חמושים השתלטו על בית ספר בכפר עקב במזרח י-ם

אב זועם וחבריו התפרצו אתמול לבית ספר בכפר, היכו את המנהל וכלאו התלמידים כשלוש שעות. המשטרה סירבה להיחלץ לעזרתם

ניר חסון
ליאל קייזר
בהכנת הידיעה השתתפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ליאל קייזר
בהכנת הידיעה השתתפה

בית הספר לבנים בכפר עקב שבמזרח ירושלים הושבת אתמול (שלישי) במשך כשעתיים, לאחר שאב זועם וחבריו החמושים התפרצו אליו, היכו את המנהל וכלאו את התלמידים במשך כשלוש שעות.

אתמול בצהריים הגיעו שבעה חמושים לבית הספר ופרצו למשרדו של המנהל. אחד מהם, אביו של ילד שלטענתו נפצע בבית הספר בשל רשלנות המנהל. הגברים שהיו חמושים באקדחים וסכינים איימו על צוות המורים וההנהלה ונעלו את דלתות בית הספר כש-400 תלמידים נמצאים בפנים. במשך מספר שעות נמשכה האלימות בין כותלי בית הספר, אך משטרת ירושלים נמנעה מלהתערב בנעשה.

הבוקר החליט ועד ההורים בבית הספר להשבית את הלימודים במחאה על המעשה ועל אזלת היד של הרשויות הישראליות. "זה הדבר הטבעי ביותר שיכול הורה לעשות במקרה כזה, אנחנו פוחדים על הילדים", אמר חבר העודה עדל אבו ליבדה.

המשטרה לא נכנסה לכפר

אין זה מקרה התקיפה הראשון בבית הספר; לפני כחודש וחצי גילה המנהל שעל דלת בית הספר נורו ארבע יריות כ"אזהרה". בעקבות המקרה פנה מנהל בית הספר לעיריית ירושלים כדי שיציבו שומר במקום, אך הדבר לא נעשה. כפר עקב נותר שטח הפקר בין ישראל לרשות, מחד הוא בתוך השטח המוניציפאלי של ירושלים ונאסר על הרשות הפלסטינית לפעול בתוך הכפר, ומאידך נמצא הכפר מעבר לגדר ההפרדה והרשויות הישראליות נמנעות מלפעול בכפר.

גורמים בירושלים מסבירים שבכפר עקב, כמו בשטחים אחרים שנותרו מעבר לגדר נוצר מצב של "כל ד'אלים גבר". "הבעיה מתחילה בכוחות הביטחון, יש שם סטטוס לא ברור ולא חוקי של אחריות ביטחונית של הצבא במקום המשטרה", אומר גיא ארליך, סגן מנהל המינהל הקהילתי עוטף ירושלים, "בעקבות כך שאר השירותים, כמו בזק והעירייה לא יכולים להיכנס. מצד אחד נוצר מצב אזור ללא חוק וללא סדר, אנשים מפחדים להסתובב בלילה ברחובות. לפני שנה תושבים תפסו גנב כבלים של בזק, הם הזמינו את המשטרה, שלא הגיעה ובסוף מסרו אותו לידי המשטרה הפלסטינית".

בתגובה הרשמית של עיריית ירושלים נמסר כי "מדובר במקרה חריג וחמור ביותר. מינהל החינוך בעיריית ירושלים הורה למנהל להעביר את הנושא באופן מיידי לטיפול המשטרה". סגן ראש העיר פפה אללו אמר בתגובה "זו לא הפעם הראשונה שמשטרת ישראל איננה נכנסת לכפר בהתאם לצורך או לבקשת התושבים. במקרה זה רבה החשיבות מאחר שמדובר במוסד חינוכי, ומגיעים לו כל השירותים כולל שמירה". לדברי אללו, הגיעה העת לבחון ברצינות את העברת הכפר לשליטה ביטחונית פלסטינית.

המשטרה: לא היה ניסיון השתלטות

במשטרת ירושלים דחו היום את הטענות, לפיהן היה ניסיון השתלטות של חמושים על בית הספר. לדברי המשטרה, מדובר בתקיפה של מנהל ביה"ס בידי חשוד שזהותו ידועה למשטרה על רקע פיטורי אחי החשוד על-ידי אשתו של מנהל ביה"ס, המשמשת כמנהלת בבי"ס אחר. במהלך הקטטה בין המנהל לחשוד נגרם נזק לדלת המשרד, שרת ביה"ס הפריד בין השניים והחשוד נמלט מן המקום. "ההודעה על תקיפת המנהל הגיעה למחוז ש"י וזה פעל במהירות כדי לודא את אמיתותה ובמקביל העביר את ההודעה למשטרת ירושלים", נמסר, "מפקד התחנה והחוקרים ביקשו מן המנהל להתלונן על מנת שיוכלו לפתוח בחקירה, האיש הגיע לתחנה אך חזר בו. הבוקר הפצירו בו שוב שיתלונן והוא עשה זאת, בעקבות כך נפתחה חקירה.

"זו דוגמה נוספת להתפרקות המוחלטת של הרשויות הישראליות מלמעלה מ-50 אלף תושבי העיר שנותרו בצדה השני של החומה", אמרו בעמותת עיר עמים בתגובה למקרה. "אם עד עכשיו הייינו עדים לקריסה המוחלטת של השירותים המוניציפאלים באזורים האלו, עכשיו אנחנו רואים עליית מדרגה חמורה בהפקרה של הביטוח האישי של התושבים, שהם חלק מאותה ירושלים מאוחדת שכל כך רבים בישראל עדיין נשבעים בשמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ