צעירי שכונת שפירא שהקימו קואופרטיב מקווים לרווח אפסי

ורד לי
ורד לי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ורד לי
ורד לי

המתנ"ס הקהילתי בשכונת שפירא בתל אביב נראה ביום שלישי בשבוע שעבר כמו סניף דחוס של רשת למוצרי מזון. בחדר המתנ"ס נחה משעת אחר הצהריים הסחורה, מחכה להסתערות הלקוחות. 100 ק"ג אריזות קמח נערמו לצד 80 ק"ג סוכר, 60 ק"ג אורז, 30 ליטר שמן זית, 40 ק"ג מיני קטניות ומגוון חומרי ניקוי. בשעה 18:00 בערב החלו לזרום תושבי שכונת שפירא וקרית שלום הסמוכה לחדר במתנ"ס, שדמה כבר למכולת צפופה הומה אדם.

במרכז החדר עמד ניר בליץ, בן 23, יוזם הקואופרטיב הצרכני וחבר בעמותת פרדס, ושירת בחיוך שלא נגמר את הלקוחות תושבי השכונה. לצדו גדוד של מתנדבים צעירים, תושבי השכונה, מיהר לארוז לתושבים הקשישים את המוצרים בשקיות משומשות ולסחוב בעבורם את הרכישה עד הבית. תמרה ארונוב, בת 73, תושבת שכונת שפירא, עולה מאוזבקיסטאן המתגוררת בגפה, נכנסה לחדר בצעדים אטיים. עידו רוט, מוזיקאי, תושב קרית שלום וחבר עמותת פרדס, ארז את המצרכים שהזמינה: 2 קמח לבן, 2 מכלי שמן זית, ק"ג כוסמת טרייה, 2 רסק עגבניות, שמפו - וניר בליץ גבה 74 שקלים ו-20 אגורות. "זו ה'חנות' הכי זולה. ככה אומרים הצעירים", צחקה משועשעת כשצעיר התנדב לשאת את המצרכים שרכשה.

עמותת פרדס הוקמה ב-2006 כהתארגנות קהילתית חברתית של צעירים תושבי שכונת שפירא וקרית שלום בדרום תל אביב במטרה לקדם יוזמות חברתיות. היא מאגדת כיום כ-50 חברים פעילים תושבי השכונה - ותיקים וצעירים, דתיים וחילוניים - ומפעילה בין השאר מועדון נוער, מרכז למידה ומרכז מידע.

"התקציב המשפחתי המצומצם, במיוחד בתקופת החגים, הוא בעיה שמעסיקה רבים מתושבי השכונות", אומר בליץ, תושב השכונה בשנתיים האחרונות, העובד כשף במסעדה. "ניסינו ליצור התארגנות של תושבים לקנייה משותפת של מוצרי בסיס בצורה שתביא להוזלה משמעותית, ובתוך כך לחזק את האקטיוויות של התושבים, את תחושת הסולידריות ואת הקשרים בין התושבים", הוא מסביר.

התגייסות שכונתית

ליוזמת העמותה נסחפו 120 משפחות מהשכונות. "עברנו בין הבתים וסיפרנו לאנשים על ההתארגנות", מספר בליץ, "הפצנו מייל, עברנו בחוגים ובמתנ"ס והצגנו את התוכנית לתושבים: החגים בפתח, הרשתות הגדולות מכריזות על מבצעים אבל כשבודקים את המחירים רואים שהם מוזילים מוצרים מסוימים ולא באמת באים לקראת הלקוח. הסברנו לתושבים שאנחנו בעד צריכה נכונה ונגד הגירה לרשתות הגדולות ושיש דרך להילחם בתופעה על ידי התארגנות והזמנה מראש".

בליץ עבר בין הבתים והסתייע בנשות השכונה. "יש אהדה מאוד גדולה והנשים נרתמו והסבירו לי איזה מוצרים לרכוש. הרכבנו רשימת קניות לפי הדרישות של תושבי השכונות. עדיין יש מה לשפר, יש להן ביקורת ובפעם הבאה הן יבואו אתי לספק ויזמינו בעצמן. לוקח זמן ללמוד להיות עקרת בית", הוא צוחק.

והמחירים זולים: ק"ג קמח - 4 שקלים; ק"ג סוכר - 3 שקלים; 1 ליטר שמן זית (כתית) - 21 שקלים; 1 ק"ג מלח - 1.6 שקלים. "אין סיבה שלא תהיה התארגנות כזאת בעוד שכונות", אומר בליץ. "אם שכונות מוחלשות בדרום תל אביב יכולות להתארגן ולייצר אלטרנטיווה עוד אזרחים יכולים לעשות את זה". בעקבות הצלחת המיזם מודה בליץ שיש כוונה להמשיך ולפתח אותו: "אנחנו מתכוונים להמשיך ולערוך קנייה של מזון יבש אחת לחודש. אין כוונה להפוך את זה למשהו שבועי כדי לא לפגוע במכולות הקטנות באזור".

בינתיים השתרך תור של נשים הלהוטות לממש את הרכישה המוזמנת מראש. בין הממתינות לקבלת המוצרים: לברין דיולה, בת 26, מהגרת עבודה מהפיליפינים המתגוררת בשכונת שפירא זה שנתיים. "שמעתי מחברה שיש התארגנות ושזה זול אז הזמנתי מוצרים", היא אומרת; לצדה עומדת ענת נחשון, בת 48, תושבת קרית שלום, המפעילה מועדונית. "בחרתי לקנות דרך הקואופרטיב מתוך רצון שהפרויקט הזה יצליח", היא מודה; ידין אלף, סטודנט באוניברסיטת תל אביב בן 25, מהתושבים החדשים שבאו לשכונה, מחכה גם הוא למוצרים שהזמין. "אני מאוד מאמין בצורה כזאת של יחסי קניין - בקשר אישי של מוכרים קונים ושיש מעורבות וגם בגלל שזה יותר זול טוב", הוא אומר.

בליץ נראה מאושר. ההמולה בשיאה, הקשישים מתמוגגים, הנשים מתעניינות בהזמנה לחודש הבא, קשרי חברות נרקמים בין המחכים לשירות, ואווירה של רוגע ונעימות עוטפת את כולם. "אם יהיה רווח, הוא יהיה של 30-40 אגורות", צוחק בליץ ואומר את מה שלא תשמעו בשום רשת: "אני מאוד מקווה שלא יהיה רווח. זו לא המטרה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ