מצבה של בת-ים ערב כניסתו של שלמה לחיאני לתפקיד ראש העיר בסוף שנת 2003 היה גרוע. על העירייה העיקו חובות ענק שהקשו עליה לספק שירותים לתושבים, העיר סבלה מתדמית בעייתית ותושביה התלוננו על הזנחה ועל לכלוך. בשש השנים שחלפו מאז שנבחר לתפקיד, הצליח לחיאני להוציא את בת-ים מהבוץ ולשנות את פניה. הוא זכה לפופולריות עצומה בקרב התושבים, שבחרו בו שוב ברוב של יותר מ-86%. אולם, על כהונתו המוצלחת העיבו כבר מימי כהונתו הראשונים כמה פרשות ששמו נקשר בהן - חקירות משטרה ואזכורים בלתי מחמיאים בדו"חות שפרסם מבקר המדינה.

לחיאני ירש מקודמו בתפקיד, יהושע שגיא, גירעון מצטבר של 171 מיליון שקל. בנוסף לחוב הענק, את שנת 2003 לבדה סיימה העירייה עם גירעון של 73 מיליון שקל בתקציב. עם כניסתו לתפקיד גיבש לחיאני תוכנית התייעלות שכללה פיטורי מאות עובדים, פרישה מוקדמת של עובדים וביטול משרות. במקביל, פעל לחיאני ליצירת הכנסות נוספות לעיר ולשיפור גביית הארנונה.

עד סוף הקדנציה הראשונה שלו, בסוף שנת 2007 צמצם לחיאני את הגירעון המצטבר של העירייה והוריד אותו ל-94 מיליון שקל בלבד. בשנים האחרונות עמד לחיאני גם מאחורי תנופת בנייה ופיתוח בבת ים. ביוזמתו עודדה העירייה יזמי נדל"ן להשקיע בעיר ונעשו פעולות לשיפור תדמיתה. כתוצאה מכך, עלה ערך הנדל"ן בעשרות אחוזים וההגירה השלילית שהעיר סבלה ממנה שנים הצטמצמה באופן משמעותי. לבסוף, המאמצים הביאו לא רק לעצירת מגמת ההגירה אלא גם לבואם של תושבים חדשים ואיכותיים. לאחרונה אף אושרה בעירייה תוכנית לבניית 900 יחידות מגורים בעיר, כחלק מתוכנית להקמת שכונה חדשה שבה 3,000 יחידות דיור.

מי שיודעים להעריך היטב את תמונת המצב הזאת הם תושבי העיר. ממש אתמול התייצבו כמה מהם כדי לתלות שלט בכניסה לעירייה, בדיוק בשעה שבשעריה המשיכו לצאת ולבוא חוקרי יאח"ה שהחרימו מסמכים ומחשבים. "שלומי לחיאני: הלב והנשמה של בת ים", נכתב בשלט בפשטות. לידו התאספו תושבים, עסקנים ועובדי עירייה לשעבר, שהחלו בוויכוח סוער על החשדות סביב מעשי ראש העירייה ומקורביו.

לתושבי בת-ים מדובר בפזמון חוזר: שוב לחיאני בכותרות, שוב פרסומים על חשדות למנהל לא תקין, שוב התקשורת באה ושוב המוטו החוזר מצדם - כן אשם או לא, לחיאני הוא ראש העירייה הכריזמטי והמקדם ביותר שהיה בעיר זה שנים.

מהצד האחד עמדו הנצים: "למה האנשים תומכים בו?" שואלת גילה שם טוב. "רואים קצת דשא, קצת פרחים, קצת ספסלים. אימא שקצת מפנקת ואחר כך הורגת במכות זו אימא? לא". מהצד השני עמדו המגוננים: "הוא אחלה, נשמה טהורה", אומרת תושבת בשם אילנה, "היום עוברים בטיילת וטוב לך". בתווך עמדו אנשים כמו רבקה אבני, תושבת ותיקה: "עד כמה שידוע לי הוא ראש עיר מעולה, אבל התפוח יפה מבחוץ וייתכן שרקוב מבפנים".

גם בפרלמנט הגברים הבת-ימי שהתאסף במסעדה שמנהל אחיו של לחיאני, גדי, על החוף נשמע ריבוי דעות בשיחת היום. "קודם כל, הוא טוב לעיר", אומר אהוד לולי, תושב העיר 40 שנה. "אבל אם הוא נתפס בקלקלתו, הוא צריך להיענש. אם הוא אשם, אם נצדד בו אז אנחנו שליליים כמוהו", הוא פוסק. "שיהיה הגנב הכי גדול בעולם, אבל הוא טוב לעיר", מכריז מנגד חברו מרסל ומוסיף: "יש דבר אחד ברור: לפני כמה שנים בת-ים הייתה בשיא השפל. מאז שהוא ראש עיר היא מתפתחת. פעם היינו מתביישים להגיד שאנחנו בת ימים. היום לא".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ