בשנת 1986 - שמונה שנים לאחר הגבהתה של הכיכר למפלס גבוה ממפלס הרחוב (זאת בשל עומסי תחבורה ברחוב דיזנגוף) - ועורר ויכוח נוקב. עם השנים המזרקה הלכה והוזנחה, וכיום לא מתקיימים המופעים האור-קוליים המדוברים.

עורך דינו של אגם, ישי בית און, סיפר אתמול ל"הארץ" כי כבר לפני כשבע שנים פנה אגם לבית המשפט, על מנת שזה יחייב את העירייה לשקם את המזרקה ולתחזקה. בהמשך אף הושגה הסכמה בתוקף החלטה שיפוטית שהמזרקה תשופץ. שיפוץ כזה, מציין בית און, אכן קרה כעבור כשנתיים, אולם בצורה לא ראויה שלא השיגה את המטרה, מה שגרם לאגם להגיש לפני כשנה וחצי בקשה נוספת בגין ביזיון בית המשפט. לאור הבקשה, הושגה הסכמה חדשה לשיפוץ נוסף של המזרקה ש"יחזיר עטרה ליושנה".

אגם עצמו מציין כי נתקל בגישה חיובית של העירייה וכי הוא מתכוון לעזור לעירייה בשיפוץ הפסל.

ההחלטה החדשה כבר מעוררת מחאה: חברי "החזית להורדת כיכר דיזנגוף" (פורום פעילים המונה בין היתר אדריכלים ומהנדסים ונתמך ע"י נבחרי ציבור שונים) שיגרו מכתב לראש העירייה, רון חולדאי, בו הם מוחים על השיפוץ המתוכנן, ומציינים כי מדובר ב"הצהרה חד משמעית" של העירייה על כך שאינה מתכוונת להנמיך את הכיכר למפלס הרחוב.

הפעילים הציגו מסמך שהוציאה העירייה במסגרת ההכרזה על "העיר הלבנה" בתל אביב כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו ובו נכתב כי התוכנית היא שהכיכר תונמך בחזרה למפלס הרחוב. לדברי מור גלבוע, ממובילי המאבק, ההחלטה על שיפוץ המזרקה צריכה הייתה להילקח במסגרת ההחלטה על עתיד הכיכר.

מעירית ת"א-יפו נמסר: "אין כל קשר בין שיקום המזרקה של יעקב אגם, ע"פ החלטת בית משפט, לבין קיומם של דיונים לשיפוץ עתידי של הכיכר. השמשת המזרקה תכלול את החזרתה לייעודה המקורי. לגבי שיפוץ הכיכר - בעירייה התקבלו מספר הצעות, אולם טרם התקבלה החלטה בדבר כיכר דיזנגוף. החלטה זו תתקבל לאחר השלמת בדיקות ההיתכנות לנושא. נציין כי פניות של יזם כזה או אחר, המתקבלות חדשות לבקרים בעירייה, אינן בגדר הצעה רלוונטית שיש כעת לדון בה. עם זאת, נושא כיכר דיזנגוף הוא נושא חשוב וראוי לדיון, בו ישולבו גם הליכי שיתוף ציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ