בניין שלם במרכז ת"א יאוכלס במשפחתונים במחירים מוזלים

בזכות צוואת אשה ערירית:

נועה קושרק
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נועה קושרק

בניין במרכז תל אביב שהורישה גברת אמידה ללא צאצאים לעיריית תל אביב עתיד להפוך בתחילת שנת הלימודים הבאה למרכז של משפחתונים, שיושכרו בו דירות במחירים ברי השגה אך ורק למי שיתחייב לפתוח בו משפחתון. על פי התכנון, בחודשים הקרובים ישופץ הבניין ודייריו הרגילים יפונו, כדי להשכירו למשפחתונים. סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק המשאבים לגיל הרך, מיטל להבי (מרצ), סיפרה אתמול ל"הארץ" כי בתקופה הקרובה תבדוק העירייה הצעות מחיר לשיפוץ.

העירייה קיבלה במתנה בירושה את מושא החלומות של צעירים רבים, ולא רק הם: שמונה דירות של שלושה חדרים בבניין ישן ברחוב פרץ חיות בעיר, סמוך לקניון דיזנגוף סנטר. בעירייה אמרו אתמול כי הבניין היה שייך לאבא וריקה אלבר, בני זוג ללא ילדים. בשנת 2003 נפטרה האלמנה ריקה אלבר, ולאחר מכן התקבלה בעירייה הודעה מרשם הצוואות כי צוואתה של אלבר, משנות ה-70, מעבירה את המקרקעין לעיריית תל אביב לטובת הקמת בית תינוקות. את יתר רכושה הורישה אלבר למשרד הביטחון.

לאחר מאבק משפטי קיבלה העירייה את הבניין ומאז היא משכירה את הדירות ומפנה את דמי השכירות לקרן שתקיים את ההקדש לבית התינוקות. "בהתחלה נראה היה שעלויות השיפוץ של המבנה לטובת מטרת ההקדש דורשות מהלך מורכב ויקר ולכן הוחלט לפנות למהלך של מכירת הבניין, ובכספי התמורה להשתמש כדי לקיים את הצוואה במיקום אחר", מספרת להבי. לדבריה, בחודשים האחרונים הוחלט לעצור את המכירה המתוכננת ולנסות ליישם את ההקדש במיקום המקורי. "מדובר במיקום אסטרטגי", אומרת להבי. "מסקר שערכנו בעירייה, עולה שבמרכז ובצפון העיר היקף המשפחתונים ומעונות היום שמחירם בפיקוח עומד על 10% מהילדים בלבד, ומאות שמנסים להתקבל למוסדות המסובסדים נדחים".

בבניין יוקמו בשלב הראשון עד 12 משפחתונים. אלו שיוקמו בקומות הנמוכות יהיו מפוקחים ויציעו את שירותיהם במחירים נמוכים יחסית, של כ-1,700 שקל לחודש לפני סבסוד. היתר, בקומות העליונות, יהיו ככל הנראה פרטיים, משום שעל פי התקן של משרד התמ"ת לא ניתן למקמם בקומות הגבוהות ללא מעלית. מחירי השכירות, מבטיחה להבי, יהיו ברי השגה - כ-2,000 שקל לחודש.

נכון לעכשיו מדובר עדיין במענה ראשוני בלבד לבעיית המחסור בפעוטונים באזור מרכז העיר, משום שתוכנית הבניין מייעדת אותו למגורים ולא למעונות. לכן, יתאפשר לשוכרי הדירות לפתוח משפחתונים של חמישה ילדים לכל היותר. בעתיד, תיבחן האפשרות של שינוי תוכנית בניין העיר באופן שיאפשר להסב את המבנה לציבורי.

להבי מסכימה כי ייתכן שהצעד אינו יעיל כלכלית, שכן ניתן אולי היה למכור את הבניין הממוקם באזור האטרקטיבי ובכסף לפתוח מעונות גדולים יותר. אולם, לדבריה, מדובר ביותר מצורך כלכלי ויש לתת מענה באותו אזור. "החשש שלי הוא שאם היינו מוכרים את הבניין, התקציב היה נבלע בפרויקטים מתוכננים בלאו הכי", מסבירה להבי. "תמיד רואים ומתעסקים בפן הכלכלי, אבל כאן יש מסר חברתי. אז אל תשפטו את העירייה ותזקפו לחובתנו את חוסר הכלכליות. במקום זה תזקפו לזכותנו הפעם את עשיית הצדק החברתי. זה צעד שלא נעשה באף עיר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ