הרב שהתיר אלף עגונות

מה הקשר בין פסיקותיו של הרב עובדיה יוסף בעניין התרת העגונות של נעדרי מלחמת יום הכיפורים, לפרשת החיילים החטופים בלבנון

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בסוף 1973, אחרי מלחמת יום הכיפורים, קיבל הרב הראשי לישראל, עובדיה יוסף, פנייה מהרב הצבאי הראשי, תא"ל מרדכי פירון. על הפרק היו כמעט אלף תיקים של נעדרי צה"ל שנשארו בשטח, כולם גברים נשואים. הרב יוסף, שהיה בתחילת דרכו כרב ראשי אך התבלט כפוסק בעל שיעור קומה, נטל על עצמו את אחת המשימות ההלכתיות הסבוכות ביותר מאז קום המדינה, והתמנה לאב "בית הדין לענייני עגונות" של צה"ל שפעל במהלך 1974.

בחיבורו ההלכתי העצום "יביע אומר" הקדיש הרב יוסף שני פרקים נרחבים לפרשת העגונות, ולעקרונות ההלכתיים שלפיהם התיר הלכה למעשה כאלף נשים נשואות על סמך עדויות שונות, חלקיות, שבעליהן מתו.

עגינות היא נושא הלכתי סבוך, שפוסקי הלכה רבים מתרחקים ממנו בעיקר מחשש שיתירו בטעות אשה שבעלה חי ויום אחד ישוב לביתו. במבוא לתשובתו, שנכתבה בשבט תשל"ד, הסביר הרב את חשיבות התרת העגונות, ושיגר עקיצה אל רבנים שברחו מתפוח האדמה ההלכתי הלוהט הזה: "ידעתי דרך קצת חכמי דורנו, דרך ישכון אור, להסתלק מכל ספק שבעולם כדי שתעלה בידם הלכה פסוקה וברורה עד שלא ייפול בה דבר מחלקי הסותר; ואמנם דרכם טובה וישרה בכל שאר הוראות, אבל בעיגונא דאיתתא (בעגינות האשה; י"א) לא כן אנוכי עמדי, רק אנוכי הולך בעקבי הצאן רבותינו הראשונים והאחרונים, שביקשו צדדים וצדי-צדדים בכל מאמצי כוחם להקל בעיגונא דאיתתא".

"הרב יוסף נקרא לאחת ממשימותיו השיפוטיות הדרמטיות וההומניות הגדולות, וממילא לאחת ממשימותיו הישראליות ביותר", כתב שנים אחר כך העיתונאי אדם ברוך בספרו "סדר יום". "הפוסק החרדי פעל כאן כמעבדה מודרנית (...) פעילותו ההלכתית בעניין העגונות היתה מופת הומני ומופת הלכתי. פעולת עומק בתוך החברה הישראלית בכללותה".

כעת עשוי הרב יוסף להיקרא שוב למשימה דומה. מבחינתו, פרשת השבויים היא קודם כל החשש מפני עגינותה של קרנית גולדווסר, אשתו של אהוד. ביום ראשון האחרון, התחנה הראשונה במסע המפרך והטעון שאליו יצאו בני משפחות גולדווסר ורגב בירושלים, היתה רחוב הקבלן 45, ביתו של מנהיג ש"ס. בני המשפחות ביקשו מהרב להורות לארבעת שריו להצביע בעד עסקה עם חיזבאללה, ואולם מעורבותו בפרשה תהיה כנראה עמוקה הרבה יותר. המפתחות נמצאים בידיו גם במקרה שעסקת חילופי השבויים כלל לא תובא לממשלה.

הרב הצבאי הראשי, תא"ל אבי רונסקי, לא יכריז על גולדווסר ורגב כחללים מבלי להתייעץ קודם כל עם הסמכות ההלכתית העליונה, בוודאי במה שקשור לעגונות. השר אלי ישי, שנפגש אף הוא עם בני המשפחות, אמר להם כי מבחינתו של הרב יוסף, "הנקודה המכריעה היא העגינות של קרנית". הוא הוסיף, כי "מוקדם להגיד כיצד יכריע הרב. הוא מחכה עדיין לנתונים נוספים".

האם אפשר ללמוד מניסיון העבר מה יגיד הרב יוסף לרב רונסקי, שהתבקש לפעול לקראת הכרזה על גולדווסר ורגב כחללים? בתשובתו מתשל"ד, מפרק הרב יוסף לגורמיהם ההלכתיים מקרים שבהם זוהו גופות חיילים על פי דיסקית צוואר, על סמך מסמכים אישיים, "תצלום פוטוגרפי" של גופה, או טביעות אצבע. פרק מיוחד מוקדש למקרה שבו כלל לא נמצאה גופתו של טייס שמטוסו ספג טיל, אבל חברו, שטס במטוס לידו, העיד כי שברי המטוס נפלו לים. גם במקרה זה, אחרי דיון הלכתי מפורט, קבע הרב יוסף ביחס לאשתו של אותו טייס, כי "יש להקל להתירה לכתחילה".

אבל במאות המקרים שבהם החליט הרב יוסף להתיר את העגונות, תמיד היו לפניו ממצאים פיסיים, או לפחות עדות נאמנה מבחינה הלכתית, כמו במקרה של הטייס. בשום מקום לא התיר הרב עגונה על סמך הערכות מודיעין וניתוח של גורמי רפואה. השר ישי אמר, כי הרב יוסף נזהר ממקרה חזי שי, שהוכרז חלל במלחמת לבנון הראשונה, וכעבור שנתיים התברר כי הוא יושב בשבי.

הרב עובדיה יוסף, אומרים בסביבתו, יעדיף תמיד את הממצאים הפיסיים על פני הערכות מודיעין ורפואה, במיוחד כאשר מדובר בהתרת עגונה. האם משמעות הדבר כי בשני הכובעים שהוא מחזיק - מנהיג ש"ס ופוסק הלכה - הוא יעדיף עסקה? בסביבתו משיבים בחיוב, וכך גם חושב הרב בני לאו, שעבודת הדוקטורט שלו הוקדשה למשנתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף. "אם יש סיכוי כלשהו שבעסקת שבויים יתקבל אות מהחיילים - אות חיים או אות של פטירה - הוא יגיד שכל מחיר שווה את זה", אמר.


בני משפחות רגב וגולדווסר אצל הרב עובדיה ביום ראשון השבוע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ