אלי אשכנזי
אלי אשכנזי

ד"ר עמית דולב ורפי ניניו, דודו, זוכרים שכאשר היו ילדים, ביום הכיפורים, כשכבר היו כמעט מעולפים מרעב וצמא, היו נשכבים על אדן החלון הרחב של בית כנסת "הסניור" ומביטים בטיילת של טבריה ובכנרת. שניהם, צאצאיו של "הסניור", רבי חיים שמואל הכהן קונורטי, עמדו בסוף השבוע שעבר בבית הכנסת העתיק - משרידיה האחרונים של טבריה הישנה. מצד אחד חונק את המתחם בית מלון ומצדו האחר הוא אפוף אדי טיגון של מזללת המבורגרים. את הכנרת כבר לא רואים מהחלון.

בית הכנסת הישן ממשיך לפעול ומתקיימות בו תפילות באופן לא סדיר, עם מאמצים רבים של המשפחה. אבל חצר מגורי המשפחה, "חצר ניניו" - שריד אחרון לחצרות המגורים שאפיינו את טבריה בעבר - מתפוררת. מרצפות משושות מצוירות, תקרה גבוהה הבנויה משתי קשתות מוצלבות, כוכים עם ארונות עץ מעוטרים בנגרות עדינה - כל אלה מנסים להזכיר משהו מהחיים היו פעם על שפת הכנרת. מתחת לאותן קומות יש מרתף ומקווה עתיק, שבקרוב ינוקו וישומרו.

"חצר ניניו היתה מקום חשוב בטבריה העתיקה, חלק מרכזי בעיר. לאוסף הספרים כאן היתה חשיבות גדולה מאוד. מי שגר בחצר היה אחראי גם על בית הכנסת", אומרים ניניו ודולב. ניניו הוא דור שביעי לסניור שהקים את בית הכנסת, לפני 173 שנים. דולב הוא דור שמיני. דולב וניניו הקימו את עמותת חצר ניניו, ובאחרונה הצליחו לרתום כמה גופים להצלת המתחם. השבוע החלו עבודות השימור בתמיכת עיריית טבריה, החברה הכלכלית טבריה והמועצה לשימור אתרים בישראל.

סיפור בית הכנסת וחצר המגורים יוצגו בעוד שבועיים בכנס טבריה, "עבר מצמיח עתיד", שיעסוק בשימור אתרי מורשת בעיר. לדברי ראש העיר טבריה, זוהר עובד, "שימור אתרים בעלי חשיבות היסטורית למורשת היהודית הוא מיעדיה של התוכנית העירונית המקיפה - ?עבר מצמיח עתיד', שבמסגרתה משולבת הקהילה כולה בפרויקטים לחיזוק הקשר לעברה של טבריה ועיבוי מערך התיירות העירוני".

הסניור נחשב לאחד מגדולי חכמי טבריה במאה ה-19, והטביע את חותמו על קהילת העיר שנים רבות. הוא נולד בסופיה ב-1792, בא לטבריה בגיל 45 ולקח חלק מרכזי בקימום הריסות העיר לאחר רעידת האדמה הגדולה ב-1837. אז גם הקים את ביתו ובצמוד לו בית כנסת. במשך השנים יצא למסעות בתור שד"ר (שליח דרבנן) לאיסוף תרומות בקהילות יהודיות, קיבץ גם ספרים וכתבי יד נדירים והביאם לבית הכנסת בטבריה.

בשנת 1841 שב הסניור חולה ממסעותיו בטורקיה, איטליה ורומניה ומת בטבריה. מאז התגוררו בחצר ניניו צאצאי המשפחה. "בני המשפחה גרו כאן מדור לדור, בדומה לקסבות של שכם, חברון או פקיעין - חצר בתוך חצר, בית בתוך בית", מסביר דולב.

ב-1948, עם כיבוש טבריה ועזיבת הערבים, ננטשה העיר העתיקה. מרבית העיר נהרסה, אבל בתי הכנסת, כמו "הסניור" וחצר המגורים הצמודה, נותרו על מקומם. "רחמון ניניו החליט שהוא לא עוזב, הוא שב הנה עם הספרים העתיקים וחי כאן כמו בסיפורים של ש"י עגנון", אומר דולב. "המתחם הלך והידלדל. תושבים כבר לא היו ומתפללים לא פקדו את המקום. הוא עבד כחייט וגידל שלושה ילדים". ב-1981 פרצו לחצר שודדים ודרשו ממנו כסף. מהמכות שספג מת רחמון. החצר נותרה שוממה.

דולב וניניו אומרים כי "בימי חול כבר אין כאן תפילות, אבל בחגים ובשמחות משפחתיות אנחנו מקפידים לבוא. זה הבסיס של המשפחה". התרוקנות המקום והשמועות על ספרים עתיקים ונדירים משכו לבית הכנסת לא אחת גנבי יודאיקה ששמו ידם על עשרות ספרים.

"היתה אמונה שמי שגונב ספרים מהמקום ישותק. פעם האמונה הזאת הרתיעה ואף אחד לא העז להוציא ספרים", אומר ניניו. "אבל בשנים האחרונות אין אמונה ואין ערכים והגנבים, ובהם גם אברכים, לא חששו לפרוץ הנה". עם השנים קמו ונפלו יוזמות לשיקום המתחם. באחרונה גייסו המועצה לשימור אתרים בישראל ועיריית טבריה חצי מיליון שקלים לעבודות הצלה ושימור, ועמותת חצר ניניו זכתה לייעוץ מהמרכז לטיפוח יזמות בטבריה כדי שהמקום "ישמר את ההיסטוריה וגם יישא את עצמו כלכלית", לדבריהם.

שמעון צפריר, מנהל מחוז הצפון במועצה לשימור אתרים בישראל אומר כי "לשימור המקום הזה יש חשיבות עליונה; זהו השריד האחרון לאורח החיים בטבריה במשך כ-300 שנים. טבריה היא עיר עם נכסים שימוריים אדירים, וזו הסנונית הראשונה בשימורם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ